Az orosz fenyegetés miatt nagy mértékben felpörgették a hadi kiadásokat, a hadseregek fejlesztését Közép-Európa országai. Ebben a lengyelek járnak az élen, de hazánk is egyre többet költ ilyen célokra, és ezt még a költségvetés szorult helyzete sem akadályozza.
Ha nem is cselekszik ennyire látványosan, de Csehország sem lóg ki a sorból. Az elsősorban háborús veszteséglistáiról ismert Oryx blog szerzői nemrég a cseh hadseregfejlesztésről készítettek egy összeállítást, elsősorban arról, hogy milyen nyugati eredetű haditechnikai eszközökkel váltják fel a még a rendszerváltás előttről megmaradt fegyvereket (amelyeknek elég nagy részét egyébként már át is adta Ukrajnának Csehország).
A 2030-ig szóló jelenlegi hadseregfejlesztési tervek szerint a cseh szárazföldi haderőnemnek lesz két gépesített dandárja, egy légi szállítású és egy tüzérségi ezrede, amelyet mintegy 10 ezer tartalékos egészít majd ki. Ezek főbb fegyverei közé tartozik majd várhatóan 73 Leopard 2A8-as harckocsi (hazánk a 2A7 verziót vásárolta meg, ezeket éppen gyártják Németországban), 172 darab svéd CV90 IV lövészpáncélos, valamint – a meglévő 99 mellé – várhatóan vesznek még 68 további osztrák Pandur II-es gyalogsági harcjárművet. Ezeket többféle támogató (műszaki-mentő, sebesültszállító, felderítő és parancsnoki) páncélozott harcjármű fogja segíteni, elsősorban szintén a CV90-es járműcsaládból.
A tüzérség magját 62 darab francia CAESAR önjáró löveg alkotja majd – ezek máris jó hírnevet szereztek maguknak Ukrajnában –, de az Oryx szerzői szerint elképzelhető a rakéta-sorozatvető képesség újraélesztése is, amely az RM-70-esek 2011-esek kivonásával veszett el. (Ezek már szintén Ukrajnában harcolnak.)
A levegőben a Mi-8/17-es szállító helikoptereket 10 darab amerikai UH-1Y Venom váltja fel már idéntől kezdve, míg a Mi-24-es csatahelikoptereket szintén tíz darab AH-1Z Viper (utóbbiakból kap Szlovákia is).
Az évtized közepétől kezdve az egy századnyi – hazánk által is üzemeltetett – svéd Gripen vadászgépet két századnyi, 24 darab F-35-ös váltja majd le. Ez a csere Magyarország esetében is felmerült, egyelőre azonban nem született meg a döntés – talán azért sem, mert ennek lenne a legnagyobb költségvetési vonzata.
Világ
Fontos