Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2021. június 11. 14:39 Világ

Szennyezésük kiszervezésével festhetik magukat zöldebbre az amerikai olajtársaságok

Az egyik legnagyobb amerikai olajvállalat, a ConocoPhillips 2017-ben eladta az egyik új-mexikói földgázmezőjét egy kevésbé ismert piaci cégnek, a Hilcorp Energynek. A ConocoPhillips akkoriban több, hasonlóan elavult, jelentősen szennyező földgáz- és olajkutat adott el, éves jelentése alapján pedig így 20 százalékkal csökkentette a károsanyag-kibocsátását (amely az egyik legnagyobb a világon).

A ConocoPhillips által eladott kutak azonban természetesen tovább szennyeztek, bár kisebb feltűnést keltettek, mivel az új tulajdonosok jellemzően kevésbé voltak ismertek. Az új-mexikói mezőt megvásárló, alig ismert Hilcorp Energy azonban sorra vásárolja meg a hasonlóan elavult kitermelőegységeket. Bár a Hilcorp csak a 13. legnagyobb gáztermelő az USA-ban, mégis ez a cég bocsátja ki a legtöbb metánt az országban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTitokban pénzeli az olajipar a klímaváltozást megkérdőjelező lobbitNyilvánosan zöld beruházásokat és aggodalmaimat hangoztatják a legnagyobb olajcégek, közben azonban dollármilliókkal pumpálnak klímaszkeptikus szervezeteket.

A gáz- és olajkútjaiból kiszivárgó metán aránya közel hatszorosa a harminc legnagyobb amerikai olajtársaság átlagának. Ahogy a New York Times bemutatta, a Hilcorp egyike azoknak a viszonylag ismeretlen olajipari cégeknek, amelyek egyre nagyobb mértékben veszik át a nagy olajtársaságok kirívóan szennyező üzletágait.

A széles körben ismert olajtársaságokon egyre nagyobb társadalmi nyomás van a károsanyag-kibocsátásuk miatt, és a cikk alapján ezt az elvárást részben úgy elégítik ki, hogy kiszervezik kisebb cégeknek a legszennyezőbb tevékenységeiket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz olajipari cégek sokat beszélnek a megújulókról, de a pénztárcájukkal máshova szavaznakSzabályozás vagy magasabb adók nélkül nem is fognak több pénzt megújuló energiára költeni.

Az amerikai környezetvédelmi kormányzati ügynökség (EPA) adatai alapján a tíz legnagyobb metánszennyező közül öt alig ismert olaj- és gázipari cég, amelyek környezeti lábnyoma arányaiban jóval nagyobb a kitermelésüknél. Az említett Hilcorp például 50 százalékkal több metánt bocsát ki, mint a legnagyobb amerikai olajvállalat, az ExxonMobil.

Az olaj- és gázkutakból szivárgó metán az egyik legjelentősebb oka a klímaváltozásnak. A metán légköri koncentrációja nagyjából megduplázódott az ipari forradalom előtti időszakhoz képest. A metán a földgáz fő alkotóeleme, és klímavédelmi szempontból azért különösen veszélyes, mert 20 éves időtávon a szén-dioxidhoz képest akár 60-80-szoros mértékben melegíti a bolygót a légkörbe kerülése. A fosszilis tüzelőanyagok előállítása mellett az állattartás is komoly forrása a metánkibocsátásnak a szarvasmarhák és bárányok emésztése miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA titokban szivárogtatott metán miatt még jobban rombolja az éghajlatot az olaj- és gáziparA metán természetes módon és a földgáz kitermelése közben is a légkörbe kerülhet. Egy új tanulmány szerint jelentősen alulbecsültük az olajipar szerepét.

A Nature-ben tavaly jelent meg egy kutatás, amely alapján erős a gyanú, hogy az olajipari cégek rutinszerűen és szándékosan szivárogtatnak metánt a légkörbe. Benjamin Hmiel, a tanulmányt készítő kutatócsoport vezetője szerint amennyiben az általuk mért kibocsátás valóban olaj- és földgázkitermelés mellékterméke, akkor az vagy arra utal, hogy az iparágban erről nem tudnak, vagy arra, hogy eltitkolják. Minél elavultabb, elhanyagoltabb egy kitermelőhely, annál nagyobb lehet a metánszivárgása.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ földgáz metán olajcégek olajipar Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.