Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2022. január 17. 15:51 Világ

A nagy boltláncok nem akarnak olyan tejet árulni, amelyet megkötött tehénből fejtek

Németországban a vezető boltláncok sorra jelentik be, hogy bizonyos türelmi idő után nem lesznek hajlandóak olyan friss tejet forgalmazni, amelyet (akár részben) megkötve tartott tehenekből fejnek. A Lidl és az Edeka után az Aldi mindkét ága (Süd és Nord) a hétvégén egyszerre, összehangoltan tudatta, hogy 2030-ig teljesen kivezeti az ebbe a kategóriába tartozó friss tejeket a polcokról.

A lépés mögött egyértelműen a vásárlói igények állnak, a láncok vélhetően így akarnak jó pontot szerezni azoknál a vevőknél, akik egyre jobban figyelembe veszik a termékek származásánál az állatjóléti szempontokat. Márpedig a jelek szerint a láncok egyre nagyobb nyomást érzékelnek ebbe az irányba.

Hasonló törekvések eddig leginkább a tojásnál voltak, a tartásra vonatkozó jelölések (például ketreces vagy szabad) Magyarországon is ismertek. Németországban most kezdik el jelölni a tejes dobozokon a szarvasmarhatartásra utaló kategóriákat, és a négy fokozatból az említett boltláncok a jövőben csak a szabadabb tartást biztosító két besorolást fogják forgalmazni.

A lépésekkel kapcsolatban azonban van pár elég ellentmondásos részlet. Az önkéntes korlátozás ugyanis csak a friss tejekre fog vonatkozni, és azok közül először csak a saját márkás termékekre (hiszen erre van leginkább közvetlen hatása a boltoknak). A tejtermékeknél azonban egyelőre lehetetlennek tűnik a bevezetés, hiszen például egy sajtra vagy joghurtra kivetett hasonló korlátozás aligha lenne kivitelezhető, ebben az esetben a tejipari gyártón keresztül kellene átvinni a kezdeményezést a tehenészetekre.

Másrészt a törekvések ellen a német gazdák szervezetei is tiltakoznak. Az Aldi ugyan azt is bejelentette, hogy a korlátozással egy időben teljes mértékben a helyi termelőknek adja a megrendeléseit, a szakmai szervezetek szerint azonban félő, hogy a szabadabb tartáshoz kapcsolódó többletköltséget nem tudják érvényesíteni az árakban, állami támogatásra pedig jelen állás szerint nem számíthatnak.

Amennyiben a német piac a helyi termelők előtt emiatt beszűkül, a várakozások szerint a tehenészetek nem friss tejnek, hanem feldolgozott termékek gyártóinak fogják eladni a tejet, vagy külföldre szállítják – a német sajtó többek között Kelet-Európát is megfelelő célrégiónak tartja erre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHolnaptól 80 forintos tojásokat tojnak boldogabb tyúkok, megveszed?A vásárlók és az állatvédők nyomásának engednek az élelmiszerláncok, amikor rákényszerítik a tojástermelőkre a ketreces tyúktartás eltörlését. A tojás ára ezzel a kétszeresére nőhet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ állatjólét németország tehén tej Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán Stubnya Bence
2024. május 16. 05:35 Élet, Világ

Így lehet magyar átlagnyugdíjból élni a spanyol tengerparton

Romantikus álom vagy nagyon is kivitelezhető valóság? Mekkora tőke és nyugdíj kell hozzá? Megkérdeztük azokat, akik már kint élnek, és azokat, akik segítenek a kiköltözőknek.

Mészáros R. Tamás
2024. május 15. 05:33 Világ

Nincs magyar vétó, csordogálni kezd Kijevbe a lefoglalt orosz vagyon

A 260 milliárd eurós, zárolt orosz jegybanki vagyon hasznából kaphat fegyvereket és más segítséget Ukrajna.

Torontáli Zoltán
2024. május 14. 13:24 Vállalat, Világ

Ma még nagyobb jelentőséget kaphat a BYD magyar gyára

Amerika 100 százalékra emeli a vámot a kínai elektromos autókra, az EU is drasztikus lépésre készül, de a Szegeden gyártott BYD kocsik uniósak lehetnek.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 16. 10:27 Adat, Közélet

Veresége ellenére pénzügyileg más ligában focizik a Fradi, mint a többi magyar csapat

A Fradi annyi pénzből gazdálkodik, hogy még a svájci és a belga bajnokságban is a gazdagabb csapatok közé tartozna, a Paks büdzséje viszont itthon is szerénynek számít.

Al-Hilal István
2024. május 15. 19:01 Pénz

Teljes gőzzel haladnak az ázsiai gazdaságok, de odafigyelnek az egyensúlyra is

A nagy ázsiai gazdaságok óvatosan próbálják stabilizálni helyzetüket, miközben a belső egyensúlyhiány és a geopolitikai kockázatok továbbra is fennállnak.

Hajdu Miklós
2024. május 15. 16:36 Vállalat

Az elküldött vendégmunkások veszítik a legkevesebbet az iváncsai akkugyárban

Határozott idejű szerződéssel dolgoztak, és ki kell nekik fizetni a hátralévő időre vonatkozó munkabért akkor is, ha nem talál új munkát a kölcsönbe adó cég.