Ez egy jó vakcina, amit valószínűleg jóvá fog hagyni az Európai Unió is valamikor.
– mondta a Szputnyik V oltásról a német oltóanyag-bizottság vezetője, Thomas Mertens. A szakember “okos” megoldásnak nevezte az orosz vakcinát, amit a múlt héten kezdett vizsgálni az unió gyógyszerügynöksége, és hamarosan Magyarország mellett Szlovákiában és Csehországban is megkezdhetik az alkalmazását.
Az orosz szakemberek nagyon tapasztaltak az oltásfejlesztésben
-tett hozzá Mertens.
A Szputnyik V gyártása ráadásul nemsokára Nyugat-Európában is megkezdődhet. Az oltóanyag fejlesztéséért felelős RDIF orosz állami tőkealap már megállapodott a svájci székhelyű Adienne gyógyszercéggel, hogy annak egyik olaszországi üzemében is előállítsák a vakcinákat, és további tárgyalások zajlanak spanyol, francia és német gyógyszergyárakkal is.
Miközben hivatalos szinten egyre több jele látszik az orosz vakcina iránti bizalom növekedésének Európa nyugati felében, a német lakosság az elmúlt hetekben még az Oxfordi Egyetem/AstraZeneca oltásával kapcsolatban is szkeptikus volt. Németországban nagyon szerencsétlenül alakult ennek az oltásnak a kommunikációja, és sok német nem tartja elég jónak a Pfizer/BioNtech és a Moderna megoldásához képest. A nyugat-európai sajtóban többször is úgy említették a jelenséget, hogy a németek inkább kivárnak “az oltások Rolls-Royce-ára”, ami azért meglehetősen ellentmondásos, mert az országban százezer számra állnak beadatlanul a vakcinák. Ennek fényében különösen érdekes, hogy az európai forgalmazásai javaslattal egyelőre még nem rendelkező Szputnyikot a közfelfogás hova fogja sorolni.
A múlt héten egyébként Németországban is engedélyezték az AstraZeneca vakcina beadását a 65 évesnél idősebbeknek (ezt a példát aztán több európai ország, közöttük Magyarország is követte), és dolgoznak a szérum iránti bizalom helyreállításán. A lakosság gyanakvása ugyanis veszélyezteti az oltási program időben történő lebonyolítását: február végén az országba érkezett 737 ezer adag AstraZeneca vakcinából mindössze 87 ezret sikerült beadni.
Az AstraZeneca koronavírus-oltásával szemben Olaszországban, Ausztriában, Bulgáriában és Franciaországban is jelentős bizalomhiány tapasztalható. Friss felmérések szerint a Pfizer és a Moderna oltóanyagaihoz képest a brit-svéd gyártású vakcinát több nyugat-európai országban is jóval kevesebben adatnák be.
Szlovákiában viszont ott tartanak, hogy most már többen bíznak a Szputnyik V vakcinában, mint az AstraZeneca és a Moderna oltóanyagaiban.
Élet
Fontos