Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok után Ausztrália is a kínai biztonságtechnikai termékek korlátozása mellett döntött a napokban a Deutsche Welle beszámolója szerint. Az ország védelmi minisztere, Richard Marles nyilatkozata szerint a Kínában gyártott kamerák és további, megfigyelésre alkalmas berendezések biztonsági kockázatot jelentenek, így elrendelte azok leszerelését az ausztrál kormány az államigazgatás intézményeiben.
Az elhatározás több mint 250 épületet, illetve 913 készüléket érint, amelyeket a részben kínai állami tulajdonban álló Hikvision és Dahua gyártott. A Hikvision visszautasítja az ausztrál kormány azon feltételezését, miszerint a termékei alkalmasak hang- és filmanyagok titkos továbbítására Kína irányába, a Dahua egyelőre nem kommentálta a fejleményeket. Az ügyben már a kínai kormány is megnyilvánult, az ázsiai ország vállalatai ellen irányuló diszkriminációval és elnyomással vádolva Ausztráliát, és a döntés visszavonását szorgalmazva.
Reméljük, hogy Ausztrália tisztességes, igazságos és megkülönböztetésmentes környezetet biztosít a kínai vállalatok normális működéséhez
– mondta Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője. Az ausztrál kormány álláspontja szerint azonban mindkét vállalatra vonatkozik a kínai nemzeti hírszerzési törvény, amely megköveteli tőlük, hogy együttműködjenek az ottani titkosszolgálatokkal.
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök nem aggódik Kína reakciója miatt, a két ország közötti kapcsolatot már egy évekkel ezelőtti hasonló ügy is terheli: 2018-ban Ausztrália a Huaweit tiltotta ki az ország 5G-hálózatának létesítéséből. Sőt, a koronavírus-pandémia kitörésekor az ausztrál kormány a fertőzések eredetének független kivizsgálását követelte, ami tovább rontotta a kapcsolatát Kínával, ahol egyes ausztrál árucikkekre kirótt védővámokkal válaszoltak minderre.
Tech
Fontos