Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. július 10. 16:47 Tech

A robotok azokat a munkahelyeket veszik el, amelyekre különben is egyre nehezebb embert találni

A munkahelyek megszűnése az egyik legelterjedtebb félelem az automatizáció hatásaival kapcsolatban, miközben egy új kutatás eredménye szerint az ok-okozati kapcsolat épp fordított: a munkaerő hiánya kényszeríti ki a robottechnológiai beruházásokat. A robotok elterjedése ugyanis összefügg a társadalom elöregedésének ütemével.

Egy hónapja, a McKinsey Global Institute kutatása alapján arról írtunk, hogy a robotok leginkább a fizikai és az alapszintű szellemi képességeket igénylő munkakörökben fogják kiváltani az embereket (miközben az automatizáció számos más területen új állásokat teremt). Ennek hátterét jól szemléltetik az MIT és a Boston University kutatóinak*Daron Acemoglu (MIT) és Pascual Restrepo (Boston University) eredményei, akik 50 ország (köztük Magyarország) demográfiai és technológiai adatait vizsgálták.

Az elemzés szerint ugyanis ahol nagyobb az elöregedés üteme, ott intenzívebb az automatizáció fejlődése és térnyerése, mivel ezekben az országokban a cégek egyre kevésbé tudják emberi munkaerővel feltölteni az álláshelyeiket. Jól mutatja ezt az alábbi ábra: a vízszintes tengelyen az 55 év feletti munkavállalóknak a 21 és 55 év közötti dolgozókhoz viszonyított arányának  az 1990 és 2025 közötti időszakra becsült növekedését, a függőleges tengelyen pedig az ezer munkásra jutó ipari robotok számának százalékos változását látjuk 1993 és 2014 között.

Forrás: NBER

Az érintett országokban az automatizáció különösen azokban az ágazatokban terjed (főleg a feldolgozóiparban), amelyek erősen támaszkodnak a középkorú munkavállalók foglalkoztatására. A tendenciának köszönhetően persze ahhoz képest kedvezőtlenebbé válik a jelenleg dolgozó vagy álláskereső középkorú gyári dolgozók munkaerőpiaci helyzete, mintha a vállalatoknak nem lenne lehetősége kiváltani a munkájukat robotokkal. Ebben az esetben ugyanis egyre kevesebb munkavállaló válogathatna egyre több munkahely közül, ráadásul a cégekhez képest folyamatosan javuló alkupozícióból. Vállalati oldaláról viszont a termelékenység növekedését kényszeríti ki a társadalmak elöregedése és az emiatt élénkülő automatizáció.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech automatizáció automatizálás munkaerőpiac robot robotok Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.