Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. július 22. 12:57 Világ

Nem csak klímaválságba szaladunk bele, ha nem szakadunk el az olajtól és a széntől

A fosszilis energiahordozók megújulókra cserélésével kapcsolatos egyik ellenérv, hogy az előbbieket sokkal jobban megéri kiaknázni. A hagyományos számítás szerint a szén, a földgáz és a kőolaj felhasználásával 25-ször annyi energiát lehet nyerni, mint amennyit a kiaknázásukra kell fordítani. Vagyis például egy hordó kőolaj energiamennyiségével 25 hordónyit lehet a felszínre hozni.

A Leedsi Egyetem kutatóinak Nature-ben megjelent tanulmánya szerint azonban ez a számítás figyelmen kívül hagyja a végső felhasználás előtti feldolgozás energiaszükségletét, amely pedig a kőolaj esetében a finomítás miatt különösen jelentős. Ezt is figyelembe véve a szorzó már csak hatszoros – ráadásul egyre csökken. A Nemzetközi Energiaügynökség és az Exiobase adatait felhasználó tanulmány az 1995 és 2011 közötti időszakot tekintette át, és ezalatt a fenti értelemben vett energiamegtérülés 23 százalékkal csökkent. Ennek az a magyarázata, hogy

a legkönnyebben kiaknázható források fokozatosan elfogynak, és már csak nagyobb energiaráfordítással lehet helyettesíteni őket.

Érdekes módon a legmeredekebb csökkenés az amúgy legnagyobb mennyiségben rendelkezésre álló szénnél következett be, ahol az elsődleges szorzó 1995-ben még 50 körül volt, és innen zuhant ugyanoda – 25 körülre –, ahol a kőolaj és a földgáz is van. Az utóbbiak visszaesése sokkal kevésbé volt meredek.

A tanulmány szerint az arány csökkenése folytatódni fog, ami rossz hír abból a szempontból, hogy ötszörös szorzó alatt már megkérdőjeleződik a kitermelés gazdaságossága, az ennek nyomán elszaladó energiaárak pedig gazdasági problémákhoz vezethetnek – teszi hozzá a Bloomberg cikke.

Mindez ugyanakkor megkönnyítheti az átállást a megújuló energiaforrásokra, hiszen az említett hat az egyhez arányt a napelemek már hozni tudják. „Az átmenet nem feltétlenül lesz olyan kellemetlen, mint sokan gondolják” – vonta le a következtetést a tanulmány egyik szerzője, Paul Brockway.

Társaival együtt azért is sürgeti a megújuló energetikai befektetések növelését, hogy a világ teljes energiamegtérülési mutatója olyan szinten maradjon, amely nem jár gazdasági megrázkódtatásokkal. Arról nem is beszélve, hogy a klímakatasztrófa elkerüléséhez egyebek mellett szintén erre van szükség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEljött az idő, hogy pánikba essünk az éghajlatváltozás miattMegjelent egy könyv, ami szerint nagyon racionális rettegni az éghajlati katasztrófa miatt, mert a mi életünket is ketté fogja törni. Nehéz vitatkozni vele.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ földgáz klímaváltozás kőolaj napenergia szén Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 7. 14:03 Tech, Vállalat

Elmegy a piac a magyar e-kereskedők mellett

Vége annak az egyszerű korszaknak, amikor a Kínából nagyban megvett árut kettes szorzóval itthon simán el lehet adni.

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.