Átfogó segítségnyújtási programot indít a magyar kormány a világ egyik legfejletlenebb országában, Csádban. Tavasztól legfeljebb kétszáz magyar katona fog szolgálni a közép-afrikai országban, ahol két fejlesztési központ is nyílik párhuzamosan magyar pénzből.
Számokban: a pár napja bejelentett katonai misszió a második legnagyobb magyar kontingens lesz. A Hvg összesítése szerint jelenleg nagyjából 800 katona szolgál külföldön, közülük 500-an Koszovóban. A csádi misszió a boszniait (160 katona) és az irakit (130) előzheti meg.
Miért oda? Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Hír Tv-ben azt mondta, hogy elsősorban a migráció miatt fontos Magyarország számára a Száhel-övezet stabilitása. Mivel „sorra buknak meg” a régió vezetői, „Csád az utolsó állam a Száhel-régióban, ami még stabilan áll, ezért kiemelt a jelentősége, itt egyelőre van hova és van kinek nyújtani a segítséget”.
Részletek: a honvédelmi miniszter szerint „komplex segítségnyújtási csomagban” gondolkodnak. A katonai segítség mellett lesz orvosi misszió és egy humanitárius és fejlesztési központ is megnyit a fővárosban, N’Djamenában, hogy összefogja a Száhel-övezetben végzett magyar humanitárius és fejlesztési programokat.
Tágabb kontextus: Csád a világ egyik legfejletlenebb országa, a HDI (emberi fejlettségi index) alapján mindössze Dél-Szudánt előzi meg. A szudáni konfliktus óta 1,5 millióra nőtt a menekültek száma a 17 milliós országban, itt látható néhány erős kép, hogy milyen körülmények között.
Közélet
Fontos