Amint azt korábban részletesen bemutattuk, a fejlett világban ma már jóval több ruha kerül a boltokba, mint amennyit el lehet adni, és a vezető boltláncok tonnaszámra küldik vissza Ázsiába az el nem adott darabokat. Ott külön iparág alakult arra, hogy felaprítsanak vagy elégessenek olyan ruhadarabokat, amelyeket soha senki egyetlen percig sem hordott.
A felesleg keletkezésének legfőbb oka, hogy a fejlett világban az emberek ma már sokkal gyorsabban cserélik a ruhatárukat, mint régebben. Lassan eljutottunk oda, hogy egy évben már a négy évszaknál is gyakrabban vesznek új ruhadarabokat.
A divatban maradás és a környezettudatos vásárlói szemlélet egybeolvasztására a BBC mutat be egy megoldást: Kínában a YCloset nevű induló társaság a tömeges ruhakölcsönzésben látja az iparág jövőjét.
A kölcsönzéstől egyelőre sokan idegenkednek, mert nem tudják elképzelni, hogy olyan ruhákat hordjanak, amelyeket előttük mások is viseltek. A turkálókhoz hozzászokott magyar vásárlóközönségnek azonban aligha kell magyarázni, hogy egy alig viselt ruhadarab másodlagos hasznosítása nagyon is életszerű megoldás lehet.
A YClosetnek több amerikai és brit előképe van, ilyen például a Rent the Runway, a Le Tote vagy a Girl Meets Dress. Ezek már nemcsak egyszeri ruhakölcsönzést kínálnak, hanem olyan előfizetéses megoldásokat is, amelyekben egy bizonyos havidíjért lehetővé válik a teljes ruhatár rendszeres, például hetenkénti cseréje.
A kölcsönzés elterjedése arra késztethetné a ruhagyártókat, hogy tartósabb darabokat készítsenek, hiszen a kölcsönzőcégek profitja akkor nőne, ha minél többször ki tudnák adni ugyanazokat a ruhákat. Ez pedig tovább javítaná az egész iparág környezettudatosságát.
Élet
Fontos