Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. május 11. 09:33 Vállalat, Világ

Miközben Európa épp elfordul tőle, Magyarországra ömlik a kínai tőke

Miközben egész Európa elfordul a kínai befektetésektől, Magyarországra ömlik a kínai tőke: a tavaly Európában megvalósuló kínai beruházások 20 százalékát tették ki a magyarországiak.

  • 2013 óta nem jött olyan kevés kínai befektetés Európába, mint tavaly, amihez jelentősen hozzájárult, hogy 16 tervezett technológiai és infrastukturális projektből 10-et megfúrtak különféle európai szabályozók.

A zöld utat kapó beruházások 88 százaléka négy országban (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és Magyarország) valósulhat meg – derül ki a Rhodium Group és a Merics kutatásából, amelyről a Portfolio is beszámolt.

Előzmények: Az elmúlt két évtizedben jelentősen felfutottak a kínai befektetések Európában, a legnagyobb mértékben a fent említett három nyugat-európai országban.

  • A korábban domináns vállalati felvásárlásokhoz képest 2022-ben először kerültek többségbe a kínai cégeknek szabályozási szempontból is egyszerűbb zöldmezős beruházások.
  • A magyarországi felfutás azért is látványos, mert 2017 és 2021 között az összes kínai befektetés kevesebb mint 1 százaléka érkezett hazánkba.

Alulnézet: Tavaly csak egyetlen felvásárlás értéke haladta meg az egymilliárd eurót (a kínai Tencent vette meg a brit Sumo Digital nevű videojátékfejlesztő céget).

  • Közben az akkuipari zöldmezős beruházások nagyon jelentőssé váltak, mint amilyen a már előkészítés alatt álló CATL- vagy a napokban bejelentett Eve Power-beruházás Debrecenben.

Felülnézet: Az Európán belüli kínai befektetések jelentősen koncentrálódnak néhány országban és iparágban, Magyarország érintettsége miatt pedig tovább növekedhet az ország járműipari és kínai kitettsége.

Mi következik? Az elemzés szerint idén valamelyest újra növekedhet a kínai beruházások nagysága Európában, de az nem valószínű, hogy visszaáll a 2010-es évek közepén tapasztalt szintre.

  • Eközben az európai szabályozók keményebb fellépésére lehet számítani, különösen a geopolitikai szempontból érzékenyebb technológiákat érintő felvásárlásoknál – idézi a jelentést a Financial Times.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína olyan stratégiai szektorokban terjeszkedik Magyarországon, ahol Orbán magyar többségi tulajdont szeretneBő egy héten belül fióktelepet nyitott Magyarországon a Vodafone-dealt is hitelező kínai óriásbank, és kínai kézbe került az egyik legnagyobb magyar napelempark.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ akkumulátor befektetések EU felvásárlás járműipar Kína Magyarország zöldmezős beruházás Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.