Ugyan a magyar pedagógusok az árszínvonalbeli különbségek kiszűrése után is sokkal kevesebbet keresnek nyugat-európai kollégáiknál, a régiós összevetésben azonban már nem számít olyan rossznak a fizetésük.
Az OECD adatai szerint 2015-ben Magyarországon volt a legnagyobb az elérhető maximális pedagógusi fizetés a közoktatásban a visegrádi országok közül. Vásárlóerő-paritáson számítva Szlovákiában 30 százalékkal, Csehországban ötödével, Lengyelországban pedig 5 százalékkal volt alacsonyabb a pedagógusok által elérhető legnagyobb fizetés, mint nálunk.
A kezdő tanári béreket nézve viszont már nem állunk ilyen jól: csak Szlovákiában és Lettországban kap kevesebbet egy kezdő pedagógus. A legnagyobb bérelőnye a cseh tanároknak van, akik már pályakezdőként is bő 20 százalékkal többet keresnek, mint magyar társaik. A lengyel kezdő tanári fizetések kicsivel (6 százalékkal) voltak magasabbak a magyarnál 2015-ben, de ezt a különbséget elképzelhető, hogy azóta ledolgoztuk az életpályamodell miatti rendszeres béremeléseknek köszönhetően.
Ám akárhogy is állunk a régiós rangsorban, a magyar pedagógusok fizetése a hazai átlaghoz képest alacsony. A legfrissebb béradatok szerint az általános alapfokú oktatásban dolgozó szellemi alkalmazottak nettó 215 ezer forintot, a középfokú oktatásban dolgozó szellemi alkalmazottak pedig 225 ezer forintot visznek haza átlagosan havonta, ami 10-20 ezer forinttal kevesebb a jelenlegi magyar átlagbérnél.
Európában egyébként a legtöbbet Luxemburgban, Svájcban és Németországban lehet pedagógusként keresni a közoktatásban. Ezekben az országokban 3-5-ször magasabbak az elérhető tanári bérek, mint nálunk, ha kiszűrjük az árszínvonalbeli különbségeket.
Közélet
Fontos