2025 végéig a lakossági villamosenergia-fogyasztók előtt is megnyílik a lehetőség olyan áramszolgáltatási szerződés megkötésére, ami az elektromos áram éppen aktuális piaci árához kötött dinamikus díjazást tesz lehetővé. Az Európai Bizottság ajánlásai szerinti reformmal a magyar kormány hozzákezdhet a rezsicsökkentés átszabásához a Portfolio értesülései szerint.
Miért fontos ez? A rezsicsökkentés a Fidesz egyik fő politikai terméke, ellentmondásos következményekkel: összességében csökkent a háztartási energiára fordított összeg aránya a lakosság kiadásaiban, ám a leginkább rászorulókon kevésbé segített az intézkedés, ellenösztönözötté váltak az energiahatékonysági beruházások, és a szolgáltatók is nehéz helyzetbe kerültek.
- Komoly teher az államkasszának is az intézkedés, főleg az energiaárak megemelkedése óta. Tavasszal a kormány 670 milliárdról 2580 milliárd forintra emelte a csökkentett rezsiköltségek fenntartására vonatkozó költségvetési keretet – összehasonlításképp: 2023 első tíz hónapjában 3278 milliárd forint személyi jövedelemadót fizetett be a lakosság.
Tágabb kontextus: a dinamikus energiaárazás esetén szabott díjakat többek között a szabad erőművi kapacitások, az időjárásfüggő megújuló energiaforrások rendelkezésre állása és a nemzetközi energiakereskedelmi folyamatok valós időben befolyásolják. Egyre több uniós tagállam ad teret az így megszabott áraknak egy 2019-es uniós irányelv értelmében.
- Negatív árak is kialakulhatnak túltermelés esetén, például napsütéses-szeles hétvégéken, amikor az ipar és a lakosság kevés energiát használ, de a szél- és a naperőművek csúcsra járnak. Persze az áram ára szélsőségesen magasra is szökhet, a valós idejű piaci árazással a legkorszerűbb, automatizált eszközökkel felszerelt háztartások járhatnak jól.
- Németországban már vannak áramszolgáltatók, amelyek dinamikus árazást kínálnak, de szélesebb körben a lakossági fogyasztók várhatóan szintén 2025-től köthetnek erre vonatkozó szerződéseket, a tervek szerint addigra az országban az összes villanyóra alkalmas lesz az efféle elszámolásra.
Alulnézet: a dinamikus árazáshoz előfeltétele az okos villanyórák felszerelése a fogyasztóknál, hogy pontosan nyilvántartható legyen a különböző árszintek melletti fogyasztás. Tavaly a Központi Statisztikai Hivatal közel 5,3 millió háztartási áramfogyasztót tartott nyilván, ám az Európai Unió csak 816 ezer okos mérőóra felszereléséhez nyújt támogatást.
- Igaz, bizonyos háztartásokat már felszereltek a szolgáltatók okos villanyórával, amelyet a felhasználók maguk is igényelhetnek külön díj ellenében, ám kérdés, hogy az uniós helyreállítási program keretében kik kapnak új mérőberendezést, és mi lesz a kimaradó háztartásokkal.
- A dinamikus árazású áramvásárlási lehetőség a rezsicsökkentett áron elérhető mennyiség (évi 2523 kilowattóra) feletti fogyasztásra jöhet majd szóba a Portfolio értelmezése szerint.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk2025-től még csökkentheti is időnként a német háztartások villanyszámláját az áramfogyasztásNémetországban 2025-től megnyílik a lehetősége annak, hogy a lakosság is az aktuális piaci áron kapja az áramot.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Élet megújuló energia rezsicsökkentés villanyóra villanyszámla Olvasson tovább a kategóriában