Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2025. április 11. 13:16 Pénz, Vállalat

Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója tűnt fel a Matolcsy-kör MBH bankos érdekeltségeinél

Az alapító úgy határoz, hogy a mai naptól, azaz 2025. március 5. napjától hatályosan 2025. május 31. napjáig tartó határozott időtartamra állandó könyvvizsgálót választ a társaságnál. A könyvvizsgáló társaság adatai: Quercus Audit RB Könyvvizsgáló és Gazdasági Tanácsadó Kft.

Ez az ártatlannak tűnő két mondat a legfontosabb eleme annak az alapítói határozatnak, amit a Hungary Apex és a Pinnacle Asset Zrt.-k csütörtökön beadtak a bírósághoz. Bár sem a cégek, sem a könyvvizsgáló neve nem ismert széles körben, a bíróság által még aznap be is jegyzett változás megmutathatja az MNB körüli botrányok egyik legnagyobb kérdésének kifutását. A két említett vállalat ugyanis az MBH Bank Matolcsy-körhöz köthető tulajdonosa, aki pedig ezeknél a cégeknél mostantól legalább május végéig vizsgálódhat, nem más, mint Mészáros Lőrinc jól bejáratott könyvvizsgálója.

Egy fontos részesedés

Talán kevéssé ismert, de – ahogy néhány hete a Válasz Online is megírta – az ország egyik vezető bankjában, a többnyire Mészáros Lőrinchez kötött MBH-ban a Matolcsy-féle üzleti körnek is van részesedése. Az MBH eredettörténete erősen problémás, és sok ponton volt visszaélésgyanús. A sztori még a 2008-as válság idején indult. Ekkor került kifejezetten nehéz helyzetbe a német tulajdonú MKB Bank, mivel rengeteg olyan projekt bedőlt, amelyhez a korábbi években ők nyújtottak hitelt. A baj akkora volt, hogy – amint az Index fogalmazott egy korábbi cikkében –

az MKB ebben az időben, ha kinyitott, 500 millió forintos bukást termelt

naponta. A németek nagyon meg akartak szabadulni a banktól, amely hosszú tárgyalásokat követően 2014-ben került az államhoz.

Az állam, azon belül a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank ezt követően szanálta (átszervezéssel működőképessé tette) a hitelintézetet. Ennek a folyamatnak az egyik fontos lépése volt, hogy ezektől a bedőlt hitelektől megszabadították az MKB-t. Rengeteg pénzről volt szó, hiszen a rossz hitelportfólió teljes értéke elérte a 214 milliárd forintot. A rossz hitelek nélküli MKB-t ezután már viszonylag gyorsan értékesítették. A bank kerülőutakon végül kormányközeli milliárdosok, köztük Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került, majd összeolvadt a Budapest Bankkal és a Takarék-csoporttal, létrehozva a Magyar Bankholdingot, illetve új nevén MBH Bankot.

Az MBH tulajdonosi struktúrájában azóta is volt néhány jogi csűrés-csavarás, legutóbb tavaly év végén. Ekkor alakult ki az alábbi ábrán is látható tulajdonosi struktúra:

A jórészt ismeretlen cégnevek mögött álló, illetve felsejlő személyek és intézményeket különösebben nem kell bemutatni:

  • Az ábrán rózsaszínnel jelölt durván 36 százalékot birtokló két cég mögött Mészáros Lőrinc, illetve az egykori felcsúti gázszerelőhöz köthető magántőkealapok állnak.
  • A bank ötödét tulajdonló Corvinus BHG Zrt. állami cég, tehát ez a 20 százalék állami tulajdonban van.
  • A kék különböző árnyalataival jelölt, összesen 23 százaléknyi pakettet kézben tartó három vállalat mögött pedig olyan magántőkealapok állnak, amelyek a korábbi jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám üzleti köréhez köthetők.

A Matolcsy-körhöz köthető alapok közül az egyik a pénzintézet összesen 12,4 százalékát kézben tartó Hungary Apex és a Pinnacle Asset Zrt.-ket birtokolja, és épp ezeknél történt most a meglepő változás.

Nem lenne kötelező

Az egyáltalán nem meglepő, hogy ilyen vállalatok könyvvizsgálót neveznek ki, még akkor sem, ha jogilag nem feltétlenül lenne kötelező. A könyvvizsgáló egy olyan pénzügyi szakember, aki a vállalatok pénzügyi beszámolóiról, azok pontosságáról alkot független véleményt. A vállalat, illetve annak könyvelője elkészíti a cég beszámolóját, amit aztán egy – a társaságtól független – szakember ellenőriz. Ezzel az elsődleges cél az lenne, hogy a beszámoló valóban megbízható és valós képet nyújtson a vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről.

Egy meghatározott méret fölött minden cégnek kell alkalmaznia ilyen szakembert. A mérethatárt azonban csak alkalmazotti létszámban és árbevételben határozza meg a törvény. Így előfordulhat, hogy egy vállalatnak akár több tíz, száz vagy ezer milliárd forintnyi vagyona van, ám mivel csak kevés embert alkalmaz, és a bevétele is alacsony, nem kell könyvvizsgálót kineveznie. Így maradhattak elég sokáig a hatóságok látókörén kívül az ezermilliárdos hamis brazil kötvényekkel bizniszelő cégek, és ez a helyzet valószínűleg a két említett MBH-tulajdonos vállalat esetében is.

Persze önkéntesen ilyenkor is alávetheti magát egy vállalat könyvvizsgálatnak, és ez sokszor meg is történik. Épp ezért

a Matolcsy-körhöz köthető cégeknél nem is maga a kinevezés érdekes, hanem annak időzítése és a kinevezett könyvvizsgáló cég.

A lépésre ugyanis – a hivatalos iratok szerint – két nappal azt követően került sor, hogy Matolcsy Györgyöt Varga Mihály váltotta a jegybankelnöki székében, és alig néhány nappal azt megelőzően, hogy az MNB körüli botrány elkezdett mélyülni. Ráadásul az sem általános, hogy egy könyvvizsgálót egyszercsak év közben, három hónapra nevezzenek ki. Az ilyen megállapodások jellemzően egy, de inkább több évre szólnak, már csak azért is, mert az alapos munkához nem elég az utolsó hetekben átnézni az adott cég pénzügyeit. Az ilyen menet közben történő kinevezések gyakran valamilyen zavart jeleznek.

A legérdekesebb elem azonban egyértelműen az, hogy honnan érkezett a kiválasztott könyvvizsgáló.

Mindent tudnak a Mészáros-csoportról

A szűk három hónapra kinevezett Quercus Audit RB Kft. ugyanis tulajdonképpen a Mészáros-csoport házi könyvvizsgálója. A társaság jogelődje 2021-ben kettévált, és a jogi ügylet során bekerült a cégbírósághoz egy olyan dokumentum, amelyben az ügyfeleiket sorolják fel. Ebből pedig kiderül, hogy több tucat Mészáros-cégnek, magántőkealapnak és egyéb szervezetnek dolgoznak, köztük olyanoknak, mint

  • a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány,
  • a Puskás Futball Club Kft.,
  • a Mészáros és Mészáros Zrt.,
  • az R-Kord Kft.,
  • a Talentis Zrt.,
  • a Fejér B.Á.L. Zrt.,
  • a Hunguest Hotels Zrt.,
  • az Aqua Lorenzo Kft.,
  • a Balatontourist Camping Kft.

Emellett ez a vállalat Mészáros Lőrinc tőzsdei cégének, az Opus Global Nyrt.-nek is a könyvvizsgálója. Sőt, a Matolcsy-féle cégeknél megbízott konkrét könyvvizsgáló (tehát maga a személy, aki az ellenőrzést végzi) korábban a Takarékbank Zrt. felügyelőbizottságának is a tagja volt (pdf).

Ezek eléggé bizalmi pozíciók, még akkor is, ha a könyvvizsgáló független szereplő. Aki olyan mélységig átnézi egy vállalat, illetve egy cégcsoport könyveit, mint a Quercus, az mindent tud ezekről a társaságokról.

Annak, hogy a Quercus most a Matolcsy-körhöz kötődő MBH tulajdonosoknál végez lényegében átvilágítást, azért van jelentősége, mert

az MNB-botrány egyik kulcskérdése épp az volt, hogy mi lesz ennek az üzleti körnek a banki részesedésével.

A Válasz Online korábban arról írt, hogy a botrány kirobbanása óta ezen dilemmázik a NER-elit. A lap akkor a Mészáros-csoportnak feltette a kérdést, szakítanak-e Matolcsyékkal, amire informálisan is csak annyit mondtak nekik, hogy „ezekre a kérdésekre nem lehet válaszolni”.

Mindenestre akármi is lesz a folytatás, elég komoly összegek mozdulhatnak meg. A három Matolcsy-féle cég ugyanis közel 75 millió, darabonként jelenleg 5700 forintot érő részvénnyel rendelkezik az MBH bankban. Ennek a pakettnek az értéke pedig még az elmúlt napok jelentős értékvesztése után is több mint 420 milliárd forint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botrányaVoltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat Matolcsy Ádám matolcsy györgy mbh bank Mészáros Lőrinc mnb Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Hajdu Miklós
2025. április 11. 14:39 Pénz, Világ

Az egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság iránt

Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Stubnya Bence
2025. április 10. 15:47 Vállalat

A Continental egyetlen veszteséges hazai cégét is elérheti a cégcsoport átszervezése

A cégcsoport átszervezése már idén elkezdődne az autóipari üzletág leválasztásával, jövőre ezt követné a Contitech eladása vagy tőzsdei bevezetése.

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.