Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. szeptember 24. 16:41 Vállalat

Mészáros Lőrinc válófélben lévő feleségének 150 milliárd forint cégvagyona lehet

„Mészáros Lőrinc, mint a V-Híd Zrt. egyedüli részvényese előzetesen rögzíti, hogy megszerezte a társaság valamennyi részvényét így az egyedüli határozatlan jogosult részvényes Ő maga”.

Ezzel a mondattal kezdődik az az éppen cégbírósági bejegyzésre váró dokumentum, amelyben a Mészáros család egyik legfontosabb építőipari cégének egyszemélyes vállalattá alakulását jelentik be*A fenti idézetben szereplő nagy Ő betűt csak a szöveghűség kedvéért hagytuk benne a szövegben, az eredeti papíron így szerepel – a szerk.. A dokumentum azért érdekes, mert előrevetítheti, hogyan osztja fel egymás között a vagyont Magyarország minden bizonnyal leggazdagabb, éppen válófélben lévő házaspárja.

Tízmilliárdos kiszállás

A V-Híd részvényein eddig 50-50 százalékban osztozott a felcsúti milliárdos és felesége, még a cég legutóbbi, május 11-i keltezésű beszámolóján is ez az arány szerepel. Mészáros Lőrinc tehát most a felét vette át az elmúlt években milliárdokat hozó cégnek.

Azt, hogy mennyit érhet pontosan a V-Híd, nem tudni, ezt a vállalatot ugyanis nem értékelték fel a közelmúltban, és olyan tranzakciónak sem volt a résztvevője, amelyből ez kiderülne. A korábbi hasonló ügyletek – például a szintén Mészáros tulajdonban lévő R-Kord illetve Mészáros és Mészáros Kft. eladása – alapján azonban egészen biztosan 10 milliárdos nagyságrendről, valószínűleg 10-30 milliárd forint közötti összegről lehet szó.

Ez ráadásul csak az építőipari rész, de a V-Híd-nak más jellegű érdekeltségei is vannak. A vállalat alá szervezték be például az egykori Simicska-birodalom Mészárosék által átvett részét, így például az órásplakátokról ismert Publimont Kft-t, vagy éppen az oszlopháborúval négy éve a címlapokat uraló Mahir Citypostert is.

Így Mészárosné Kelemen Beatrixre csak ebből a cégből 10 milliárdos rész eshetett.

Ez azonban csak töredéke a felcsúti milliárdosné cégvagyonának, aki a birodalom fontosabb vállalataiban eddig jellemzően ugyanakkora részesedéssel volt jelen, mint a férje. Ezeknek a társaságoknak az értékét pedig nagyjából meg is lehet állapítani, vagy mert tőzsdén jegyzik, vagy az elmúlt 1-2 évben felértékelték őket.

Minden fontosabb cégben ott volt

A legnagyobb vagyonelem egész biztosan a család tőzsdén kívüli cégeinek nagy részét összefogó Talentis Group Zrt. Ebben egészen tavalyig szintén 50 százalékos részesedése volt Mészárosnénak, ám akkor beszállt a vállalatba egy szintén NER-közeli vállalkozó, Varga Károly. Bár Varga komoly részesedést nem szerzett, az ügylet arra jó volt, hogy a vállalkozást könyvvizsgálóval felértékeljék, és ekkor derült ki, hogy a cég 205-210 milliárd forint közötti összeget érhet. Ebből jelen állás szerint valamivel több mint 100 milliárd forint esik Mészárosné Kelemen Beatrixra.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMészároséknak már 410 milliárdnyi cégvagyonról van papírjuk, de ennél is többet halmoztak felKétszázmilliárd forintra értékelték fel Orbán Viktor barátjának családi cégét. A felcsúti gázszerelő nagyjából az 1200. leggazdagabb ember lehet a világon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRejtőzködő harcostárs szállt be Mészárosék családi cégébeA második legismertebb tiszakécskei milliárdos, Varga Károly, akinek korábban is volt üzleti kapcsolata Mészáros Lőrinccel, egy követelésért cserébe 2 százalékos részesedést kapott a Talentis Zrt-ben.

Szintén azonos részben képviseltette magát a házaspár eddig a Mészáros Építőipari Holdingban. Ez az a vállalat, amely alá bő két éve beszervezték a csoport zászlóshajóit, az állami megrendelésekkel kitömött R-Kord illetve Mészáros és Mészáros Kft-t. A cégjogi procedúrára azért volt szükség, mert a holding 51 százalékát bevitték a család tőzsdei cégébe. A maradékot viszont megtartották, és fele-fele, tehát 24,5-24,5 százalékban osztoztak rajta.

Mivel itt egy tőzsdei ügyletről volt szó, az építőipari holdingot is felértékelték. A világ egyik legnagyobb tanácsadó cégének számító PricewaterhouseCoopers szakértői a vállalatot két éve 117 milliárd forintra taksálták (pdf), ha elfogadjuk ezt a számot most is, akkor Mészárosnéra közel 29 milliárd forint jut.

Ennél szinte biztosan kevesebbet ér a család tőzsdei cégében meglévő részesedése. Az Opusban korábban közvetlenül is tulajdonos volt, de július végén az akkori árfolyamon nagyjából 11,5 milliárd forintot érő részvénycsomagját a gyerekeinek ajándékozta (pdf). Így most már csak a Konzum PE Magántőkealapon keresztül érdekelt a vállalatban, igaz elég jelentősen. A magántőkealap ugyanis 25,4 százalékos tulajdonhányaddal a legnagyobb részvényes.

 

Azt, hogy ebből mennyi esik Mészárosné Kelemen Beatrixre, pontosan nem tudni. A magántőkealap mint konstrukció eleve jelentős részben arra szolgál, hogy a pénzt biztosító személy árnyékban maradhasson, Mészárosék azonban két éve kiléptek a fényre (pdf), és elárulták, amit már korábban is sokan sejtettek, hogy ők ketten a Konzum PE Magántőkealap által kibocsátott befektetési jegyek kizárólagos tulajdonosai.

A kettőjük közötti felállást azonban nem árulták el. Mindenesetre, ha abból indulunk ki, hogy a többi vállalkozásnál bevett gyakorlat szerint eredetileg itt is fele-fele arányban osztoztak, akkor jelen állás szerint Mészárosné pakettje közel 21 milliárd forintot érhet.

Mindez azt jelenti, hogy a Mészáros birodalomból alsó hangon 150 milliárd forintnyi cégvagyon eshet a felcsúti milliárdos feleségére, még azt követően is, hogy a V-Híd Zrt-ből már kiszállt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Mészáros és Mészáros Kft. Mészáros Lőrinc Mészárosné Kelemen Beatrix R-Kord Talentis Group V-Híd Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.