Bulgáriából, Montenegróból és Szerbiából is kivonulhat a Telenor – állítják a Mergermarket vállalati fúziókkal és felvásárlásokkal foglalkozó információszolgáltató cég meg nem nevezett munkatársai. A bolgár médiában megjelent hírek szerint elképzelhető, hogy a kétmilliárd eurós eladási árért a norvég mobilszolgáltató a magyar érdekeltségétől is megválik.
A magyar Telenornál a G7-nek azt mondták, nem kívánnak névtelen forrásokra hivatkozó találgatásokat kommentálni. Pedig a pletyka nem teljesen új keletű, a bolgár, a szerb és a montenegrói érdekeltségek átvételéről ugyanis már jó féléve sugdolóznak a piacon. A magyar leány azonban ezekből a pletykákból kimaradt, méghozzá nem is véletlenül. A capital.bg cikke szerint az iparágban többen azt tartják valószínűnek, hogy a KKR nevű amerikai befektetési alap lesz a felvásárló. A KKR a balkáni régióban már rendelkezik befektetésekkel, ám Magyarországon egyáltalán nem aktív, így iparági forrásaink szerint – még ha méretileg összevethetőek is az egyes országok Telenor-érdekeltségei – nem lenne logikus lépés, ha nálunk is bevásárolnának.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a magyar Telenornak biztosan ne lenne kérője. A piacon lehetett hallani pletykákat szakmai befektetők érdeklődéséről a közelmúltban, és nem lehet kizárni egy esetleges állami, vagy kormányközeli érdeklődőt sem. Bár a távközlés nem szerepelt azok között az ágazatok között, amiben Orbán Viktor a magyar tulajdonhányad növelését tűzte ki célul, az állami mobilcég tervének összeomlása óta időről-időre felmerül, hogy valamelyik szolgáltató hazai kézbe kerülhet. Közel öt éve az origo.hu írt arról, hogy az állam szemet vetett a harmadikszámú hazai mobilszolgáltatóra. A portál értesülései szerint a felek egyeztettek is az ügyletről, ám arra végül mégsem került sor.
A norvég telekomóriás közép- és kelet-európai klaszterének egyébként a magyar leányvállalat a legnagyobb tagja. Magyarországon már 1994 óta jelen van a szolgáltató.
Az eladások illeszkednének a Telenor költségcsökkentési stratégiájában, amelynek célja, hogy újra növekedő pályára álljon a vállalat. Ezt a célt szolgálta az is, hogy a vállalat eladta indiai érdekeltségét, és eladta a VEON telekomcégben való részesedését is.
Vállalat
Fontos