Hírlevél feliratkozás
Kiss Péter
2025. január 2. 06:09 Pénz

Részvényekkel és kötvényekkel is lehet idén pénzt keresni

(A szerző az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

A világgazdasági növekedés 2025-ben várhatóan tovább lassul majd. A dezinfláció folytatódhat, de az inflációs kockázatokra továbbra is figyelni kell, és a jegybankoknak alkalmazkodniuk kell az amerikai politika esetleges változásához, valamint az arra adott reakciókhoz. Az USA gazdasága a belső kereslet és a munkaerőpiac folytatódó lehűlése miatt már nem fog tudni akkora növekedést felmutatni, mint tavaly, Európa strukturális problémáit pedig Trump megválasztása fokozza. A feltörekvő piacok növekedési prémiuma valószínűleg továbbra is megmarad a fejlett piacokkal szemben, és Ázsia továbbra is a növekedés egyik fő hajtóereje marad.

Az amerikai gazdaság várhatóan puha landolást fog végrehajtani 2025-ben, az Amundi Institute alapforgatókönyve szerint az infláció további csökkenése a munkanélküliségi ráta fokozatos, de lassú további emelkedése mellett következik be. Az idén várható 2 százalék körüli növekedést leginkább a lakossági kereslet fogja vezérelni, aminek robusztus volta a magasabb kamatszintek ellenére tavaly is a legfőbb meglepetést okozta.

Európa növekedése várhatóan csak feleakkora mértékű lesz, mint az USA-ban, és az is leginkább a lazuló monetáris kondíciók hatása lesz. Már ez is nagy szó ugyanakkor, hiszen nagymértékű fiskális ösztönzés nem tűnik reálisnak (pedig lenne rá igény) a költségvetési deficitre vonatkozó szabályok ismételt életbe lépése miatt, és a külkereskedelem hozzájárulása is csekély lehet a fokozódó protekcionista intézkedések közepette. A kulcs a várhatóan amerikai társánál nagyobb mértékben lazító EKB kamatpolitikája lesz, ami várhatóan fokozatos javulást eredményez majd a lakossági fogyasztás és beruházások terén.

A magas megtakarítási ráta és alacsony fogyasztói bizalom kettős hatását nehéz lesz megtörni (hasonlóan a hazai helyzethez), amihez szükség lesz arra, hogy a munkaerőpiaci helyzet ne romoljon látványosan. Az Amundi elemzőinek várakozása szerint azonban a folytatódó reálbér-emelkedés és az alapkamat mérséklődése miatt csökkenhet a megtakarítási hajlandóság, ami lehetővé teszi a fogyasztás beindulását. Ennek már láthatóak is halvány jelei a hitelkereslet növekedésében.

Az előrejelzések továbbra is heterogén teljesítményt mutatnak az euróövezet négy legnagyobb országában: Németország továbbra is lemaradó lehet, Franciaország és Olaszország szerény növekedést mutathat fel, Spanyolország pedig még 2025-ben is átlagon felül teljesíthet.

Japánban a jegybanknak sikerült horgonyoznia az inflációs várakozásokat, és úgy tűnik, beindult a várva várt ár-bér spirál, ami tartóssá teheti az inflációt a 2 százalékos jegybanki célszinten. A javuló gazdasági fundamentumok mentén a jegybank további lassú normalizációs lépéseket tehet az alapkamat emelésével, ügyelve annak piaci hatásaira.

A fejlődő piacokon vegyes kép rajzolódik ki. Egyes országok – mint Brazília – további kamatemelésekre készülhetnek a romló fiskális és inflációs helyzet miatt, míg Ázsia legtöbb országában a nemrég elkezdett kamatvágási ciklusok folytatódhatnak, azonban a korábban vártnál lassabb ütemezéssel. A kis és nyitott, exportorientált gazdaságok újabb veszélyekkel néznek szembe a vámok emelésével kapcsolatos bizonytalanságok miatt, míg a belső fogyasztásra támaszkodó országok felülteljesíthetnek. Ebből a szempontból India, Indonézia és Lengyelország tűnik a leginkább ellenállónak.

A világgazdasági növekedés motorja továbbra is Kína (a mérete miatt) és India (a dinamikája miatt) lesznek a feltörekvő országok között. Az Amundi Institute várakozásai alapján a kínai gazdaság tovább lassulhat 2025-ben (4,1 százalék), míg India fenntarthatja a 6 százalék feletti növekedését (6,3 százalékos), jó úton haladva a következő évtized növekedési bajnoka cím felé.

Kína előtt két fontos kihívás áll: a gazdasági növekedés megtámogatása a megfelelő fiskális eszközökkel és elégséges mértékben, illetve az amerikai importvámok kérdése, amely döntően befolyásolhatja az eddig a gazdaság motorjaként funkcionáló exportra termelő iparágak helyzetét. Indiában a legfontosabb feladatok a globális ellátási láncokba való minél jobb beépülés, az infrastruktúra fejlesztése és az egyensúlytalanságok kezelése.

A közép-kelet-európai régióban magasabb gazdasági növekedés várható 2025-ben, mint tavaly, de az egyes országok közötti különbségek fennmaradhatnak. Az Amundi Institute előrejelzése szerint a lengyel és román 2,5 százalék körüli növekedés mellett a cseh és a magyar gazdaság 2 százalékos ütemben bővülhet. A lengyel és román infláció 2025-ben is 4 százalék felett alakulhat, míg a cseh 3, a magyar 3,5 százalék körüli lehet.

Kötvények: a magas hozamszintek vonzereje

A kötvénypiaci hozamok továbbra is vonzó szinten tartózkodnak az elmúlt tíz év átlagához képest. Az infláció várható további csökkenése miatt a központi bankoknak nincs okuk a korábbi szigorú monetáris politika fenntartására, a semleges állapothoz való visszatérés 2025-ben támogatólag hat majd a kötvénypiacokra. Az amerikai gazdaságpolitika és annak potenciális hatásaival kapcsolatos bizonytalanság miatt azonban a volatilitás továbbra is magas lehet. A nagyobb jegybankok közül a Fed és az angol jegybank 3,5 százalékig, az Európai Központi Bank 2,25 százalékig csökkentheti az alapkamatot, míg Japánban két 25 bázispontos emelés az alapforgatókönyv az Amundinál.*Ezek a számok még nem tartalmazzák a Fed decemberi döntésének hatásait.

Mivel a recesszió valószínűsége alacsony, és Amerikában a visszaesés elkerülése (soft landing) az alapforgatókönyv, a vállalati fundamentumok stabilak maradhatnak, így a vállalati kötvények felülteljesítését várják az Amundi stratégái. A globális fejlődő piaci kötvények között azokra az országokra érdemes összpontosítani, amelyek magas reálhozamokkal rendelkeznek. A magas felárak azonban valós kockázatokat tükröznek: a vámokkal kapcsolatos bizonytalanság sok országban a gazdasági kilátások romlását, a deviza leértékelődését és a monetáris politika szigorodását idézheti elő, ezért érdemes szelektívnek lenni.

A közép-kelet-európai régió kötvénypiaci feláraira pozitívan hathat, hogy az orosz-ukrán háború lezárásának nő a valószínűsége, ugyanakkor az európai árukra kivetett amerikai importvámok emelése érzékenyen érintheti a régió nyitottabb és a globális értékláncokba jobban integrálódott gazdaságait. A régióban így a cseh és magyar jegybank csak óvatosan haladhat majd a kamatvágásokkal, noha az inflációs kép kedvező, míg a lengyel és román alapkamat akár egész évben is a jelenlegi szinten maradhat. A visszafogott kamatvágási várakozások miatt a régiós kötvényektől a jelenlegi lejáratig számított hozamokon túl érdemi hozamtöbblet az árfolyamnyereség miatt nem túl valószínű.

Részvények: van még tér felfelé

Az Amundi várakozásai szerint idén is jó év várható a globális részvénypiacokon. Az amerikai soft landing, a meghatározó jegybankok várható lazító lépései, valamint a kínai fiskális ösztönző csomag mind pozitívan hatnak, ugyanakkor a magas értékeltségek miatt kiemelt fókuszt kap majd a vállalatok eredménytermelő képessége, különösen a felfokozott elemzői várakozásokhoz képest.

A részvénypiaci mozgások az első kamatvágás után arra utalnak, hogy a befektetők a puha landolási pályát árazzák, ami historikusan tovább folytatódó emelkedést vetít előre az USA-ban. Trump megválasztása óta a ciklikus szektorok újra felülteljesítik a defenzív szektorokat, azt jelezve, hogy egy újabb felívelés forgatókönyve az amerikai gazdaságban valószínűbb, mint egy klasszikus ciklus végi lassulásé.

Európában a befektetési kilátások a geopolitikai helyzet romlása és a kereskedelmi feszültségek újbóli feléledése miatt első ránézésre rosszabbak, mint Amerikában, hiszen a legnagyobb tőzsdei vállalatoknak jelentős exportkitettségeik vannak. Ugyanakkor ezek a kockázatok már nagymértékben be vannak árazva, amit jól mutat, hogy a német DAX index decemberben új csúcsra tudott futni Trump megválasztása után, és az egyik legjobb teljesítményt nyújtotta tavaly Európában a 20 százalékos emelkedésével. Mindezek mellett az európai részvénypiacok értékeltségi diszkontja Amerikával szemben olyan szintre emelkedett, hogy az nagyon vonzóvá teszi őket az értékalapú befektetők számára.

A japán piac szintén érdekes lehet értékalapú szemmel, hiszen a több évtizedes deflációs időszak vége beindíthatja a fogyasztást, és a helyi tőzsde által kezdeményezett reformok következtében elindult részvényesbarát vállalati kultúra kialakításában a legtöbb elemző szerint még bőven van potenciál. A japán részvénypiac szempontjából kulcskérdés lehet a jen dollárral szembeni mozgása, így az erősödő dollár az amerikai választások után pozitív jel.

A kínai részvénypiac szempontjából két meghatározó tényező határozhatja majd meg az irányt: a fiskális ösztönzőcsomag mérete és részletei, valamint az amerikai kereskedelmi háború legújabb, Trump 2.0 című fejezete. Bíztató ebből a szempontból, hogy a főbb kínai indexek az amerikai választások előtti szintekhez képest pozitív tartományban vannak, ugyanakkor a 2025-ös év várhatóan mozgalmas lesz a befektetőknek.

A közép-kelet-európai régió részvénypiacai továbbra is vonzónak tekinthetők értékeltségi szempontból, az orosz-ukrán háború esetleges lezárásának pedig itt lehet a leginkább pozitív hatása. A monetáris politikai kilátások alapján a hozamok csökkenése által biztosított hátszél kifulladhat, azonban a bankszektor a magasan maradó kamatokból profitálhat. A pénzügyi szektor magas súlya a régiós indexekben előnyös lehet a többi régióval szemben, ami a helyi tendenciák mellett komoly globális hátszelet is jelenthet. A külföldi befektetők visszatérése a magyar részvénypiacra további komoly felhajtóerőt jelentene.

Nyersanyagok: a volatilitás fennmaradhat

Az Amundi elemzői nem várnak a tavalyihoz hasonló nagymértékű emelkedést idén az aranytól, inkább mint menekülőeszköz teljesíthet jól a piaci turbulenciák esetén. A középtávú folyamatok azonban továbbra is támogatóak, úgymint a monetáris lazítás, a továbbra is nagy költségvetési deficit és emelkedő államadósság a meghatározó országokban, a folytatódó geopolitikai és kereskedelmi feszültségek világszerte, valamint a központi bankok vásárlásai, különösen olyan országok részéről, amelyek a dollártól való függésüket próbálják csökkenteni.

Az ipari fémek esetében a kínai gazdasági lassulás és az energiaátmenet üteme a két ellentétes faktor, ami meghatározhatja az irányt a következő években. Noha a fiskális ösztönző csomag valószínűleg nem fordítja meg a hosszú távú trendet Kínában, a lefelé mutató kockázatokat azonban mérsékli, így stabilitást hozhat a piacra. Újabb érdemi keresletet így inkább a zöld átmenet fog jelenteni azon fémek iránt, amelyek kulcsfontosságúak az elektrifikáció terén.

Trump megválasztását követően a magasabb amerikai kitermelésnek az olajárra gyakorolt negatív hatását valószínűleg ellensúlyozza az iráni nyersolajexportra nehezedő nyomás, valamint az energetikai átmenetre vonatkozó jogszabályok késedelme. Az olajpiacon gyakoribbak lehetnek a nagyobb mértékű mozgások, de a kínálat maradhat a hajtóerő. Szaúd-Arábia hajlandósága az alacsonyabb árak elfogadására az OPEC hitelességének helyreállítása és a piaci részesedés visszaszerzése érdekében, valamint a növekvő nem OPEC-kibocsátás egyaránt alacsonyabb egyensúlyi árat feltételez, így az Amundi elemzői idén 75-80 dolláros árfolyamsávval számolnak a Brent típusú kőolaj esetében.

Összességében tehát óvatos optimizmussal tekinthetünk 2025-re, nagyobb gazdasági lassulás nem várható a jelenleg ismert gazdasági fundamentumok alapján, de a piaci volatilitás fennmaradhat a magas részvénypiaci árazások, a jegybankok adatvezérelt hozzáállása, valamint a geopolitikai kockázatok növekedése miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJövőre már nem Romániára fogunk irigykedniLengyelországban sokkal könnyebben összejöhet a 3 százalék feletti növekedés, mint idehaza, részben a felszabadított uniós forrásoknak köszönhetően.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAnnyi mindenre kell költeni, hogy feltámadhat az inflációKínálati korlátokba ütközhetnek jövőre a zöld technológiai vagy épp honvédelmi beruházások, ami új inflációs sokkokat eredményezhet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlniNagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz arany eurózóna gazdasági növekedés GDP-növekedés india Japán Kína kötvények nyersanyag részvények tőzsdék usa Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.