Mindent megtesz a kormány, hogy feléljék a jövő egy darabkáját az emberek
Kötelezi a kormány a nyugdíjpénztárakat, hogy kétszer, idén év végéig és jövő március végéig tájékoztassák a tagjaikat arról, hogy a náluk gyűjtött megtakarításokat 2025-ben – átmenetileg – lakáscélokra is fel lehet használni – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Nem lesz szabad még a tájékoztató levelek tartalma és formája sem, a követelményeket miniszteri rendeletben írják majd elő.
Miért fontos ez? A kormánynak eddig nem sikerült érdemben ösztönöznie a lakossági költések növekedését, pedig ennek fontos szerepet szán a gazdaság felpörgetésében. A nyugdíjmegtakarítások elköltése nem a szűkös állami költségvetés, hanem a lakosság forrásaiból áramoltatna pénzt a gazdaságba.
Igen, de: a nyugdíjra félretett pénzek elköltésének átmeneti megengedése általánosságban rombolja a hosszú távú megtakarításokra való minden eddigi ösztönzést, illetve azt, hogy az állami nyugdíj mellé a lakosság saját kiegészítő forrásról, egy második pillérről gondoskodjon idősebb korára.
Számokban: a nyugdíjpénztári tagok 2025-ben a 2024. szeptember 30-ig elhelyezett megtakarításaikat bonthatják fel adómentesen.
A lakosság összes megtakarítása szeptemberben 106,2 ezer milliárd forint, az adósságokkal csökkentve 90,4 ezer milliárd forint volt, írta a Portfolio az MNB adatok alapján nemrég.
Nyugdíjpénztárban vagy életbiztosításban azonban csak az összeg 4,9 százalékát tartották.
A megtakarítások háromnegyede ugyanis állampapírban, befektetési jegyben, bankszámlán vagy még mindig a párnacihában, azaz készpénzben van.
A lakosság a harmadik negyedévben a jövedelme 13 százalékát tette félre, ami rekordmagas arány.
Alulnézet: az elmúlt hónapok adatai és szakértői véleményei alapján a lakosság egyrészt azért költ jóval kevesebbet, mint amennyit a kormány látni szeretne, mert a nagy inflációs hullámban felélt megtakarításait építi vissza, illetve bizonytalan, fél a jövőtől, amiben döntő szerepe van a kedvezőtlen gazdasági adatoknak és a kormány erősen háborús, feszültséggel teli retorikájának is.
Egyes nyugdíjpénztárak egyébként már önmaguktól is értesítették a tagjaikat a jövőre megnyíló lehetőségről, de többnyire azt kommunikálták, hogy a pontos részletek még nem ismertek, érdemes azokat megvárni a döntéshozatalig.
Tágabb kontextus: a kormánynak a költségvetés szorult helyzete miatt elsősorban olyan forrásokat kell találnia a gazdaság stimulálásához, amely nem jár az állami kiadások növekedésével, de lehetőleg még a bevétel csökkenésével sem, a nyugdíjak lakáscélú „felélése” pedig pont ilyen.
Hosszabb távra mutató társadalmi kérdés, hogy megéri-e most ennyi pénz érdekében a lakosságot rávenni, hogy a jövőbeni nyugdíjkiegészítés helyett felújítsa a lakását, önerőként használja fel azt egy lakásvásárláshoz vagy ebből törlessze a jelzáloghitelét.
Ha nincs kellően éles verseny a piacon, akkor az ingatlanfejlesztők és a felújítással foglalkozók áremeléssel reagálhatnak arra, hogy a nyugdíjpénztárakból kiáramló pénz javítja a vásárlók pénzügyi pozícióit.
A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.
Sok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.