Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. július 30. 11:29 Adat

Vajon a klímaváltozás vagy az olcsó gáz határozza meg, hogy mennyit fűtünk?

A rezsicsökkentés lezárása óta 2018-ban fordult elő először, hogy az egy évvel korábbinál alacsonyabb volt a lakosság átlagos energiafelhasználása – derül ki a KSH közelmúltban közzétett adataiból. Az egy háztartásra jutó gázfogyasztás közel 8 százalékkal volt kevesebb tavaly, mint egy évvel korábban, míg a villamosenergiánál ugyan csak hajszálnyi volt a csökkenés, de a korábbi évekhez képest ez is fordulat.

Az adatokból az látszik, hogy a lakosság gázfelhasználása 2003 és 2014 között lényegében folyamatosan csökkent. Az egyetlen kivétel 2013 volt, amikor viszonylag komoly megugrást mutattak a KSH számai. Ez egyébként két okból is érdekes: egyrészt abban az évben kifejezetten enyhék voltak téli hónapok, másrészt 2014-ben akkora esés következett, ami az egy évvel korábbi emelkedést is messze túlkompenzálta.

Mindenesetre az egy háztartásra jutó átlagos fogyasztás közel a felére zuhant, alig több, mint tíz év alatt. Ekkor jött a rezsicsökkentés, ami tartós fordulatot hozott: a 2015 és 2017 közötti három évben folyamatosan emelkedett az átlagos felhasználás, ráadásul két esztendőben is 13 százalékot meghaladó mértékben, amire 1991 óta nem volt példa.

A változást akár magyarázhatnák az extrém időjárási körülmények is, de szinte biztos, hogy nem erről van szó. Az említett időszakban ugyanis – egy-két hónaptól eltekintve – többnyire enyhék voltak a telek, sőt a tavaszi és az őszi hónapok hőmérséklete is a sokévi átlag felett alakult. Márpedig a lakossági fogyasztást főleg ez határozza meg, hiszen a gázt elsősorban fűtésre használják a háztartások.

Olyan extrém hideg, ami komolyabb kilengést indokolhatott volna a felhasználásban, csak 2017 januárjában volt, de ezt akár kompenzálhatta is, hogy az az év hozta minden idők második legmelegebb márciusát, így tavasszal már kevesebbet kellett fűteni.

 

Tavaly ráadásul úgy fordult ismét a trend, hogy a február, a március és a december is hidegebb volt átlagosan, mint 2017-ben, tehát nem lehet kizárólag az időjárásra fogni a történteket. Mindez elég egyértelműen arra utal, amit szakértők már korábban is pedzegettek, jelesül, hogy a rezsicsökkentés után a lakosság érezhetően kevésbé spórolt a gázzal. Bár a fűtés árrugalmassága nem túl nagy (azaz az árak változása csak kisebb mértékben hat a fogyasztásra), az emberek így is bátrabban hagyták bekapcsolva a konvektort.

Hasonló volt a helyzet a villamosenergia esetében is, még ha ezen a piacon nem is láthattunk ennyire éles mozgásokat. Az áramfelhasználás 2003 és 2014 többnyire inkább stagnál, vagy enyhén ereszkedett, ebben a bő egy évtizedben összesen szűk nyolc százalékkal esett vissza. A sokkal kevésbé látványos mozgások ellenére azonban a rezsicsökkenés itt is éles fordulatot hozott. 2015-ben és 2017-ben ugyanis egyaránt 2 százalékot meghaladó mértékben nőtt az átlagfogyasztás, amire túl sokszor azért nem volt példa a 90-es évek eleje óta.

 

Itt a hőmérséklet alakulásának kisebb szerepe van, bár a nyári légkondihasználat egyre meghatározóbb. Az említett három évben a megszokottnál valóban jóval melegebbek voltak a nyári hónapok, de a hőmérsékletemelkedés nem volt folyamatos. A 2016-os nyár például sokkal kisebb hőséget hozott, mint a 2015-ös, a felhasználás mégis tovább nőtt. Azaz eléggé úgy tűnik, hogy itt is inkább az árak alakítása változtatta a fogyasztási szokásokat.

Ez a hatás úgy tűnik 2018-ra futott ki. Tavaly a fűtési és a légkondis szezon hónapjainak átlaghőmérséklete is nagyon hasonlóan alakult, mint 2017-ben, a gázfelhasználás mégis látványosan csökkent, az áramfogyasztás növekedése pedig megállt. Nem lenne meglepő, ha előbbi fordulat az idén is kitartana, hiszen 2019 első hónapjai kifejezetten enyhék voltak, a villamosenergia-felhasználás azonban akár ismét növekedésnek indulhat például a rekordmeleg június miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMinden idők legmelegebb magyar júniusa felé haladunkNem véletlenül érzed úgy, hogy megfő az agyad. Az idei március még csak egy történelmi ötödik helyet hozott össze, de június az élre tör.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat fűtés gázfelhasználás hőmérséklet villamosenergia-fogyasztás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. április 3. 10:11 Adat

Másfélszeresére nőtt a bűncselekmények száma Magyarországon 2021 óta

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben. Főleg a csalások és a lopások száma ugrott meg a közelmúltban.

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom

Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.

Tovább olvasom

Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Tovább olvasom

A kisebb, olcsóbb autók piacát érinthetik a legrosszabbul az Egyesült Államokban a Donald Trump által bejelentett vámok, ebben a szegmensben ugyanis jellemzően a General Motors, a Ford, a Kia és a Hyundai külföldön – főleg Mexikóban – készülő modelljeit választják az amerikai vásárlók, derül ki a Bloomberg cikkéből.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Tovább olvasom