Bezár egy időre az amerikai szövetségi kormány, mert a Fehér Ház, a republikánusok és a demokraták nem tudtak megállapodni egymással az intézményrendszer finanszírozást legalább átmenetileg megoldó törvényről. Ugyan a törvényhozás mindkét házát a republikánusok irányítják, de a Szenátusban szükség van nyolc-kilenc demokrata szavatra is. És ez sem elég, mert az elnöknek is alá kell írnia a törvényt, ezért hiába állapodnak meg egymással a demokraták és republikánusok, ha Trumpnak nem tetszik, akkor nincs egyezség.
A kudarcnak az az oka, hogy több olyan kérdést is a tárgyalások részévé tettek, amelyek az ideológiai árkok miatt szinte megoldhatatlanok. A felek ezért olyan helyzetbe kerültek, hogy szavazói bázisa miatt senki nem engedhette meg magának, hogy kompromisszumot kössön. A fő vitakérdések közül
vált megkerülhetetlenné. Utóbbi azért ironikus, mert Trump kampánybeli ígéretei közül a legemlékezetesebb éppen az volt, hogy a mexikóiak fognak fizetni a falért (ezt most furfangos érveléssel magyarázzák).
A tárgyalások körül egyébként is teljes volt a káosz, Trump előbb nagy nyilvánosság előtt elmondta a szenátoroknak, hogy bármit tesznek le elé, alá fogja írni, majd pár nappal később zárt ajtók mögött dühösen beszélt arról, hogy ha nincs fal, akkor nincs megállapodás, és egyébként is minden afrikai ország egy “szarfészek”, nem szeretne onnan és Haitiről bevándorlókat látni. A republikánus szenátusi vezető, Mitch McConnell többször is arról beszélt, hogy fogalma sincs, milyen kívánalmai vannak az elnöknek. Péntek éjfél előtt néhány perccel a Fehér Ház szóvivője arról adott ki közleményt, hogy a “lúzer és obstrukcionlista demokraták” miatt nem lesz megállapodás, és “ha a demokraták úgy döntenek, újra adnak fizetést a hadseregnek, akkor újrakezdhetjük a tárgyalásokat”. Ez megint csak nem a megállapodás irányába mutat.
Az amerikai kormány mindenesetre szombat nulla óra óta hivatalosan be van zárva. Ez egyébként percre pontosan Donald Trump elnökségének első évfordulója.
A szövetségi kormány bezárása a gyakorlatban főleg azt jelenti, hogy a minisztériumok munkavállalóinak nagy részét felfüggesztik, nem kapnak fizetést és nem kell bejárniuk dolgozni. Az oktatási és a környezetvédelmi minisztérium alkalmazottait szinte mind, de felerészben a Pentagon civil alkalmazottait és a pénzügyminisztériumi dolgozókat is kényszerszabadságra küldik. Nagyjából egymillió katona sem kap fizetést átmenetileg, igaz, ők szolgálatban maradnak.
Legutóbb 2013 október első két hetében zárt be az amerikai szövetségi kormány, azelőtt pedig 1995-ben és 1996-ben, szintén néhány napig. Ezekben az esetekben demokrata elnök – republikánus többségű törvényhozás volt a felállás, korábban pedig fordítva, a republikánus George H. W. Bush és Ronald Reagan idején demokrata törvényhozás nem tudott alkut kötni a kormánnyal pár napig. Ezért viszonylag új, hogy most egypárti hatalom mellett nem sikerült megoldani a kormányzat finanszírozását.
Világ
Fontos