Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. augusztus 29. 11:46 Vállalat

Kínaiak mentik meg a Neckermann Magyarország anyavállalatát

A hitelezők mellett az eddig is a legnagyobb tulajdonosnak számító kínai Fosun Tourism dob mentőövet a világ legrégebbi, ma is működő utazásszervezője, a brit Thomas Cook számára, amely közvetve a Neckermann Magyarország anyavállalata.

A megegyezés értelmében a kínai vállalat 450 millió fontot (mintegy 163 milliárd forint) tesz a Thomas Cookba, amelyért cserébe legalább 75 százalékos részesedést szerez az utazásszervező ágazatban és 25 százalékosat a csoport légitársaságában. Ezt egészítik ki a hitelező bankok és kötvénytulajdonosok további 450 millió fonttal, amelyért cserébe az előbbi arányok fordítottját kapják, azaz 25 százalékot az utazásszervezőben és 75 százalékot a légitársaságban – írja a BBC.

Ebből már látszik, hogy a mezei részvényesek rosszul járnak, de a vállalat szerint így lehet biztosítani a csoport jövőjét. Persze a kisbefektetőknek túlzottan vérmes reményei amúgy sem lehettek. A Thomas Cook részvényei 2007 nyarán 320 pennys árfolyamon kerültek tőzsdére, még tavaly májusban is adtak értük 136 pennyt, most viszont már 5 körül kereskednek velük. (A mentőcsomag bejelentése előtt még 7 penny volt az árfolyam.) A Citigroup idén májusban nemes egyszerűséggel értéktelennek minősítette a papírokat.

Ez nem is csoda, a vállalat egy éven belül három profit warningot tett közzé – arra figyelmeztette befektetőit, hogy eredménye várhatóan elmarad a korábban megadott becsléstől –, és nyáron 

1,5 milliárd fontos első féléves veszteségről számolt be.

Igaz, ebből 1,1 milliárd font egy korábbi tranzakció értékének leírásához köthető. Korábban felmerült a saját légitársaság eladása is, de ezt az üzletet nem sikerült nyélbe ütni.

A cég üzleti modelljét sok kihívás érte az utóbbi években, például az internetes utazásszervezők és a fapados légitársaságok részéről. Sokan ma már nem veszik igénybe utazási irodák szolgáltatását, megszervezik nyaralásukat saját maguk. Ehhez jöttek hozzá a brexit okozta bizonytalanságok, és a tavalyi nyugat-európai hőhullám is kedvezőtlenül befolyásolta a foglalások alakulását.

A Thomas Cookot még 1841-ben alapították vasúti kirándulások szervezésére, jó ideje utazási csomagokat értékesít, azaz megszervezi az utazást és szállást, valamint igény esetén kiegészítő programokat is. Évente 19 millió ügyfele 9 milliárd font bevételt termel, a csoportnak 16 országban 22 ezer alkalmazottja van.

A Thomas Cook leányvállalata az egyik legnagyobb magyar utazási iroda, a Neckermann is. A magyar cég teljesítményére nem lehet panasz, forgalma és nyeresége is nőtt 2016 óta. Tavaly 18,4 milliárd forintos árbevétel mellett 651 milliós adózott profitot termelt. Létszáma enyhén csökkent, a Bisnode PartnerControl legfrissebb adata szerint 136-an dolgoznak a cégnél.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár milliárdos összeget költött a kormány magyarok balkáni nyaraltatásáraA program első másfél évében 1,3 milliárd forinttal támogatta az állam a Wizz Air Budapestet és a nyugat-balkáni fővárosokat összekötő légi járatait.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat neckermann magyarország thomas cook turizmus utazási iroda Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.