Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 11. 11:28 Vállalat

Beismerte kudarcát az EU egy ágazatban, ahol Magyarországon is milliárdok égtek el

Teljes kudarccal végződött az Európai Unió próbálkozása, hogy megóvja napelemgyártó szektorát a kínai konkurenciától, amely dömpingáron szállított.

Az EU öt évvel ezelőtt vezetett be védővámokat ennek érdekében, és pár évig úgy nézett ki, hogy sikerül is talpra állnia az ágazatban dolgozó cégeknek. A felfutás azonban csak 2016-ig tartott, amikor még 1,3 GW kapacitású napelem panelt állítottak elő a közösségen belül. Már ez is csak majdnem fele volt a 2011-es csúcsértéknek, tavaly azonban valósággal összeomlott a termelés: mindössze néhány százmillió MW kapacitású napelem modul készült el.

Mivel alig maradt napelemgyártó kapacitás az EU-ban, az Európai Bizottság feladta a harcot, és bejelentette a védővámok megszüntetését – derül ki a Bloomberg rövidhíréből. Emögött nyilván az a megfontolás húzódik meg, hogy ha már az uniós iparág szempontjából úgyis mindegy, legalább legyenek olcsók a napelem panelek, hiszen ez segíti a megújuló áramtermelés felfutását.

Napelemgyáraira Magyarország sem lehet büszke. A Szolnokon 2011-ben termelni kezdő Agulhas-Solar Kft. három körben összesen majdnem 560 millió forint uniós támogatást kapott, míg az Eximbank közel egymilliárd forinttal finanszírozta. A cég folyamatosan veszteséges volt, 2015 elején befejezte tevékenységét, 2016 márciusa óta felszámolás alatt áll.

A csornai napelemgyárban 2015-ben kellett volna elkezdődnie a termelésnek, de mint a hvg.hu tegnapi cikkéből is kiderült, ez még mindig csak ígéret, amely most éppen 2019 elejére szól. Az üzem 1,9 milliárd forint uniós támogatással valósult volna meg, a modulgyártó leánycég az Eximbanktól további 22,4 millió euró, valamint 363 millió forint hitelt vehetett fel. Az egyelőre besült projekt kapcsán vizsgálatot indított az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF).

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk144 cég jelentkezett arra a 12 milliárdos pályázatra, amely csak pár óráig volt elérhetőNagyon úgy tűnik, hogy jó kapcsolatokkal kell rendelkezni ahhoz, hogy valaki egyáltalán elindulhasson a naperőműves beruházásokat támogató uniós pályázaton.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat dömping EU napelemgyártás védővámok Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Pletser Tamás
2023. június 2. 17:01 Vállalat, Világ

Nem egyértelműen jó hír Magyarországnak a gázár összeomlása, mi lesz a legfontosabb vezetékünkkel?

Újra szerződés szerint jön az orosz gáz Európába, de az árcsökkenéshez hozzájárult az európai ipar recessziója is.

Jandó Zoltán
2023. június 2. 14:19 Vállalat

Jobban látni, miből urizál Matolcsy György fia, miközben százmilliókat bukott a cége

Több mint húszmilliárdnyi vagyon és ugyanennyi hitel jelent meg a jegybankelnök fiának cégében 2022-ben, egy érdekes ügylet végeredményeként.

Hajdu Miklós
2023. június 2. 12:41 Vállalat

Akkor is drágulhat a benzin a magyar kutakon, ha az olajár nem változik és a forint se gyengül

Nincs jó alkupozícióban a Mol, amikor a tranzitdíjakról kell megállapodnia azzal a két országgal, ahonnan az olajvezetékek jönnek.

Fontos

Fabók Bálint
2023. június 3. 17:33 Világ

„15-szörös áron adták a benzint, de meg kellett vennem, mert az életemről van szó” – menekülés a szudáni polgárháborúból

Aki nem menekült el, lényegében hat hete be van zárkózva Szudán fővárosában, az akár 40 fokos melegben azonban rendszeresen előfordul, hogy nincs áram és víz.

Kolozsi Ádám
2023. június 3. 13:15 Közélet, Világ

Orbán a jobboldali internacionálé áttörését várja a spanyol radikálisoktól

A magyar kormányfő a spanyol radikálisoktól várja az európai jobboldali fordulatot, a centristák ellenben Spanyolország „melonizációjától” tartanak a Vox előretörése miatt.

Bucsky Péter
2023. június 3. 04:34 Podcast

Sok ezer milliárdos bevételhez jut a legnagyobb magyar cég a monopolizált hulladékpiacon

A koncessziós eljárás lezárása után módosított szabályokkal az addig veszteségesnek látszó üzletet valószínűleg aranybányává tette a kormány a Molnak.