Hírlevél feliratkozás
László Pál
2021. december 6. 10:06 Podcast, Támogatói tartalom

A bitcoin a totális bizalmatlanságra épül, ezért lett ennyire biztonságos

Amikor 2009-2010 környékén megszületett a leghíresebb kriptovaluta, 1 bitcoinért egy pizzát lehetett venni – most már egy egész rendes pizzériát lehetne kapni érte, nagyjából 19 millió forint az árfolyama. Mi áll az évezred befektetése mögött, és fogjuk-e valaha akár szociális juttatások kifizetésére használni a nyerészkedésen és a technológia szégyenfoltját jelentő darkwebes tranzakciókon túl?

Márvány Zsolt, a CIB Bank pénzforgalmi szolgáltatások vezetője volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast-lejátszóban lehet meghallgatni:

A kriptovaluták – bitcoin, ethereum vagy a több száz másik – legfontosabb része a blokklánc-technológia, ami nem egy adatbázis, hanem egy adattárolási módszertan – magyarázza Márvány Zsolt. A blokklánc-technológiai jéghegy csúcsa a bitcoin, de ami igazán izgalmas, a víz alatt van – csak a bitcoint látni belőle olyan, mintha az internetből csak az emailt használnánk.

Márvány Zsolt szerint a digitális jegybankpénz meglepően gyorsan megjelenik majd a mindennapjainkban, mert a világ jegybankjai még időben meglátták benne a lehetőséget, és azt, hogy reagálni kell az országoktól és monetáris hatóságoktól független digitális pénzek elterjedésére, mielőtt a jelenség kontrollálhatatlanná válik, és komoly versenytársa lesz a lokális pénzeknek.

A magyar jegybank is kacérkodik a saját digitális pénz bevezetésének gondolatával – de Kínában például már tesztelik is az e-jüant. Pedig 2009-ben éppen azért fejlesztették ki a bitcoint, mert a válság miatt nagyon megingott a bizalom a bankrendszerben. Az internet mintájára egy olyan pénzt fejlesztettek ekkor ki, ami független mindenkitől, nincs egy központi bankja, amely a sorsáról határoz, hanem a használói tartják életben. Az egész rendszer a totális bizalmatlanságon alapul, pont ezért kell, hogy ennyire biztonságos legyen.

A blokklánc-alapú digitális pénzek úgynevezett okos pénzek is tudnak lenni, amit programozni lehet –így válik kormányzati oldalról nagyon érdekessé a felhasználása. Akár olyat is meg lehet vele valósítani, hogy célzottan, például egy árvíz sújtotta területen élőknek adnak támogatásként digitális forintokat, amelyeket megadott időszakban megadott termékre tudnak a jogosultak elkölteni, például 12 hónapig a házuk kijavításához szükséges építőanyagra.

Az okos pénzekkel tehát egy jól irányítható és jól célozható támogatási rendszert lehetne kiépíteni, de sok kérdést is felvet ez a felhasználási mód. Mi van azokkal, akiknek semmilyen digitális csatornája nincs, vagy mi a helyzet a diktatórikus berendezkedésű országok esetén, ahol az engedetlen állampolgárok megbüntetésére is használhatnák így az okos pénzt annak befagyasztásával vagy törlésével?

A podcast elkészítését a CIB Bank támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. március 26. 13:11 Pénz, Podcast

A folyószámlán parkoltatott pénz aktív kezelésével több kolléga bérét kereshetik meg a kkv-k

A magyar vállalatok tízezer milliárd forintot tartanak érdemi kamat nélkül folyószámláikon, pedig tisztes hozamot kínáló, mégis likvid befektetések is elérhetők.

Bucsky Péter
2024. február 10. 04:38 Podcast

Egy évszázaddal később is kimutathatók az oktatáspolitikai döntések hatásai

A Klebelsberg-korszak általános iskolái jobban ellenálltak a falusi iskolák bezárásának. A népességfogyás miatt ma a kisvárosi gimnáziumok kerültek veszélybe.

László Pál
2024. február 6. 15:35 Podcast, Támogatói tartalom

Űrhajós nem, influencer annál inkább lenne a legtöbb általános iskolás

Az alfa generációs magyar gyerekek 55 százaléka már pénzt is keresett, kétharmaduk a technológia segítségével, felük közösségi média platformokon, míg negyedük online streamelésen keresztül jutott bevételhez.

Fontos

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.