Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 13. 12:08 Vállalat

16 éves rekordon az ázsiai tőzsdék zuhanása

Az egymás utáni tizedik kereskedési napon is estek az ázsiai tőzsdék szerdán, amire 2002 óta nem volt példa. A térség átfogó tőzsdei mutatója, az MSCI Asia Pacific Index ezalatt 5 százalékkal került lejjebb, ezzel 700 milliárd dollár tűnt el a vállalatok tőkepiaci értékeltségéből.

A Bloomberg összefoglalójában megszólaló tőkepiaci szakemberek több okot is felsoroltak, ami a szokatlanul hosszú esés mögött áll. Az egyik a Törökország és Argentína esetében már látott feltörekvő piaci válság, ami a félelmek szerint átterjedhet például Indonéziára és a Fülöp-szigetekre. Mindegyikre jellemző az eleve magas szintről növekvő infláció, továbbá a költségvetés és a folyó fizetési mérleg hiánya, miközben fogynak a devizatartalékok.

Ezzel összefügg a dollár erősödése, hiszen sok ázsiai ország vállalatai ebben adósodtak el, és most nehezebben törlesztenek. Az emelkedő amerikai kamatok hatására pedig az USA-ba áramlik a tőke, így drágább finanszírozni az ázsiai országok említett költségvetési és kereskedelmi hiányát.

A legnagyobb egyedi kockázat mégis a kereskedelmi háború. Ha az amerikai elnök beváltja fenyegetését, és hamarosan legalább 200 milliárddal fejeli meg a kínai importra eddig kivetett 50 milliárd dolláros vámot, az jelentős csapás lesz a kínai gazdaságra, amely amúgy is lassuló növekedési pályán mozog. A sanghaji tőzsde csütörtökön négyéves mélypontjának a közelében zárt.

A cikkben megszólaló szakemberek azonnali fordulatra ugyan még nem számítanak, de többen is kiemelték, hogy már elég sokat estek az ázsiai tőzsdék, és az olcsóbbá váló részvények a következő hónapokban már csábító célpontot jelenthetnek a befektetők számára.

Ez csütörtökön valamelyest már meg is történt, az MSCI Asia Pacific Index 0,9 százalékkal nőtt. Ezzel értelemszerűen vége szakadt a 10 napos negatív szériának, így pont ugyanaddig tartott, mint 2002-ben. Az emelkedést a tokiói tőzsde vezette, amely 1,1 százalékos nyereséggel zárt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrump visszafordíthatja a kínai középosztályt az elnyomója feléA közel félmilliárdos társadalmi osztály egyre kritikusabb a hatalmát koncentráló Hszi Csin-ping ellen, de a kereskedelmi háború felülírhatja ezt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Ázsia kereskedelmi háború Sanghaj tőzsde Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.