Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. december 10. 07:22 Élet, Világ

Nem akarod kitalálni, hogy miért vették meg a világ legdrágább festményét

Igazán elkötelezett, szenvedélyes gyűjtő lehet az, aki hajlandó volt kiadni 450,3 millió dollárt Leonardo da Vinci Salvator Mundi című festményéért, amely ezzel jelenleg messze a világ legdrágább nyilvánosan elárverezett alkotása lett. Vagy mégsem?

Miután kiderült, hogy ki a vevő, a Financial Times szakírója kivesézte, hogy miért teljesen elszállt ez az ár, és hogyan csúszik az egész műtárgypiac a szürke-fekete zónába.

Mint kiderült, az erősen vitatott hitelességű, de legalább biztosan Leonardo műhelyéhez köthető festményt áttételesen a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Salman vette meg az orosz műtrágyakirály Dmitri Ribolovljevtől, és a műalkotást az Abu Dhabiban található Louvre múzeumban állítják majd ki. A szaúdi királyi család vagyonát tekintve félmilliárd dollár nem nagy összeg, pedig a Salvator Mundi nagyon megverte az addigi rekordert, Picasso Algíri nők (0 változat) című, 179,4 millió dollárért elárverezett alkotását.

Így újra fel lehet tenni a kérdést, hogy sok ez a pénz, vagy nem? A reális válasz valószínűleg az, hogy a piac alól kezd kicsúszni a talaj, vagyis gyors ütemben kezd a világ milliárdosainak szűk körű homokozójává válni. Amint azt mi is részleteztük, a játékba az aukciós házak aktív közreműködésével egyre jobban kezd beszállni a hipergazdag elit, és a művészi szempontok a háttérbe szorulnak.

Mondhatnánk persze, hogy a Leonardo ennyit ér, hiszen nyílt liciten dőlt el az ára. Csakhogy az ilyen árverések hiába nyíltak, valójában titkosak, és lehetőséget adnak mindenféle manipulációkra. Mivel a műtárgy-kereskedelem nincs szigorú szabályok közé szorítva, itt minden legálisan, de igény szerint anonim módon zajlik, és így kiváló terepévé válik a pénzügyi trükközéseknek.

A Leonardo festményért a hírek szerint Katar is licitált, amiből arra lehet következtetni, hogy az alkotás a Perzsa-öböl menti országok presztízscsatája lett. 

Kit érdekel, hogy mennyire köthető a mesterhez a mű, ha csak az a cél, hogy ne a riválisé legyen a dicsőség, pénz pedig számolatlanul van?

Mivel a nemzetközi műtárgy-kereskedelmet semmi sem kötelezi az átláthatóságra, ideális terepe a pénzmosásnak is. A nagy értékű műtárgyak jól szállíthatóak, a magángyűjtemények darabjairól nincs átlátható nyilvántartás, és az adásvételt sem kell feltétlenül nyilvánosságra hozni. Ha mégis, gyakran csak annyi látható, hogy volt egy aukció, ahol az eladó egy meg nem nevezett magángyűjtemény, a vevő pedig szintén egy meg nem nevezett magángyűjtemény. Ezzel nem lehet sokra menni.

Az aukciósházak gyakran úgy győzik meg a potenciális eladókat, hogy hoznak egy (anonim) tuti vevőt, aki garantálja, hogy ő egy bizonyos áron biztosan megveszi a műtárgyat, ha az aukción ennél többet nem ajánlanak érte. Ő azonban akkor sem jár teljesen rosszul, ha az általa kínált árat mégis meghaladja a tényleges vételár, mert bár a festmény nem lesz az övé, a különbözet egy részét zsebre teheti. A legjobb persze az, ha a tuti vevő és a tényleges vevő végül ugyanaz lesz. Ha például a szaúdi herceg eljátszotta ezt a kis játékot, akkor a Leonardo garantált 100 milliós vételára feletti részből, azaz 350 millió dollárból még vissza is kapta a jutalékát, és még a festmény is az övé lett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLeonardo da Vinci trónfosztotta Picassót, de nagyonA Salvator Mundi című festmény lett a világ legdrágábban elárverezett műalkotása, két és félszer többet adtak érte, mint az eddigi csúcstartó Picasso műért.

Egy művész alkotásainak értékét viszonylag könnyen fel lehet nyomni legális trükkökkel. Ilyen például, amikor egy gyűjtő összevásárol egy kevésbé felkapott művésztől jó pár alkotást, majd ügynököket bíz meg azzal, hogy a művész további aukcióin felfelé licitáljanak, azaz tornázzák fel az árat. Ezzel a saját gyűjteményének az értékét is az egekbe emeli, mert az árazás legfőbb alapja mindig a legutóbbi árverések tapasztalata.

Ahogy a Financial Times megadja a receptet: tegyük fel, hogy felvásárolod egy fiatal művész 10 munkáját 10 ezer dollárért. A következő egy évben amerre csak jársz, elhinted, hogy micsoda nagy alkotóról van szó, majd az egyik művet árverésre bocsájtod. Megkérsz egy ügynököt, hogy ketten együtt licitáljátok fel az árát olyan értékre, amelynek már visszhangja lesz, vagyis nem csinálsz mást, minthogy az egyik művet még egyszer megveszed magadtól, ezúttal már 100 ezer dollárért. Ha jól csinálod, fel fog menni a művek ára, és szép lassan, pár év alatt a piacra szórhatod a teljes gyűjteményedet, óriási haszonnal.

A trükk teljesen legális, és megfoghatatlan, akár anonim módon is elvégezhető – a művészethez viszont semmi köze.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ festmény Leonardo műtárgy Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom