Hírlevél feliratkozás
Al-Hilal István
2025. február 7. 13:55 Pénz

Még évekre vagyunk az igazi AI-forradalomtól

(A szerző a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

Várakozásaim szerint az mesterséges intelligencia (AI) csak minimális hatással lesz a cégek nyereségességére 2025-ben, a potenciáljának teljes kibontakozásáig még évek fognak eltelni. Ugyanakkor a nagy technológiai nevek továbbra is gőzerővel menetelve készítik elő a terepet a „szép új világ” számára.

Vajon 2025 lesz-e az az év, amikor az AI meghódítja a világot?

Elemzőink arra intenek, hogy ebbe ne éljük bele magunkat túlságosan. Legalábbis egyelőre.

Idén is elkészült az elemzői felmérésünk, amely több mint száz olyan munkatársunk véleményét foglalja össze, akik részletesen és mélyrehatóan foglalkoznak a világ minden tájáról származó ágazatokkal és vállalatokkal. Az eredmények azt mutatják, hogy a 12 hónappal ezelőttihez képest némileg csökkent az aránya azoknak, akik arra számítanak, hogy az előttünk álló évben az AI pozitív hatással lesz az általuk megfigyelt vállalatok nyereségességére. Túlnyomó többségük (72 százalékuk) úgy véli, hogy semmi ilyen hatás nem lesz megfigyelhető idén.

Az AI chatbotok már HR-es pozíciókat váltanak ki

A mesterséges intelligencia jelenleg inkább csak divatos hívószó, mint profitnövelő tényező, de ennek ellenére arra számítunk, hogy az AI mérsékelten pozitív hatással lesz a megfigyelt vállalatok nyereségességére az idén. Ez nagyrészt a call centerek és a technológia segítségével végzett egyéb ügyfélszolgálati tevékenységek automatizálásának lesz köszönhető.

Amikor elemzőink példákat hoznak fel arra, hogy hogyan használják az általuk figyelemmel kísért vállalatok jelenleg az AI-t, akkor a legtöbben a háttérirodai és ügyfélszolgálati tevékenységeket említik.

Egy részvénypiaci elemzőnk arról számolt be, hogy az összes cége azt tervezi, hogy a HR-es dolgozókat AI chatbotokra cseréli. Elmondása szerint ez azonban nem bolygatja meg nagyon az erőviszonyokat, mert a megszerzett előnyt a konkurencia is megszerzi majd.

Bár legtöbb elemzőnk arról számolt be, hogy az általuk vizsgált vállalatoknak legalább egy része már most is élvez az AI-ból származó némi termelékenységi előnyt, a leggyakoribb válasz mégis az volt, hogy ez csupán a cégek kis részére jellemző.

Az automatizálást már széles körben használják az összeszerelő üzemekben, de a mesterséges intelligenciát még nem nagyon alkalmazzák ázsiai autóiparral foglalkozó kötvényelemzőnk szerint. Az AI felgyorsíthatja a termékfejlesztést, de a jelek szerint egyelőre itt sem nagyon használják.

Öt éven belül már komolyabb hatás várható

Az, hogy az automatizálás áll a figyelem középpontjában, arra utal, hogy a mesterséges intelligencia fejlődésének hatására egyes technológiai vállalatok a robotika felé fordultak, a vállalatok körében az automatizálás az AI fő felhasználási területe.

Észak-amerikai élelmiszer- és vegyesboltokkal foglalkozó részvényelemzőnk szerint a cégek főként az akciók és az árképzés optimalizálására használják a mesterséges intelligenciát. Érdemes megjegyezni azonban, hogy mindeddig nem sok bizonyíték utal a hatékonyság lényeges változására.

Az ASEAN-országok*Brunei, Fülöp-szigetek, Indonézia, Kambodzsa, Laosz, Malajzia, Mianmar, Szingapúr, Thaiföld, Vietnám. vállalatai a régió alacsony munkaerőköltségei miatt kevéssé vetik be a mesterséges intelligenciát. A cégek közül néhányban a bányák termelékenységének és az elektromos hálózat használatának javítására használják az AI-t, de a folyamat még gyerekcipőben jár.

Leginkább arra számítunk, hogy a látókörünkbe tartozó vállalkozások idén többet fognak költeni a mesterséges intelligenciára, de a technológia használata nem fog jelentős mértékben növekedni. Ennek egyik magyarázata az lehet, hogy a szoftvergyártók a kevéssé népszerű AI-funkciókat csomagajánlat formájában egyszerűen hozzácsapják a meglévő termékekhez, hogy az extra funkciókra hivatkozva megemelhessék az árakat. Az AI talán eddigi legsikeresebb felhasználási területe, hogy pénzt pumpál a technológiai cégek kasszájába.

Arra a kérdésre, hogy 2025-ben miért nőnek a felhasználásnál nagyobb arányban a ráfordítások, a másik magyarázat, hogy a cégek kutatásra és fejlesztésre költenek. Nem meglepő módon az IT, pénzügyek és a kommunikációs szolgáltatások területén működő vállalatok azok, amelyek a jelenlegi állás szerint a legnagyobb összegeket költik a mesterséges intelligenciára.

A Fidelitynél is működik egy olyan csapat, amely számos AI-megoldáson dolgozik a kutatási és elemzési eredmények összeállításának gyorsasága és minőségének javítása érdekében. A technológia segítségével egyszerűbb modelleket állítanak össze, a vállalatokról már a fundamentális elemzést megelőzően előzetes értékeléseket generálnak, és segítenek a vállalati eredmények elemzésében is. A cél egyrészt az, hogy a saját munkánkat kiegészítsük a külső nyilvánosságból származó ötletekkel, másrészt pedig az, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki a vállalatokkal, ügyfeleikkel és versenytársaikkal töltött időből.

A következő 12 hónapra vonatkozó semlegesebb várakozásokhoz képest sokkal több elemző számít arra, hogy az AI öt éven belül pozitív hatással lesz a vállalatok nyereségességére.

Ami a technológia felhasználási módjait illeti, a következő öt évben a legnagyobb potenciál az egészségügyi és a pénzügyi szektorban mutatkozik, például az orvosi képalkotásban, a gyógyszerfejlesztési és értékesítési folyamatok racionalizálásában, a hitelnyújtásban, a hitelminősítésben, a szoftverfejlesztésben és a mindenütt jelenlévő back office és call center területeken. Addig azonban 

az AI elterjedésével kapcsolatban nagy áttörésekre és látványos felhasználási sikertörténetekre váró befektetőknek várniuk kell.

A kérdés az, hogy lesz-e türelmük hozzá?

Technológiai hátszél

Az elmúlt 12 hónapban a technológiai részvények emelkedésének egyik fő mozgatórugója az AI hype volt, és ha az ágazatnak ez a következő nagy dobása nem váltja be a hangzatos ígéreteit, az nem tenne jót a további nyereségnek. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy a technológia témában még van tartalék.

A technológiai iparág erős évet zárt, és jelenleg nem látok olyan katalizátort, amely előidézhetné az értékeltségek érdemi csökkenését. Azonban az nagyon fontos lesz, hogy megmaradjon a jelenlegi eredménydinamika és teljesüljenek a konszenzusos várakozások. Az ágazat egésze drága, de még mindig vannak olyan vállalatok, amelyek elég erős strukturális növekedési potenciállal rendelkeznek ahhoz, hogy túlszárnyalhassák a szerényebb piaci növekedést, és a hozam-kockázat arányuk még mindig méltányosnak mondható.

Az értékeltségek közötti eltérések miatt a befektetőknek különösen akkor kell válogatósnak lenniük, amikor a pénzüket az AI tekintetében hosszú távon a legígéretesebbnek mutatkozó ágazatokba fektetik be.

Összességében az elemzőink több mint egynegyede (28 százaléka) szerint jelenleg nagy különbségek vannak a vállalatok értékeltségei között. Az egészségügyben és a technológiai szektorban a legmagasabb azoknak az elemzőknek az aránya, akik szerint az értékeltségek divergenciája jelentős.

Nagyon nagy az eltérés a jó és a gyengébb minőségű nevek között. Az alacsony tőkésítettségű vállalatok helyzete még mindig nem könnyű, mivel a legtöbb végfelhasználói piac gyenge, vagy még mindig a Covid utáni kiigazításokkal van elfoglalva. Idén számos tényező fogja befolyásolni a cégek nyereségességét, de várhatóan ezek között az AI még nem kap domináns szerepet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért érdemes európai részvényekbe fektetni?Az európai gazdaságok gyengélkedése lenyomta az értékeltségi szinteket, így a kontinensen is van lehetőség vonzó egyedi részvények felkutatására.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre többen látják pesszimistán a mesterséges intelligencia jövőjétEnergiaigényes infrastruktúra, kis haszon nagy költségek mellett, a dotkomhoz hasonló piaci buborék: egyre több a borúlátó elemzés az elmúlt másfél év slágertechnológiájáról.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyat villantott a Google, hogy az elemzők is csak vakarják a fejüketA december közepén bemutatott kvantumcsippel olyan összetett problémákat is meg lehet majd oldani, amire eddig nem volt lehetőség.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz ai automatizáció kutatás-fejlesztés mesterséges intelligencia nyereség Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Vámosi Ágoston
2025. február 6. 10:35 Pénz

Az AI-őrület is meglökte az árfolyamot, rekordszintre nőtt az arany ára

A dollár-forint árfolyam változása miatt az arany jobb befektetés Magyarországon, mint az Egyesült Államokban. Az ékszerek iránti kereslet viszont csökkent.

Jandó Zoltán
2025. február 6. 05:23 Pénz, Vállalat

Megnéztük, mi lett Simicska birodalmával tíz évvel a G-nap után

Az általa lenézett másodvonalhoz és az őt elárulókhoz kerültek Simicska Lajos évekig rejtegetett birodalmának ékkövei.

Vámosi Ágoston
2025. február 4. 16:49 Pénz

A minimálbér-emelés mértékét követik le a diákbérek is az év elején

A diákok sokszor az alacsonyabb fizetés ellenére is a rugalmasabb munkákat választják, ahol lehet otthonról dolgozni, és a részmunkaidő is népszerű.

Fontos

Jandó Zoltán Vámosi Ágoston
2025. február 6. 17:17 Közélet, Vállalat

Úgy tűnik, a főváros nyert, de lehet még csavar a mini-Dubaj-ügyben

Bár Gulyás Gergely szerint a NER-es üzleti körök nem akarják majd megvenni a rákosrendezői ingatlanokat, erre nem lehet mérget venni.

Avatar
2025. február 6. 16:24 Élet

Már kevésbé támogatja a lakossági parkolást hat budapesti kerület

Jelentős változásokat hozott 2025 a lakossági parkolásban, több fővárosi kerület is csökkentette a korábban nyújtott kedvezmények mértékét.

Hajdu Miklós
2025. február 6. 16:02 Közélet

Nehéz helyzetben találhatja magát Európa nyáron a gáztárolók alacsony töltöttsége miatt

Rekordmeleg volt a január, de az egész tél már a hidegebbek közé tartozott. Európa gáztartalékai aggasztó ütemben fogynak.