Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2024. január 19. 04:34 Pénz

Szertefoszlott az olcsó energia illúziója, de ez elvezethet a lakásállomány elmaradt korszerűsítéséhez

A Habitat for Humanity saját fővárosi közösségi helyiségében mutatta be az idei lakhatási jelentésének utolsó részét a tanulmány két szerzője, Koritár Zsuzsanna és Feldmár Nóra, a civil szervezet energiaszegénység-szakértői részvételével. A fejezet az energiaválságról és egy szociális klímapolitikai lehetőségeiről szól, fő üzenete az, hogy

  • az energiaválsággal és a rezsicsökkentés részleges kivezetésével Magyarországon összetört az olcsó energia illúziója,
  • és innentől a helyzeten leghatékonyabban az segítene, ha az általános rezsivédelem forrásait energetikailag hatékony és szociális célzott lakásfelújítás-támogatásra fordítaná az állam.

Energiapazarló lakásállomány

2022-ben a katasztrofális tűzifahelyzet közepette olcsó kályhákkal az utcát fűtöttük az energiaválság közepén, és 2023-ban tovább mélyült a lakhatási krízis: folytatódott az az igazságtalan tendencia, hogy bár a lakhatási és energiaszegénység arányosan jobban sújtja a szegényebbeket, addig az állami támogatásokból nagyobb arányban részesülnek a tehetősebbek. A magyar lakáspolitika alapvetően arra épül, hogy ne a szegényeknek legyen sokkal jobb, hanem a gyereket ígérő felső középosztálynak kicsit.

A mostani Habitat-tanulmány állítása szerint az elmúlt évtizedekben a szakpolitikai szándék hiánya miatt évről évre romlott a magyar lakásállomány energiahatékonysága és mostanra fajlagosan több mint másfélszer annyi energiát használ fűtésre, mint az uniós átlag. Ezzel a második legrosszabbul teljesítő ország vagyunk ezen a területen:

a teljes lakóépület-állomány 56 százaléka GG vagy annál rosszabb energiaosztályba tartozik. Különösen rossz a helyzet arányaiban a családi házak között.

Szociálisan hatékonyabb

Az elmaradt energetikai felújítások szociális alapú célzása a Habitat szerint a leghatékonyabb módja az energiaszegénység és a lakhatási szegénység csökkentésére, ugyanis az alacsony jövedelmű háztartások energiahatékonysági felújítás-támogatásának közel háromszor akkora a monetáris, ha úgy tetszik, közösségi haszna, mintha ugyanazt a pénzt a magasabb jövedelműek lakásának felújítás-támogatására költeni az állam.

A magyar kormányok lakáspolitikai eszközei között viszont hagyományosan nagyon alacsony arányt képviselnek a szociálisan célzott források.

 

A szerzők a rezsicsökkentés általános és átlagos energiaszegénység-csökkentő hatását ettől függetlenül nem vitatják – csökkentek például a közüzemi adósok arányai is. Ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a legszegényebb és leginkább rászoruló háztartásokat csak minimálisan vagy egyáltalán nem segítette a rezsitámogatás. Ennek oka az eleve visszafogott fogyasztás, másrészt a fűtési célú tűzifahasználat, ugyanis a fa ára lényegesen nagyobb mértékben növekedett, mint a lakossági vezetékes gázé.

Emellett általában sem adott motivációt a takarékos, tudatos fogyasztásra. A helyzetet jól írja le, hogy a rezsicsökkentés részleges kivezetése utáni januárban 34 százalékkal kevesebb gázt használt a lakosság, mint az előtte lévőben. Kétmilliárd köbméterrel kevesebb gázt égetett el az ország azon a télen, és nem az enyhe tél miatt.

Mindeközben a kormány eleve csak az ötezer főnél kisebb településeket érintő tűzifatámogatási programja évek óta fixen évi összesen évi ötmilliárd forintos keretből fut, így reálértéken csökken. 

 

A legalsó jövedelmi ötödben a szilárd tüzelőanyag használata 40 százalékot is meghaladta 2020-ban.

Az EU új irányelvei és a 2025-től induló úgynevezett szociális klímaalap-program és egy másik futó program viszont elvileg lehetőséget teremthet Magyarországnak arra, hogy legalább részben pótolja az elmaradt lakásfelújítási támogatásokat. A klímacélok eléréséhez Magyarországon évente mintegy 130 000 lakóingatlan mélyfelújítására lenne szükség.

Emellett a Fit for 55 nevű folyamat azt célozza, hogy Európa 2030-ra elérje az 55 százalékos szén-dioxid-kibocsátás csökkentést – nagyrészt például az épületfelújítások felpörgetésével. Az EU elvárja a tagállamoktól, hogy a folyamat az energiaszegénység csökkentésével is járjon, vagyis a kiszolgáltatott, alacsony jövedelmű csoportok is részesüljenek belőle.

Hasonló a helyzet a Szociális klímaalappal, ami a háztartások növekvő energiakiadásait ellensúlyozza majd, és a forrásokat a tagállamoknak konkrét, szociálisan célzott energiaszegénység-kezelő intézkedésekre kell fordítani. Magyarországon a rendelet szerint 2026-tól 2032-ig megközelítőleg 1000 milliárd forint állna rendelkezésre erre a célra hazánk számára, ami nagyságrendekkel meghaladja az elmúlt évek ilyen célú támogatási formáit.

Ugyanakkor a Habitat szakértői arra is rámutattak, hogy a részleteken sok múlik majd: például elképzelhető, hogy a magyar kormány az átlagfogyasztás alatti háztartások rezsitámogatására csatornázná be a forrásokat, amennyiben ez így elszámolható lesz szociálisan célzott intézkedésként.

Egy lehetséges gondoskodóbb állam

Az egyébként nemzetközi – és brüsszeli irodával is rendelkező – civil szervezet nemcsak közvetlenül segít lakhatási vagy energiaszegénységben élők mindennapjain – így például a baranya megyei Ágon építettek hatékony kályhákat az energiaszegénység ördögi körében vergődő rászorulók lakásaiba –, de szakpolitikai munkát is végez: 2012 óta minden évben átvilágítja a magyar lakhatási helyzetet a lakhatási szegénységben élők konkrét helyzetétől egészen a kormányzati intézkedések és költségvetési tételek értékeléséig.

A magyar állam ideológiai-politikai okokból nem tekinti feladatának a lakhatási szegénység közvetlen kezelését, a lakhatási szegénységben élők, rászorulók szociális alapú támogatását-felemelését – nem véletlen, hogy törvényben rögzítette, hogy a szociális helyzetéért az egyén viseli a felelősséget. Így a Habitat tevékenysége nélkül a magyar lakhatási helyzet és közpolitika szociális szempontú monitorozása hiányozna a magyar közéletből és szakpolitikai diskurzusból, nem elfelejtve persze más civil csoportok és kutatók hasonló tevékenységét.

A Habitat lényegében egy hipotetikus, a jelenleginél gondoskodóbb magyar állam monitorozó tevékenységét végzi el. Életben tartja ezeket a szociálpolitikai szempontokat a nyilvános és általa gyűjtött adatokból visszakövetkeztetve. Ugyanis az Orbán-kormányok és vonatkozó minisztériumai egyáltalán nem végeznek szociális szempontú  önelemzéseket, és már az adatokat is saját politikai céljaik megvalósulásának fényében veszik fel és rendszerezik: a lakáspolitikát lényegében család- és népesedéspolitikai eszköznek tekintik, ezért a fő hasznosulási kritérium is inkább a megszületett gyerekek száma, és nem a lakhatási helyzet minél hatékonyabb javítása.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz az energiaválság számokban energiaszegénység Habitat for Humanity lakáspolitika Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Stubnya Bence
2025. március 26. 16:21 Pénz, Vállalat

Máltai bankot venne az OTP a helyi sajtó értesülése szerint

Az értesülést az OTP nem kommentálja, de ha tényleg megvenné a HSBC helyi leányát, ez lehetne az első Kelet- és Közép-Európán kívüli leányvállalata.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.