Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. szeptember 1. 10:29 Adat

Az állam tétlenül nézte a GDP második negyedéves összezuhanását

2020 második negyedéve biztosan sötét betűkkel kerül fel a magyar gazdaságtörténet lapjaira, hiszen a koronavírus-járvány miatt valószínűleg a második világháború óta nem látott léptékben, és a régió országai között kirívó módon esett vissza a magyar gazdasági teljesítménye: éves összevetésben 13,6 százalékkal, az első negyedévhez képest pedig 14,5 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Ez nagyságrenddel nagyobb változás a mostani rendszerben 1996 óta követett szokásos ingadozásokhoz képest, ráadásul a negatív irányba.

Most már azt is tudjuk, hogy miért, a KSH ugyanis közzétette a részletes számokat. Összesen 928 milliárd forinttal csökkent a magyar gazdaságban keletkező hozzáadott érték egy negyedév alatt. A következő ábra azt mutatja, hogy melyik gazdasági ágazat, illetve a GDP felhasználásának melyik oldala milyen mértékben húzta vissza a gazdaságot az egy évvel korábbihoz képest.

 

Mint látható, az ágazatok között egymagában a feldolgozóipar hozta a legnagyobb mínuszt (negatív 4,2 százalék), de a szolgáltatások összeadva már nagyobb, 6,8 százalékos szeletet radíroztak le a magyar gazdaság teljesítményéből. Negyedéves alapon a művészet-szórakozás és a szállítás-raktározás esett vissza a leginkább, mindkettő teljesítményének több mint negyedét vesztette el. Az egyetlen ágazat, ami nőni tudott, a pénzügyi szektor volt, bár ennek plusz 0,1 százalékos hozzájárulása a GDP egészéhez nem túl jelentős. A szektorra nem osztható termékadók és -támogatások is jelentősen, 1,8 százalékkal csökkentették a gazdasági kibocsátást.

A másik oldalon az is látszik, hogy az állam nem tett igazán sokat, hogy ezt megállítsa: miközben a közösségi fogyasztás (végső soron az állam költései) 0,6 százalékkal emelték a teljesítményt, addig a természetbeni juttatások (azaz az állam által az állampolgároknak juttatott szolgáltatások és támogatások) 1,1 százalékkal csökkentették a GDP-t. Negyedéves alapon ez 5,8 százalékos növekedéssel, illetve 11,1 százalékos visszaeséssel ér fel. Összességében tehát nem nyújtott nagy segítséget az állam a gazdaságnak.

Eközben a háztartások fogyasztása 3,9 százalékot, a beruházások súlyos visszaesése 4,1 százalékot, a külkereskedelmi egyenleg romlása pedig 7,7 százalékot vett el a GDP-ből. Az eladatlan készletek, ahogyan az várható volt, halmozódtak a negyedévben, ezúttal 2,7 százalékkal enyhítették a visszaesést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTörténelmi léptékben dobta hanyatt a magyar gazdaságot a covidNem kell kétségbeesni a borzasztó szám láttán, de rossz jel, hogy a szegényebb uniós tagországok közül Magyarországon zuhant a legnagyobbat a GDP.

Adat gdp KSH magyar gdp Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2023. március 28. 14:02 Adat

Már március végén elkezdtük tartalékolni a gázt télire Magyarországon

A szokásosnál jóval előbb kezdődött meg az európai és a magyar gáztárolók feltöltése is. Az európai tárolókban soha nem volt ennyi gáz, és a magyar telítettség is magas.

Jandó Zoltán
2023. március 28. 04:34 Adat

Már nem Magyarország osztja szét az orosz földgázt

Az orosz gáz balkáni elosztása helyett a jövőben a balkáni gáz más régiós országokba történő eljuttatása lesz a magyar hálózat fő feladata.

Pálos Máté
2023. március 27. 09:52 Adat

Nagyon leszakadtak a magyar kistelepüléseken élők digitális képességei

A magyar kistelepüléseken élők 14 százaléka rendelkezik az alapvetőnél magasabb digitális készségekkel, az EU tagállamai közül csak háromban mértek ennél rosszabb adatot.

Fontos

Magyarics Tamás
2023. március 27. 17:07 Világ

Az Orbán-kormány azokat a határokat feszegeti, amelyekre Amerika érzékeny

Az Egyesült Államok nem nézi jó szemmel, ha egy szövetségese túl közel kerül Oroszországhoz és Kínához.

Fabók Bálint
2023. március 27. 04:34 Élet

Balatoni nyaralás 2023: még húzósabbnak ígérkezik a lángos ára az idei szezonban

Minden büfés a szomszédját lesi, hogy mennyiért adja majd a terméket. Az idei nyár sokaknak lesz vízválasztó.

Hajdu Miklós
2023. március 26. 15:47 Tech

Azok a technikusok is aggódhatnak a ChatGPT miatt, akiket a robotok hoztak jó munkaerőpiaci helyzetbe

Sőt, a legújabb fejlesztések már nem csak a rutinszerű feladatok gépesítésére alkalmasak, hanem a kreativitást igénylő tevékenységek elvégzéséből is kivehetik a részüket.