A szennyezett levegő több ember haláláért felelős, mint az alkohol, a túl sok só vagy éppen a veseelégtelenség, a gyilkos tényezők listáján a hatodik helyen áll. Ebből a szempontból kifejezetten aggasztó, hogy a Massachusettsi Műszaki Főiskola (MIT) kutatása szerint a klímaváltozás hatására nehezebben tisztul majd ki a városok levegője.
Az ok a magas légköri időjárási rendszerek megváltozása. A mérsékelt égövi ciklonokat a sarkvidéki hideg és a trópusi meleg levegő találkozása, keveredése tartja mozgásban. Így születnek azok az időjárási frontok, amelyek csapadékot hoznak, és szelük kisöpri a városok szennyezett levegőjét.
Csakhogy a sarkvidékek a világ átlagánál kétszer gyorsabban melegszenek, így csökken a hőmérséklet-különbség, ennek nyomán pedig gyengébbek lesznek a ciklonok. Az MIT tanulmánya az amerikai hatásokra koncentrál, de jelentős részben Európában is ugyanez várható, illetve már történik is.
A kutatók 1979-re visszamenőleg vizsgálták a hőmérsékleti és csapadékadatokat, és arra jutottak, hogy a nyári hónapokban 6 százalékkal kevesebb energia áll a mérsékelt égövi ciklonok rendelkezésére. Ez a mérték a klímamodellek alapján várt értéktartomány felső részéhez esik közel.
Az időjárási frontok gyengülésének, ritkábbá válásának hatásai közé tartozik, hogy várhatóan hosszabbak lesznek a hőhullámok. További kedvezőtlen változás, hogy a megmaradó energiának viszont a korábbinál nagyobb része csapódik le extrém erejű viharokban. A kutatás vezetője azt mondta a Bloombergnek, hogy a zivatarok rendelkezésére álló energiamennyiség 13 százalékkal nő, ami a levegőben lévő nagyobb páratartalommal párosulva rövid, nagyon intenzív égszakadásokat okozhat.
Ez nem csak elmélet, az elmúlt években Magyarországon is többször előfordult, hogy egy-egy kisebb területen pár óra alatt annyi eső esett, mint normális esetben több hét alatt.
Világ
Fontos