Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. december 12. 14:16 Világ

A német ipar elkezdte legalább annyira ellenezni a Green Dealt, mint Magyarország

Volkmar Dennernek, a német Bosch Csoport vezetőjének túl sok lett az európai Green Deal, amelynek kereteit szerdán mutatta be Ursula von der Leyen bizottsági elnök. Denner a Stuttgarter Zeitungnak azt mondta, a szén-dioxid semlegesség 2050-re tervezett elérése és az emissziós értékek ehhez szükséges folyamatos csökkentése rövid idő alatt kinyírja a belsőégésű motorokat. Ebbe belerokkan a német autóipar, illetve az olyan nagy beszállító cégek is, mint a Bosch, amely bevételének több mint felét az autóiparból szerzi.

Át tudjuk alakítani a működésünket, ha kell, de kettétörni nem tudjuk. Ha dogmatikus a változtatási kényszer, azt az ipar nem fogja tudni kezelni

– mondta Denner. A Bosch főnökkel ért egyet a Német Iparszövetség is, amelynek álláspontja szerint von der Leyen túl messzire ment. Azzal érvelnek, hogy a folyamatos szigorítások olyan bizonytalanná teszik a jövőt, hogy a hosszú távú befektetések visszaesnek, és nem csak technológiai, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is a lehetőségeinek határára ér az ipar.

Denner azt hangsúlyozza, hogy az autóknál a teljes életciklusra vonatkoztatott szén-dioxid kibocsátást vegyék figyelembe, és akkor talán van még esélye a belsőégésű motoroknak is. Ám ennél sokkal érdekesebb, hogy már Denner nyilatkozatában is előkerül az az érvelés, hogy ha ilyen gyorsan szigorodnak a szabályok, akkor a nagy autógyártó régiókban az elbocsátások miatt strukturális támogatásokra lesz szükség.

Ez nagyon hasonlít Csehország, Lengyelország és Magyarország álláspontjához, a három ország ugyanis szintén azt mondja, hogy a szénerőművekre alapozott energetikai rendszerei miatt csak nagy kompenzációkkal látja kivitelezhetőnek a tervet.

A ma kezdődő uniós tárgyalásokon elvileg 100 milliárd euró lesz az asztalon arra, hogy a Green Deal által kedvezőtlenül érintett országokat és iparágakat kompenzálják. A kelet-európaiak, köztük Magyarország azt szeretné elérni, hogy konkrét számokat is tartalmazó ígéretet kapjon a jövőbeni támogatásokra. Emellett az atomenergia fejlesztéseket is be akarja tömni a csomagba, zöld technológiaként.

Andrej Babis cseh kormányfő nyíltan kijelentette, hogy Csehországnak 26,5 milliárd euróra lenne szüksége a karbonsemlegességhez, ami csillagászati összeg, és ahogy fogalmazott, “ezt az Európai Uniónak figyelembe kellene vennie a következő költségvetési időszak tervezésénél”.

A másik oldal legalább ennyire problémás. A Green Deal mellett kiálló nagy európai tagállamoktól nehéz lesz az Európai Bizottságnak összekalapozni a legalább 100 milliárd eurós átmeneti támogatási keretet. Ennek fő forrása az unió regionális támogatási alapja, illetve az Európai Befektetési Bank által szervezett és biztosított alapok/programok lennének.

Nem valószínű, hogy a ma kezdődő tárgyalások eredményt hoznak, az Európai Bizottság azonban mindenképpen szeretné keresztülvinni, hogy 2020 februárjára megállapodnának valahogyan. Az idő nem csak környezetvédelmi okokból sürgető, a szakértők ugyanis attól tartanak, hogy ha elhúzódik az egyezkedés, akkor felhígul a terv.

A Green Deal jelenlegi főbb pontjai:

  1. 2050-re az uniónak el kell érnie a nettó semlegességet a káros anyagok kibocsátásában. Ez lenne az az ernyő, amely alá az összes többi célt be kellene csatornázni. Ha sikerül megállapodni, akkor a 2050-es céldátumot egy klímatörvényben is rögzítenék. A jelenlegi tervek 2030-ra 40 százalékos csökkentést írnak elő, a 2050-es semlegességhez azonban 50-55 százalékon kellene állni 2030-ban. Ezt csak akkor fogadják el, ha a költség-haszon elemzések is alátámasztják.
  2. 2020 márciusára egy akciótervet is el kell készíteni a körforgásos gazdasági modell általános elterjesztéséről. A körforgásos gazdasággal ebben a korábbi cikkünkben foglalkoztunk részletesen.
  3. Kétszeresére vagy akár háromszorosára kellene növelni a környezetvédelmi szempontok szerint felújított épületek arányát (jelenleg ez csak évi 1 százalék).
  4. A levegő, a talaj és a vízek szennyezését teljesen meg kellene szüntetni.
  5. Új stratégiát kellene kidolgozni a biológiai sokszínűség védelme érdekében. A mezőgazdasági termékeknél új jelölőrendszert kellene bevezetni az erdőirtás nélküli termények megkülönböztetésére.
  6. A közös uniós mezőgazdasági stratégián belül vissza kell szorítani a környezetre káros vegyi anyagok használatát a rovarirtókban, a műtrágyákban és az antibiotikumokban.
  7. Az autókba épített motoroknál már valamikor a 2030-as évek elejére el kellene érni a nulla kibocsátást. Ez az, amit a teljes német autóipar túl gyorsnak tart, mivel már a 2021-re előírt, kilométerenként 95 gramm szén-dioxidnak megfelelő károsanyag-kibocsátási határértéknek is elég nehéz lesz megfelelni.
  8. A Horizon tudományos támogatási alap 2021-2027 között 100 milliárd eurót kapna, amelynek 35 százalékát olyan programokra fordítanák, amelyek elősegítik a 2050-es semlegességi céldátum elérését.
  9. Az európai ipar versenyképességét karbonadó bevezetésével védenék meg, amit olyan termékekre vetnének ki, amelyek nem környezetbarát technológiával készülnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa el akarjuk kerülni a klímakatasztrófát, nem nőhet a gazdaság úgy, ahogy eddigA világ most csak a termelést zöldítené ki, de egyre többen gondolják úgy, hogy a fogyasztás visszafogása nélkül nem lehet elérni a klímacélokat. Antal Miklós ökológiai közgazdász magyarázza el, miért jó a nemnövekedés.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ autóipar Bosch Európai Unió green deal kibocsátás szén-dioxid támogatás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.