Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. július 7. 11:20 Adat

Nem az a kérdés, hogy meglesz-e az egy számjegyű infláció év végére

A KSH reggel közzétett adatai szerint 20,1 százalék volt az infláció júniusban. Ez már az ötödik egymást követő hónap, amikor a pénzromlás üteme mérséklődik az éves szinten 25,7 százalékos januári csúcshoz képest.

Okok: az élelmiszerek inflációja havi alapon már csökkent, ennek köszönhetően az éves drágulásuk 29,3 százalékra mérséklődött. Fékezte az inflációt az energiaszámlák csökkenése a fűtési szezon végeztével.

  • Csökken a külföldről importált infláció, és a júniusban stabil forint is segítette a tartós fogyasztási cikkek drágulásának fékeződését.

Igen, de: a szolgáltatások folytatódó drágulása rontja némileg az összképet, emellett az üzemanyagok havi alapú áremelkedése szintén emelte az inflációt.

Mi várható? Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a mai adat fényében biztosnak tűnik az év végi egy számjegyű inflációs mutató. Ha nem érkezik újabb ársokk, ez már novemberre is elérhető.

  • Hasonlóan vélekednek más elemzők is, a CIB még a mai adat megjelentése előtt novemberre 9,2, decemberre 7,7 százalékos inflációt várt.
  • Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője szerdán a bázishatás jelentőségére hívta fel a figyelmet: a következő hónapokban olyan változások épülnek be az éves viszonyítási alapba, mint a lakossági energiaárak emelése, a kata részleges megszüntetése, a jövedéki és a chipsadó emelése. Ez még gyorsabbá teszi az infláció csökkenését.

Hatások: az éves inflációtól függ például a nyugdíjemelés. Mivel a kormány 15 százalékkal tervezett, ennyit emelt januárban. Idén az év egészére az MBH Bank 17,5, az ING közel 18 százalékot vár. Ha igazuk lesz, ősszel visszamenőleges nyugdíjemelés is jön.

Mi lesz 2024-ben? Jövőre az ING 5 százalék körüli átlagos inflációval számol, az MBH Bank 3,9 százalékot vár. Az MNB célja 2-4 százalék. A kérdés tehát az, hogy sikerül-e ezt elérni már 2024-ben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagyon durván esik vissza az élelmiszerek drágulásaSaját összeállítású nagy bevásárlásunk egy év alatt már „csak” 16,4 százalékkal drágult, és ezt még a kormányzati árfigyelő beindítása előtt mértük.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz áremelésre rácsavarodó cégektől féltik az infláció csökkenésétEgyre több adat bizonyítja, hogy az elmúlt hónapok drágulása a vállalati nyereségek jelentős növekedésével járt együtt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kormány is látja, hogy baj van, de inkább áttolja 2024-re az idei költségvetés problémáitA lakosság vásárlóerejének csökkenése miatt brutálisan visszaestek a fogyasztáshoz kötődő adóbevételek, miközben egyre drágább az állam finanszírozása. Kockázatos manőverrel oldaná meg a bajokat a kormány.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat élelmiszer-infláció infláció KSH nyugdíj Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.