Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. március 4. 10:23 Világ

Hátrálnak az amerikaiak és a kínaiak a kereskedelmi háborúból

Az Egyesült Államok és Kína közel került egy olyan kereskedelmi megállapodás megkötéséhez, amelynek keretében Amerika eltörölné a vámok nagy részét, amennyiben Kína tartja magát az ígéreteihez – számolt be hasonlóképpen a Bloomberg és a Wall Street Journal.

A hírügynökség cikke szerint a kínaiak világossá tették, hogy az alku megkötésének elengedhetetlen feltétele, hogy az USA visszavonja a kereskedelmi háború második körében bevezetett, 200 milliárd dollárnyi kínai importra vonatkozó vámokat. (Az első kör 50 milliárd dolláros csomagra vonatkozott, ez a most körvonalazódó megállapodás szerint maradna.)

Az ugyanakkor továbbra is vitatott, hogy a vámok visszavonása azonnal történjen-e meg (a kínaiak természetesen ezt szeretnék), vagy csak fokozatosan. Az USA azért akarja az utóbbit, hogy legyen ütőkártya a kezében arra az esetre, ha Kína nem teljesíti a vállalásait.

A kínai ígéretek közé tartozik a szellemi tulajdon hatékonyabb védelme, a külföldi tulajdonszerzés korlátainak gyorsabb lebontása az autóiparban és amerikai árucikkek nagyobb mennyiségben történő vásárlása, illetve ezek vámjának csökkentése. Utóbbiak érintenének például mezőgazdasági áruféleségeket, autókat és vegyipari termékeket is. Szó van például arról is, hogy Kína 18 milliárd dollár értékben vásárolna földgázt a Cheniere Energy nevű texasi vállalattól.

A kínaiak állítólag azt vállalják, hogy hatéves távlatban 1200 milliárd dollárral bővítik amerikai importjukat.

Ez érdemi növekedés lenne, 2017-ben ugyanis csak 130 milliárd dollár értékben importált az USA-ból Kína. Az már más kérdés, hogy van-e gazdasági értelme annak, hogy Trump erre az egy mutatóra koncentrál, miközben az USA külkereskedelmi egyenlege 16 százalékkal romlott hivatalba lépése óta. (Ennek részben éppen Trump fő gazdaságpolitikai eredménye, a nagy adócsökkentés volt az oka, ami egy költségvetési élénkítésként fogható fel, és emelkedett miatta az import.)

A tőzsdék világszerte kedvezően reagáltak a hírekre már azt követően is, hogy az amerikai elnök elhalasztotta a 200 milliárdos kínai importcsomagra vonatkozó vámok 10-ről 25 százalékra emelését, hogy több idő legyen a tárgyalásokra. A még tavaly év vége felé adott három hónapos türelmi idő ugyanis lejárt február végén, de addig nem sikerült megállapodni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kereskedelmi háború csak tünete a nagy amerikai-kínai versenyfutásnakA két ország a világ vezető szerepéért versenyez. Ilyenkor nem csoda, ha kitörnek a gazdasági konfliktusok.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok kereskedelmi háború Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.