Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. augusztus 27. 10:37 Világ

Egy kis kapitalizmus segíti a kommunista diktatúra túlélését

Észak-Koreában az állam ugyan rátelepszik az élet szinte összes színterére, a piacok működését azonban legalábbis eltűri, mert jelentős bevétele származik a tevékenységükből. Egy washingtoni és egy szöuli kutatóintézet közös tanulmánya szerint hivatalos jóváhagyással 436 piac működik, amelyekből adók és bérleti díjak formájában közel 57 millió dollárnak (mintegy 16 milliárd forint) megfelelő hasznot húz az állam.

Az első piacok még 2002-ben jelentek meg a kínai–észak-koreai határ mentén, majd felgyorsult a fejlődésük Kim Dzsongun 2011-es hatalomra kerülése után, az új diktátor ugyanis óvatos gazdasági reformokkal kezdett kísérletezni – idézi fel cikkében a Quartz.

Ennek megfelelően volt időszak, amikor a piacok spontán fejlődtek, mert egyre többen igyekeztek némi mellékjövedelemre szert téve javítani saját maguk és családjuk túlélési esélyeit. Máskor az állam bátorította a piacozást, hogy így enyhítsen valamelyest a szociális feszültségeken. Ha viszont a vezetés úgy ítélte meg, hogy kezd kicsúszni a kezéből az ellenőrzés, akkor korlátozta a tevékenységet.

Tavaly a dél-koreai hírszerző szolgálat vezetője azt mondta, hogy északon a lakosság 40 százaléka végez valamilyen magángazdasági tevékenységet. A mostani tanulmányban a szerzők által elért 36 észak-koreaiból 26-an azt mondták, hogy lényegében a teljes jövedelmük a piacozásból származik.

Mostanában valószínűleg az állam nem keménykedik annyira, hiszen a jelentősen szigorított nemzetközi szankciók miatt erősen visszaestek Észak-Korea külkereskedelmi bevételei. A dél-koreai jegybank szerint emiatt tavaly vissza is esett Észak-Korea gazdasága. Vagyis a phenjani költségvetés most aligha nélkülözheti a piacok által biztosított bevételeket.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉszak-Koreában titokban már pont virágzásnak indult volna a kapitalizmus, amikor beért az atomprogramSzabályok nélküli, félillegális gazdaság jött létre rövid idő alatt. Valószínűleg innen volt pénze Kim Dzsongun rezsimjének az atomfegyverekre, de most a vállalkozókon csattanhat az ostor.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ észak-korea kim dzsongun kommunizmus piac szankciók Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.