Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 10. 18:07 Vállalat

Ismét válságba lökhetnek egy kulcsfontosságú iparágat az amerikai szankciók

Újabb válság felé tart az alumíniumipar, ugyanis az Egyesült Államok továbbra is szankciókkal sújtja a világ második legnagyobb alumíniumgyártóját, az orosz Ruszalt, amely így kiszorulhat arról az éves iparági fórumról, ahol a jövőbeli megrendelésekről is tárgyalnak az ágazat szereplői – írja a Bloomberg.

Az USA idén áprilisban politikai okok miatt vezetett be szankciókat az orosz vállalattal szemben. Később az amerikai hatóságok a már aláírt szerződésekkel rendelkező Ruszal-ügyfeleknek október 23-ig engedélyezték, hogy üzleteljenek a céggel, ám az új szerződések megkötését már tavasztól megtiltották.

Ugyan a cég folyamatos kapcsolatban van az amerikai hatóságokkal, egyelőre nincs utalás arra, hogy mikor egyezhet meg a két fél. Amennyiben az amerikai pénzügyminisztérium nem oldja fel a Ruszal elleni szankciókat, a Kínán kívüli legnagyobb alumíniumgyártó új megrendelések hiányában a termelés visszafogására kényszerülhet. Pedig

alumíniumra az autóipartól kezdve a repülőgépgyártásig rengeteg feldolgozóipari ágazatban szükség van, és a Ruszal kulcsfontosságú szereplője a globális ellátási láncnak.

Az iparág még mindig nyögi az áprilisi válságát, amikor az USA bejelentette a szankciókat. Ugyan a piacok kicsit megnyugodtak, amikor október 23-ig kitolták a határidőt, de a dátum egyre közelebb van. Az iparágban az éves beszállítói szerződéseket jellemzően a Metal Bulletin elnevezésű alumíniumipari konferencián tárgyalják meg, amit a héten rendeznek meg Németországban.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrumpék véletlenül globális káoszba taszítottak egy teljes iparágatKiiktatták az ellátási láncból a legnagyobb orosz alumíniumgyártót, a piac a szétesés határára került, az árak pedig az egekben vannak.

 

A fenyegető kínálati sokk egyelőre nem épült be az alumínium piaci árába, amely most ugyanazon a szinten van, mint mielőtt a szankciókat bejelentették. A befektetők a jelek szerint hisznek az amerikai pénzügyminisztériumnak, hogy nem a Ruszal dolgozóit vagy a globális alumíniumpiacot akarják büntetni, csak a vállalat tulajdonosát, a milliárdos orosz oligarchát, Oleg Gyeripaszkát.

Más a helyzet az alumínium-előállításhoz szükséges nyersanyag, a timföld (alumínium-oxid) esetében, amely mindenkori csúcsa felé tart. A Ruszal által szállított úgynevezett értéknövelt alumíniumtermékek ára is az egekben jár, és a vásárlók igyekeznek a vállalat versenytársaival szerződéseket kötni.

Az opciókkal kereskedő tréderek is készülnek a piaci turbulenciára, ugyanis az alumíniumopciók árából visszaszámított volatilitás – amely mérőszám a befektetés kockázatosságát hivatott jelezni – ismét az áprilisi rekordjai felé tart.

Azért van még esély rá, hogy az iparág elkerülje a válságot. A Ruszal egyik részvényese, az En+ Group egy javaslatot dolgozott ki, ami lazítaná Gyeripaszka befolyását a vállalatra, és az amerikai pénzügyminisztérium is hangsúlyozta: hajlik a megegyezésre, hogy a vállalat elkerülje a piacvesztést.

Azonban a novemberi kongresszusi választások előtt az USA és Oroszország közötti viszály egyre csak mélyül, ami miatt többen attól tartanak, hogy a pénzügyminisztérium számára politikailag kényelmetlen lehet az októberi határidő előtt eltörölni a szankciókat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat alumínium Oroszország szankció usa Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.