Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. május 14. 14:55 Világ

Sötétbe borulhat a világ egyik leggazdagabb része a klímaváltozás miatt

Kalifornia a világ egyik legfejlettebb területe, önállósulva az ötödik legnagyobb gazdaságú ország lenne. Most azonban egy olyan problémával kell szembenéznie, amely a harmadik világra jellemző: rendszeres áramkimaradások fenyegetnek.

Nem arról van szó, hogy a helyi áramtermelők és közművek nem tudnának megbirkózni a feladatukkal, hanem a tavalyi rekord erdőtüzek utóhatásáról. Akkor nem kevesebb, mint 1,8 millió hektár pusztult el a lángokban, és ha az utóbbi másfél évet egyben vizsgáljuk, 123 ember vesztette életét. Bár konkrét események mögött sohasem egyszerű kimutatni a klímaváltozás hatását, a legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a jelenség miatt szélsőségesebbé váló időjárás fokozza az erdőtüzek pusztító erejét.

A tüzek keletkezésében valószínűleg szerepet játszott a legnagyobb magántulajdonú kaliforniai közműcég, a PG&E, amely a várható, akár a 30 milliárd dollárt is elérő kártérítési kötelezettségek miatt idén csődvédelembe menekült. A vállalatot egyebek mellett azért kritizálták, mert megelőző jelleggel nem áramtalanította hálózatának azokat a részeit, ahol a száraz növényzet és az erős szél kombinációja miatt egyetlen leszakadó vezeték is nagy eséllyel fellobbanthatta a lángokat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagyvállalati áldozatot szedett az éghajlatváltozásKalifornia legnagyobb magántulajdonú közszolgáltatója részben a klímaváltozás miatt ment csődbe, dollár milliárdokat követelnek rajta az erdőtüzek miatt.

Az általában júniustól decemberig tartó erdőtűzszezon közeledtével a cég most arra készül, hogy ezt megteszi. Így viszont egyes területek akár egy hétig is áram nélkül maradhatnak, amire az ott élő több millió ember többsége egyáltalán nincs felkészülve. Kalifornia kormányzója múlt héten arról beszélt, hogy különösen az idősek miatt aggódik, és 75 millió dollárt (közel 22 milliárd forint) tesznek félre az alkalmazkodás segítésére.

Ez a helyzet remek üzleti lehetőséget jelent a napelemek, valamint a háztartási akkumulátorok gyártói és telepítői számára, különösen, hogy a PG&E 5,4 millió ügyfelének csak a töredéke ruházott be ezekbe a megoldásokba. Ez azonban nem olcsó: a Bloomberg cikke szerint átlagosan 16 400 dollárba (közel ötmillió forint) kerül egy ilyen rendszer.

A közműcég maga is igyekszik segíteni, azt tervezi, hogy szükség esetén tartalék generátorokkal siet az érintett területek segítségére, hogy legalább a létfontosságú létesítményekben legyen áram. Emellett a hálózat karbantartásával, a vezetékek melletti növényzet ritkításával is igyekszik csökkenteni a tűzveszélyt.

A lekapcsolásokat azonban teljesen biztosan nem lehet elkerülni, ezért a cég és az állam is riasztórendszer kiépítésén dolgozik, hogy lehetőleg az áramkimaradás előtt két nappal már mindenkit értesíteni tudjanak. Fontos lenne az is, hogy tudják, kik tartoznak a különösen veszélyeztetett csoportba az adott területen, ilyenek lehetnek például az idősek és a mozgáskorlátozottak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKötelező lesz napelemet tenni az új építésű házakra KaliforniábanElég radikális megoldásról szavaznak az amerikai államban a zöld energia elterjesztésére.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ áramkimaradás erdőtűz kalifornia klímaváltozás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.