Az egymás utáni tizedik kereskedési napon is estek az ázsiai tőzsdék szerdán, amire 2002 óta nem volt példa. A térség átfogó tőzsdei mutatója, az MSCI Asia Pacific Index ezalatt 5 százalékkal került lejjebb, ezzel 700 milliárd dollár tűnt el a vállalatok tőkepiaci értékeltségéből.
A Bloomberg összefoglalójában megszólaló tőkepiaci szakemberek több okot is felsoroltak, ami a szokatlanul hosszú esés mögött áll. Az egyik a Törökország és Argentína esetében már látott feltörekvő piaci válság, ami a félelmek szerint átterjedhet például Indonéziára és a Fülöp-szigetekre. Mindegyikre jellemző az eleve magas szintről növekvő infláció, továbbá a költségvetés és a folyó fizetési mérleg hiánya, miközben fogynak a devizatartalékok.
Ezzel összefügg a dollár erősödése, hiszen sok ázsiai ország vállalatai ebben adósodtak el, és most nehezebben törlesztenek. Az emelkedő amerikai kamatok hatására pedig az USA-ba áramlik a tőke, így drágább finanszírozni az ázsiai országok említett költségvetési és kereskedelmi hiányát.
A legnagyobb egyedi kockázat mégis a kereskedelmi háború. Ha az amerikai elnök beváltja fenyegetését, és hamarosan legalább 200 milliárddal fejeli meg a kínai importra eddig kivetett 50 milliárd dolláros vámot, az jelentős csapás lesz a kínai gazdaságra, amely amúgy is lassuló növekedési pályán mozog. A sanghaji tőzsde csütörtökön négyéves mélypontjának a közelében zárt.
A cikkben megszólaló szakemberek azonnali fordulatra ugyan még nem számítanak, de többen is kiemelték, hogy már elég sokat estek az ázsiai tőzsdék, és az olcsóbbá váló részvények a következő hónapokban már csábító célpontot jelenthetnek a befektetők számára.
Ez csütörtökön valamelyest már meg is történt, az MSCI Asia Pacific Index 0,9 százalékkal nőtt. Ezzel értelemszerűen vége szakadt a 10 napos negatív szériának, így pont ugyanaddig tartott, mint 2002-ben. Az emelkedést a tokiói tőzsde vezette, amely 1,1 százalékos nyereséggel zárt.
Vállalat
Fontos