Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. december 7. 12:16 Világ

Már az oroszok is elkezdenek számolni az olajkorszak végével

Az orosz kormány eddig hivatalosan derűlátóan vélekedett a fosszilis energiahordozók jövőbeli kilátásairól, ez most azonban változni látszik. „Lehet, hogy a fogyasztás csúcsát már magunk mögött hagytuk” – mondta a kőolajjal kapcsolatban az orosz pénzügyminiszter helyettese.

Nemzetközi szinten ez nem számít új gondolatnak, a világ egyik legnagyobb olajtársasága, a BP szeptemberben fogalmazott meg hasonló véleményt. Ráadásul azóta Kína is ambiciózus kibocsátás-csökkentési tervet fogadott el, és Joe Biden elnökké választásával az Egyesült Államokban is újra fontossá válik ez a téma.

Oroszország számára ez a kérdés azért nagyon fontos, mert a költségvetés harmadát a fosszilis energiahordozókból származó bevételek adják. Októberben Vlagyimir Putyin elnök arról beszélt, hogy a növekvő ázsiai igényeknek köszönhetően a következő évtizedekben is biztosított lesz az orosz energiaexport. A gazdasági minisztérium márciusi előrejelzése szerint pedig a világ olajfelhasználása csak 2045-ben éri el a csúcsot – írja a Bloomberg.

Ehhez képest meglepetés, hogy a pénzügyminiszter-helyettes most azt mondta: a tárca jelenleg vizsgálja a különböző igényekkel számoló jövőképeket, és hosszabb távon növekszik annak a kockázata, hogy a szénhidrogénekből származó jövedelmek elmaradnak a jelenlegi várakozásaiktól.

A földgázzal kapcsolatban valószínűleg kevésbé kell aggódnia az oroszoknak, hiszen ennek az energiahordozónak még sikeres megújulóenergia-átmenet esetén is nőhet a felhasználása a következő évtizedekben. Az európai források kimerülőben vannak, ami látszik is a Gazprom európai exportján:

Ezzel kapcsolatban inkább az okozhat fejfájást az orosz pénzügyminisztériumban, hogy a cseppfolyósított földgáz versenye miatt élesebb árversenyre kényszerül a Gazprom, így növekvő export mellett is visszaeshet a bevétel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz orosz gáz európai eladásánál egyre kevésbé Moszkva diktálLassan, de biztosan fordul a kocka, a nyersanyagexporttól való függés egyre inkább Oroszország számára jelent gazdasági és politikai hátrányt. Ha pedig Európa rááll a hidrogénre, akkor a történetnek orosz szempontból vége.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ földgáz fosszilis energiahordozó kőolaj Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.