Bár az elmúlt hetekben bejárták a világsajtót a koronavírus-járvány miatt teljesen kiürült Vuhant bemutató képek, valami egészen döbbenetes módon a város így is a világ negyedik legszennyezettebb települése jelenleg. Az IQAir valós idejű adatbázisa szerint Vuhanban ma egész nap egészségtelen levegőt venni, elsősorban a szálló por (PM 2,5) magas koncentrációja miatt, amely az Egészségügyi Világszervezet által meghatározott határérték több mint háromszorosa.
Mindez első ránézésre azért lehet furcsa, mert nemcsak a város, hanem lényegében egész Hupej tartomány – amelynek Vuhan a központja – karantén alá került, és a kijárási tilalom miatt tényleg senki nincs az utcákon. Ennek megfelelően a Kínában máskor komoly levegőterhelést okozó közlekedés jelenleg nem is szennyez. Ráadásul különösebben hideg sincs a városban, így a fűtés miatt esetleg megugró széntüzelés sem indokolhatja a levegőminőség romlását.
A vuhani helyzet azonban véletlenül sem egyedi. Az IQAir valós idejű listáján a második helyen például Hangcsou áll, ahol a járvány miatt szintén korlátozták a kijárást: elvileg minden háztartásból legfeljebb egy ember mehet ki az utcára, és ő is csak kétnaponta.
Pedig hosszabb távon ez a két város nincs is az ország legszennyezettebbjei között. Tavaly a legtöbbet az egész világon valószínűleg a hotaniak ártottak maguknak azzal, hogy lélegeztek. Bár a pakisztáni határhoz közel található kínai település éves átlagban csak a második legmagasabb szállópor-koncentrációt hozta össze, az első helyezett indiai Gáziábáddal ellentétben itt egész évben konstansan egészségtelen vagy nagyon egészségtelen volt levegőt venni. Az indiai településen ezzel szemben volt két hónap, amikor egészen egészséges volt a levegő; igaz, az őszi-téli időszakban, amikor a tarlóégetés fél Indiát füstbe borítja, egészen ijesztő szállópor-értékeket mértek.
Az elmúlt évben egyébként az 50 legszennyezettebb levegőjű városból 26 volt indiai, 13 kínai, hat pedig pakisztáni. A top 50-ben mindössze egyetlen olyan város van, ahol legalább egy hónapig sikerült a WHO ajánlásának megfelelő szint alatt tartani a szállópor-koncentrációt: Ulánbátorban júniusban tisztult ki a levegő.
Európában ennél sokkal jobb a helyzet, itt még a legszennyezettebb városokban is az év nagy részében lehet nagyobb kockázatvállalás nélkül lélegezni. A Balkánon, és különösen Boszniában télen – vélhetően a fűtés miatt – azért nem különösebben jó a helyzet, de nyáron még tőlünk délre sem egészségtelen a levegő minősége.
Magyar város pedig az európai top 50-ben sincs. Itthon Miskolcon vannak télen olyan hónapok, amikor az erre érzékenyeknek gondot okozhat a szállópor, de például az IQAir kimutatásában valamiért szintén szereplő Százhalombattán az év felében a WHO elvárásainak megfelelő a levegő.
Más kérdés, hogy az ország legszennyezettebb levegőjű részéhez, a Sajó völgyéhez a legközelebb épp Miskolcon mérnek, így az a térség nem szerepel a kimutatásban. Igaz, ott a nagyobb szemcseméretű szállópor (PM10) koncentrációja szokott problémát okozni, ebben a mutatóban pedig az év egyes szakaszaiban egész Európában a legrosszabbak között vannak az érintett Borsod megyei települések.
Adat
Fontos