Egy nemzetközi kutatócsoport a koronavírus-járvány kezdete óta gyűjt adatokat arról, hogy a teszteléstől kezdve a halálozásig milyen eltérések vannak a nők és férfiak között az egyes országok kereseti viszonyait is nézve.
A The Lancetben a napokban közölt első eredmények szerint globálisan nézve a koronavírus-tesztek 57 százalékát végezték el nőkön, és 50 százalékban nőket diagnosztizáltak betegnek. Ennek ellenére a kórházba kerülő esetekben már kisebb, 48 százalék a nők aránya, sokkal kisebb, 31 százalék az intenzív osztályra jutók aránya, és a halálozásokban is csak 43 százalékot képviselnek a nők.
A kórházba kerülő, és azon belül intenzív ellátásra szoruló betegek közötti férfi-arány növekedést a szerzők szerint mindenképpen vizsgálni kellene, ennek lehetnek egészségügyi-orvosbiológiai, de akár szociális hátterű okai is. Utóbbinál elsősorban a nemek közötti egyenlőtlenségek egyik megnyilvánulását is feltételezhetjük, vagyis azt, hogy sok országban a nők nem jutnak hozzá egyenlő eséllyel a kórházi ellátásra és az intenzív osztályos ellátásra. Ezt részben az is valószínűsíti, hogy korábban hasonló mintát láttak a kutatók más betegségeknél, például a szív- és érrendszeri körben.
Sok országban előfordul, hogy a családon belül a nők nem rendelkeznek olyan mértékben a családi költségvetés elosztása felett, hogy adott esetben egy kórházi kezelés költségeiről dönthessenek – akár ez is befolyásolhatja, hogy miért nem jutnak kórházi ellátáshoz.
Az alábbi ábra azt mutatja meg, hogy a világ országait kereseti szintek alapján felosztva egy női páciensre hány férfi jut az adott ellátásban. A bal oldali oszlopcsoport mutatja a gazdag országokat, jobbra haladva pedig egyre szegényebb országok következnek. Az oszlopok pedig balról jobbra sorban azt jelzik, hogy a tesztelés, a pozitív teszteredmény, a kórházba kerülés, az intenzív osztályos ellátás, és a halálozáson belül egy nőre hány férfi eset jut.
A magasabb jövedelmű, jellemzően fejlett országokban a kórházak intenzív osztályain több mint kétszer több férfi van, mint nő, de az összes többi mutatóban csaknem egyenletes az eloszlás, egy női elhunytra 1,21 férfi jut. Az alacsony jövedelmű országokban viszont kimagaslóan több férfi jut hozzá a tesztekhez és a kórházakhoz, ennek következtében a halálozási statisztikában is jóval többen vannak (ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy a valóságban is majdnem háromszor több férfi hunyt el a járvány miatt, mint nő).
Világ
Fontos