Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. május 29. 14:07 Adat, Vállalat

Az elmúlt kilenc év állami fociköltéséből sem vehetnénk meg a Real Madridot

Három zsinórban megnyert Bajnokok Ligája kellett ahhoz, hogy a Real Madrid klubértékben is legyűrje a Manchester Unitedet (MU). A spanyol csapat vállalati értéke – a KPMG tanácsadó cég évente megjelenő elemzésének becslése szerint – tavaly tizedével, 3,22 milliárd euróra emelkedett, és mivel az MU ezzel párhuzamosan kissé leértékelődött, először került a Real az első helyre. Ez az összeg forintban kifejezve valamivel több mint 1000 milliárd, azaz vélhetően még annál is több, mint amit 2009 óta Magyarországon az állam – stadionépítésekkel, taóval és minden egyéb támogatással együtt – a labdarúgásra költött.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKértek 170 milliárdot a magyar focira, a kormány négyszer annyit adottAz volt a terv, hogy 2019-re a labdarúgás a költségvetés nettó befizetője lesz, azaz nem viszi, hanem hozza majd a közpénzt. Ehelyett az idén több mint 100 milliárd megy el focira.

 

A KMPG 2016 óta készíti el azt a jelentést, amiben a legértékesebb 32 európai labdarúgó-csapatot rangsorolják. A klubok értékének megbecsléséhez a pénzügyi beszámolókat elemzik, és alapvetően az egyes csapatok bevételeiből indulnak ki, de a népszerűséget, a sportban rejlő potenciált, illetve a közvetítési jogok és stadionok tulajdonosi szerkezetét is figyelembe veszik.

Az MU eddig minden esetben az élen végzett, igaz, egyszer már a Reallal holtversenyben. Olyan azonban még nem volt, hogy a Madrid önállóan szerezze meg az első helyet. Ezúttal ráadásul nem csak az élen volt csere: a dobogó harmadik helyét a szintén jelentősen javító Bayern München foglalta el az egyik legnagyobbat bukó FC Barcelonától.

 

A jelentés szerint a 32 topcsapat együttesen 35,6 milliárd eurót ér, nagyjából annyit, mint a francia energetikai óriás, az Engie vagy az egyik vezető kínai mobilgyártónak számító Xiaomi, és picit többet, mint a Nissan vagy éppen a Volvo. Az összesített érték egyébként 9 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi, a csapatok éven belüli teljesítménye azonban igencsak eltérően alakult. A 32-ből mindössze négy klub értéke csökkent, a török Galatasaray-é viszont például a negyedével. Ezzel szemben

a BL idei két döntőse, a Liverpool és a Tottenham egyaránt 30 százalékot meghaladó mértékben tudta növelni értékét,

az olasz Inter pedig őket is felülmúlta 41 százalékos ugrással.

A top 32-ben egyébként az angol együttesek dominálnak. Már számosságuk tekintetében is a szigetországiak vezetnek, hiszen a listán kilenc angol csapat van, értékben azonban még nagyobb az előnyük. Az első öt helyet a ligák versenyében nem meglepő módon a Big 5 néven emlegetett öt bajnokság klubjai foglalják el*Ezek az angol mellett a spanyol, a német, az olasz és a francia., míg a hatodik helyen a törökök állnak, őket pedig a portugálok és a hollandok követik, igaz, elég tisztes távolságból.

 

Az elég részletes elemzés az egyes klubok sportszakmai és üzleti teljesítményének számos elemére kitér, így több európai, illetve a kontinensen kívüli ország feltűnik benne. Kiderül például, hogy a legértékesebb klubokban szép számmal fociznak horvátok és svájciak, ahogy uruguayi légiósok is akadnak. A Hungary kifejezés azonban csak egyszer szerepel a kiadványban, az utolsó oldal legalján, ahol a nyomtatás helyét adták meg.

A jelek szerint nem győzte meg a KPMG szakembereit a Fradi értékével kapcsolatban a legnevesebb magyar csapat mögötti cég legutóbbi tőkeemelése. Ez alapján ugyanis az FTC Labdarúgó Zrt. 3000 milliárd forintot érhet, vagyis még mindig többet, mint az MU, a Real Madrid és a Bayern München együttvéve. Persze a tanácsadó cég vélhetően nem is vizsgálta a magyar csapatot, egyrészt mert erre semmi oka nem volt, másrészt mert összesen 38 csapatot vontak be az elemzésbe.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÍme, a világ legértékesebb sportvállalkozása, a Ferencvárosi Labdarúgó Zrt.A Fradi focicsapatát többre értékelték, mint amennyit az MU, a Real Madrid és a Barcelona együtt ér. A paksi orosz hitelt pont ki lehetne fizetni ennyi pénzből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat Barcelona FTC Liverpool Manchester United Real Madrid Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.