Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. május 29. 14:07 Adat, Vállalat

Az elmúlt kilenc év állami fociköltéséből sem vehetnénk meg a Real Madridot

Három zsinórban megnyert Bajnokok Ligája kellett ahhoz, hogy a Real Madrid klubértékben is legyűrje a Manchester Unitedet (MU). A spanyol csapat vállalati értéke – a KPMG tanácsadó cég évente megjelenő elemzésének becslése szerint – tavaly tizedével, 3,22 milliárd euróra emelkedett, és mivel az MU ezzel párhuzamosan kissé leértékelődött, először került a Real az első helyre. Ez az összeg forintban kifejezve valamivel több mint 1000 milliárd, azaz vélhetően még annál is több, mint amit 2009 óta Magyarországon az állam – stadionépítésekkel, taóval és minden egyéb támogatással együtt – a labdarúgásra költött.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKértek 170 milliárdot a magyar focira, a kormány négyszer annyit adottAz volt a terv, hogy 2019-re a labdarúgás a költségvetés nettó befizetője lesz, azaz nem viszi, hanem hozza majd a közpénzt. Ehelyett az idén több mint 100 milliárd megy el focira.

 

A KMPG 2016 óta készíti el azt a jelentést, amiben a legértékesebb 32 európai labdarúgó-csapatot rangsorolják. A klubok értékének megbecsléséhez a pénzügyi beszámolókat elemzik, és alapvetően az egyes csapatok bevételeiből indulnak ki, de a népszerűséget, a sportban rejlő potenciált, illetve a közvetítési jogok és stadionok tulajdonosi szerkezetét is figyelembe veszik.

Az MU eddig minden esetben az élen végzett, igaz, egyszer már a Reallal holtversenyben. Olyan azonban még nem volt, hogy a Madrid önállóan szerezze meg az első helyet. Ezúttal ráadásul nem csak az élen volt csere: a dobogó harmadik helyét a szintén jelentősen javító Bayern München foglalta el az egyik legnagyobbat bukó FC Barcelonától.

 

A jelentés szerint a 32 topcsapat együttesen 35,6 milliárd eurót ér, nagyjából annyit, mint a francia energetikai óriás, az Engie vagy az egyik vezető kínai mobilgyártónak számító Xiaomi, és picit többet, mint a Nissan vagy éppen a Volvo. Az összesített érték egyébként 9 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi, a csapatok éven belüli teljesítménye azonban igencsak eltérően alakult. A 32-ből mindössze négy klub értéke csökkent, a török Galatasaray-é viszont például a negyedével. Ezzel szemben

a BL idei két döntőse, a Liverpool és a Tottenham egyaránt 30 százalékot meghaladó mértékben tudta növelni értékét,

az olasz Inter pedig őket is felülmúlta 41 százalékos ugrással.

A top 32-ben egyébként az angol együttesek dominálnak. Már számosságuk tekintetében is a szigetországiak vezetnek, hiszen a listán kilenc angol csapat van, értékben azonban még nagyobb az előnyük. Az első öt helyet a ligák versenyében nem meglepő módon a Big 5 néven emlegetett öt bajnokság klubjai foglalják el*Ezek az angol mellett a spanyol, a német, az olasz és a francia., míg a hatodik helyen a törökök állnak, őket pedig a portugálok és a hollandok követik, igaz, elég tisztes távolságból.

 

Az elég részletes elemzés az egyes klubok sportszakmai és üzleti teljesítményének számos elemére kitér, így több európai, illetve a kontinensen kívüli ország feltűnik benne. Kiderül például, hogy a legértékesebb klubokban szép számmal fociznak horvátok és svájciak, ahogy uruguayi légiósok is akadnak. A Hungary kifejezés azonban csak egyszer szerepel a kiadványban, az utolsó oldal legalján, ahol a nyomtatás helyét adták meg.

A jelek szerint nem győzte meg a KPMG szakembereit a Fradi értékével kapcsolatban a legnevesebb magyar csapat mögötti cég legutóbbi tőkeemelése. Ez alapján ugyanis az FTC Labdarúgó Zrt. 3000 milliárd forintot érhet, vagyis még mindig többet, mint az MU, a Real Madrid és a Bayern München együttvéve. Persze a tanácsadó cég vélhetően nem is vizsgálta a magyar csapatot, egyrészt mert erre semmi oka nem volt, másrészt mert összesen 38 csapatot vontak be az elemzésbe.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÍme, a világ legértékesebb sportvállalkozása, a Ferencvárosi Labdarúgó Zrt.A Fradi focicsapatát többre értékelték, mint amennyit az MU, a Real Madrid és a Barcelona együtt ér. A paksi orosz hitelt pont ki lehetne fizetni ennyi pénzből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat Barcelona FTC Liverpool Manchester United Real Madrid Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.