Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2022. január 8. 07:33 Podcast

Kevés magyar cég látta meg a lehetőséget a járványban

2021 tavaszán, a járvány harmadik hulláma alatt elkészített felmérésből az derült ki, hogy a magyar lakosság 61 százaléka nem érzékelt változást a jövedelmi viszonyaiban. A vállalkozók körében ez az arány alacsonyabb, kicsit több mint 50 százalék volt. A vállalkozók közel 40 százalékának csökkent, 10 százalékuknak viszont még nőtt is a jövedelme a pandémia hatására – mondta Csákné Dr. Filep Judit, a Budapesti Gazdasági Egyetem Budapest LAB tudományos vezetője, a magyar Global Entrepreneurship Monitor kutatói csapatának vezetője az e heti G7 Podcastban.

A műsort a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

A világ számos országában zajlik 1999 óta minden évben a Global Entrepreneurship Monitor (GEM) vállalkozáskutatása, amihez 2020-ban csatlakozott a Budapest LAB. A Budapesti Gazdasági Egyetem Vállalkozásfejlesztési Irodájának tudományos vezetője, Csákné Dr. Filep Judittal a G7 Podcastban a GEM-mel közös és egyéb kutatásaik alapján arról beszélgettünk, hogy milyen hatással volt a magyar kis- és középvállalatokra a járvány.

A BGE friss, 2021-es kutatásának eredményei szerint csak a vállalkozók mintegy harmada értett egyet azzal, hogy a járvány jelenthet üzleti lehetőséget is, és csak 19 százalékuk látott új, a járvány alakította üzleti lehetőséget, amit megvalósítana. A már működő vállalkozások tulajdonosai negatívabban ítélték meg a helyzetet, mint az induló vagy indulást tervező vállalkozók, akikre inkább jellemző, hogy nyitottak új üzleti ötletek megvalósítására a pandémia teremtette közegben.

Azt sejtjük, hogy ennek hátterében nem a járványhelyzet hatásai állnak. Inkább arról van szó, hogy az általánosan jellemző alacsony lehetőségészlelésen a pandémia sem tudott változtatni. Ha mindent letisztítunk, és azt mondjuk, hogy a pandémia egy lehetőség volt, hogy megmérjük azt, hogy milyen a magyar vállalkozások lehetőségészlelése, azt látjuk sajnos, hogy az egész vállalkozói hajlandóság relatíve alacsony szinten áll nálunk. Vannak ötlettel rendelkező, vállalkozó szellemű emberek, de őket a legtöbbször a bukástól való félelem és a bizonytalanság eltántorítja attól, hogy megvalósítsák az üzleti ötleteiket

– mondta Csákné dr. Filep Judit.

A járvány kezdetekor a távmunka és a digitalizáció volt a két nagy trend, amelyről azt gondoltuk, hogy a járvány miatt felgyorsulhat a terjedése. Az első valóban terjedni kezdett a magyar kkv-k körében is, viszont a digitalizációban nem történt nagy előrelépés.

A BGE 2020-as, a járvány első hulláma alatt készült adatfelvételéből látható, hogy azokban a munkakörökben, ahol a távmunka megoldható volt, a kkv-k többé-kevésbé éltek is ezzel a lehetőséggel. A digitalizáció előremozdítására viszont még egy ilyen direkt külső kényszer sem bírta rávenni a szektor többségét. 2021-ben a GEM-adatfelvétel ezt megerősítette:

A vállalkozók 41 százaléka vélte úgy, hogy a cége elboldogul digitális technológiák alkalmazása nélkül is, a járványhelyzet dacára, a harmadik hullám lezárásai közepette

– mondta Csákné dr. Filep Judit, hozzátéve, hogy nagyon nagy a diverzitás a magyar kkv-k között. 41 százaléknyi digitálisan írástudatlannak nevezhető magyar cég mellett ugyanis találtak 30 százalék olyat is, amely a pandémiától függetlenül számos digitális technológia bevezetésén van túl. 15 százaléka a cégeknek pedig folyamatosan fejleszti ezeket a technológiákat, és 14 százalék kifejezetten a pandémia miatt lépett a digitalizáció útjára.

Kövesd a G7 podcastot bármelyik podcast-appon, és iratkozz fel a hírlevelünkre!

Korábbi adásaink:

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA tóba dobott kő fodrainak éve - 2021 idén is meghatározó trendjei a G7 szerintHa csak egy adatot választhatnál, ami jól megragadja 2021-et, mi lenne az? Ezt a kérdést válaszolják meg munkatársaink 2022 első G7 Podcastjában, amelyben az óévet értékeltük.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz új világ még nem, a régi már nem fogadja be az első generációs magyar diplomásokatHogyan élik meg az első generációs magyar diplomások az értelmiségivé válást? Durst Judit és Nyirő Zsanna szociológusok az e heti G7 Podcastban az erről szóló kutatásaikról beszéltek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA folyamatos internetezés átalakítja az idegrendszerünket, de egyáltalán nem biztos, hogy jó iránybaFantasztikus az idegrendszer alkalmazkodási képessége, de pont emiatt adaptációs csapda is lehet a túlzott internetfogyasztás. Darnai Gergely, a pécsi egyetem tudományos munkatársa az e heti G7 Podcast vendége.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA díjnyertes cikksorozat, amiért kipakoltatták kollégánk táskáját a strasbourgi LidlbenAz e heti G7 Podcastban Torontáli Zoltán kollégánk mesélt az árösszehasonlító cikksorozatáról, ami a fantasztikus olvasóink nélkül nem jöhetett volna létre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Volt olyan ügyfelem, aki inkább veszni hagyta a pénzét" - már több mint egy éve tart a globális konténerkáoszG7 Podcast! A boltok polcain azért is drágábbak egyes termékek, mert a konténerek a világban még mindig nem ott vannak, ahol lenniük kéne. Mihály Attila logisztikai szakértő magyarázta el, hogy miért.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA távoktatás miatt került előtérbe a hallgatók lelki egészsége a felsőoktatásbanHosszútávú hatásai is lehetnek annak, hogy a felsőoktatás a járvány miatt távolléti oktatásra kényszerült. A G7 Podcastban ezúttal az ELTE PPK Neveléstudományi Intézetének kutatóival beszélgettünk a témáról.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA legnagyobb elmék azon dolgoznak, hogy többet kattintsunk reklámokra, de ennek nem kell így lennieA techóriásoknál felhalmozódott adatvagyont a társadalom szolgálatába is állíthatjuk. Az e heti G7 Podcastban azt járjuk körül, hogyan teremthetünk közösségileg hasznosabb digitális környezetet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPszichiáterhez vagy fát ölelni kell küldeni az ökoszorongásos kismamát?A pszichológia tudományát alapjaiban változtatja meg, ha tudatosítjuk, hogy a klímaváltozás hatással van a mentális állapotunkra. Többek erről beszélgettünk az e heti G7 Podcastban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast digitalizáció járvány kkv magyar cégek távmunka vállalkozás Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.