Nem szerepel rosszul Magyarország uniós összehasonlításban abban a statisztikában, amely a frissen végzett orvosok számát mutatja, a szakápolói pályáknál viszont sokkal hátrébb állunk, derül ki az Eurostat friss statisztikájából.
Számokban: százezer lakosra 2022-ben közel 17 frissen végzett orvos jutott Magyarországon, ápolóként pedig 14-en végeztek. Arányait tekintve a legtöbb orvost Bulgária képzi (30 fő), az ápolóknál viszont messze Hollandia az első (62 fő).
Felülnézet: az unió keleti államaira jellemző, hogy sok orvost képeznek, az ápolóknál viszont épp fordított a helyzet. Ennek talán az lehet a fő oka, hogy a kelet-európai országokban az ápolói és az orvosi pálya között nagyobb az egzisztenciális szakadék, illetve keleten az orvosi szakokon is inkább jellemző, hogy vannak államilag teljes mértékben finanszírozott helyek.
Alulnézet: Magyarországon az államilag finanszírozott felsőoktatási képzéseknél a hallgatóknak nyilatkozatot kell tenniük, amelyben vállalják, hogy a végzés utáni 20 évben legalább annyi időt dolgoznak Magyarországon, mint amennyi ideig állami finanszírozásban tanultak. Ha ez nem teljesül, akkor a képzési díjat utólag ki kell fizetni.
Tágabb kontextus: az orvosképzés kibocsátása fontos mutató, de önmagában nem mond sokat az ország egészségügyi szolgáltatásának minőségéről, hiszen azt rengeteg más tényező is alapvetően befolyásolja.
Adat
Fontos