Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2019. február 15. 11:11 Pénz

Németország nem engedi ki a készpénzt a kezéből, és most meg is indokolták, hogy miért

Mivel gyorsabb fizetni, készpénzzel vagy bankkártyával? A német jegybank 2017-ben több hónapon keresztül vizsgálta ezt a fontos kérdést, és több mint nyolcvan oldalas elemzést írtak róla, amit ma tettek közzé.

Abban nincs meglepetés, hogy a németek döntő többsége még mindig készpénzzel szeret fizetni. Évente mintegy húszmilliárd fizetési tranzakció történik a német kiskereskedelemben, mintegy 410 milliárd euró értékben. Németország a fejlett országok között kirívóan a ragaszkodik a készpénzhez: miközben a skandináv országokban gyakorlatilag búcsút mondtak a fizikai pénznek, addig a németek nem engedik ki a kezükből a bankókat.

A németországi fizetések 78 százalékban készpénzzel történnek, míg a bankkártyás vásárlások aránya 21 százalék. (A fennmaradó egy százalék az egyéb kategória, például étkezési jegy. (Magyarországon ez az arány hasonló. Az adóhivatalhoz bekötött online pénztárgépek adatai alapján 2016-ban a vásárlások összértékének 71,2 százalékát, darabszámának pedig 87,7 százalékát készpénzben teljesítettük.) A nagyobb értékű vásárlásoknál viszont már inkább a kártyát választják a németek: a teljes fizetett összeg 51,3 százalékában bankkártyával fizettek. A készpénzes tranzakció átlagos értéke 14 euró, míg a bankkártyás fizetéseké 21 euró.

A német jegybank szerint készpénzzel fizetni még mindig gyorsabb, mint bankkártyával. Ehhez háromezer tranzakciót vizsgáltak meg közelebbről.

A készpénzes fizetések átlagosan 22 másodpercig tartanak. A tíz eurónál kisebb összegek esetében csak 18 másodpercig tart kifizetni a számlát. Ötven euró felett azonban belassulnak a vásárlók, mert több ideig tart kikeresni a pénztárcából a megfelelő összeget. A felmérés szerint az 50-100 euró közötti vásárlások esetében a készpénzes fizetések átlagos ideje 34 másodpercre ugrik. Sokan ilyenkor kezdenek el azon agyalni, hogy nem lenne jobb inkább kártyával fizetni? 

A bankkártyás fizetések átlagosan 29 másodpercig tartanak, de itt is különbséget kell tenni az összeghatárok között. Németországban 25 euró alatt nem kell beírni a pin kódot. Ebben az esetben csak 15 másodpercig tart átlagosan a fizetés, vagyis hét másodperccel gyorsabb, mint a készpénzes fizetés. Ha viszont be kell írni a pin kódot, akkor duplázódik az idő, 30 másodpercre nő a fizetés ideje.

 

Az életkortól is függ a fizetések időtartama. Egy 18 évesnek elég 12 másodperc, hogy kifizesse a számlát, míg egy hatvan év feletti vásárlónak átlagosan erre 24 másodpercre van szüksége.

A különböző fizetési módoknak eltérő ára van. A készpénzfizetés még midig olcsóbb megoldásnak számít, mint a kártyás fizetés. Egy készpénzes tranzakció átlagosan 24 centbe, míg egy betéti kártyás fizetés 34 centbe kerül. (Hitelkártyával egy euró).

A költségszámításba rengeteg dolgot vett figyelembe a jegybank. A technikai részt, vagyis mennyit von le a bank a kártyák használata után, a pénztárnál ülők bérét a tranzakció hosszával arányosítva, a kassza leltározásának, vagy éppen a készpénz szállításának a költségét. Összességében 50 euróig éri meg a készpénzes fizetés, e felett már a kártyás fizetés a gazdaságosabb.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz bankkártya fizetési módok készpénz németország Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Tovább olvasom

20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom