Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. április 4. 16:57 Világ

Egy fegyverüzlet, amelynek már az ötletétől is nagyon ideges Kína

Noha az Egyesült Államok kongresszusa védelmet ígért Tajvannak egy esetleges kínai invázióval szemben, az ország hosszú ideje tartózkodott attól, hogy igazán korszerű fegyverekkel lássa el a szigetet, amelyet Kína saját lázadó tartományának tekint. Most ez megváltozni látszik, legalábbis a Bloomberg pár napja arról írt, hogy az amerikai kormány valószínűleg engedélyezni fogja 60 F-16-os vadászbombázó eladását.

A hírügynökség által megszólaltatott szakértők szerint ennek nem annyira a katonai, hanem a szimbolikus jelentősége nagy. Ilyen volumenű fegyverüzlet 1992 óta nem köttetett Washington és Tajpej között, és ha most valóban létrejön, az azt üzenheti Pekingnek, hogy az Egyesült Államok nem törődik a kínai kormány érzékenységével. Főleg azok után, hogy nemrég egy amerikai hadihajó haladt át a Tajvani-szoroson – amelyet az egy Kína elv alapján Peking saját felségvizének tart –, és megengedte, hogy egy diplomáciai útról hazafelé tartva a tajvani elnök gépe megálljon Hawaiion.

Egyelőre azonban indokolt a feltételes mód, hiszen a hírek szerint egyre közelebb a nagy amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás megkötése, és meglepő lenne, ha a kínaiak nem próbálnák egyéb előnyökért cserébe elérni, hogy az amerikaiak álljanak el a tajvani fegyverüzlettől. Amely pénzügyileg nyilván jól jönne az F-16-osokat gyártó Lockheed Martinnak és beszállítóinak. A korlátozások ellenére Tajvan a negyedik legjelentősebb amerikai fegyverimportőr, 2013-17 között mért 5,7 százalékos részesedését csak Ausztrália (6,7 százalék), az Egyesült Arab Emírségek (7,4) és Szaúd-Arábia (18) múlta felül.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHátrálnak az amerikaiak és a kínaiak a kereskedelmi háborúbólAz Egyesült Államok és Kína közel került egy olyan kereskedelmi megállapodás megkötéséhez, amelynek keretében Amerika eltörölné a vámok nagy részét.

Az F-16V jelű modell a gyártó szerint a világ legfejlettebb negyedik generációs harci gépe – az ötödik generációba már a lopakodó képességekkel rendelkezők tartoznak -, az elérhető legjobb radarral és elektronikával. Kína katonai fölénye azonban olyan nagy Tajvannal szemben, hogy abból még ez a 60 repülő is alig faragna valamit. Az ország 1997-ben még csak kétszer annyit költött fegyveres erőire, mint Tajvan, 2017-ben már 23-szoros volt a különbség.

„Tajvannak továbbra is költenie kell rakétákra, elektronikai hadviselési eszközökre, aknákra, valamint egyéb konvencionális és aszimmetrikus képességeire, hogy elrettentse vagy adott esetben megakadályozza Kínát az erőszakos országegyesítés végrehajtásában”

– fogalmazott a Bloombergnek Scott Harold, a Rand Corporation biztonságpolitikai szakértője.

A Rand egy 2016-os elemzése szerint a Tajvani-szoros nyugati partjára telepített kínai precíziós rövid hatótávolságú rakéták egy háború kezdetén képesek lennének mind a hat fő tajvani légi bázis futópályáit használhatatlanná tenni, valamint még a földön elpusztítani a repülőket. A mégis levegőbe emelkedő vadászoknak pedig egyebek mellett az ötödik generációs J-20-as gépekkel kellene szembeszállni. Tajvan szívesen venne ötödik generációs F-35-ösöket is az Egyesült Államoktól, de jelen állás szerint ezt még a Trump-kormány sem fogja engedélyezni.

Az F-16-osokat legalább könnyebb beilleszteni a tajvani flottába, mivel a légierő jelenleg is használja a típus korábbi verzióit. Térségünkben a lengyel és a román légierőben szolgálnak F-16-osok.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElkerülhetetlen egy amerikai-kínai háború?Sok példa volt a történelemben egy domináns és egy felemelkedő nagyhatalom konfliktusára, és a többségük háborúhoz vezetett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok F-16 fegyverüzlet Kína Tajvan Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom

Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.

Tovább olvasom

A harmadik legolcsóbb volt a magyarországi munkaerőköltség az Európai Unióban 2024-ben.

Tovább olvasom

Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Tovább olvasom