Ilyesmire recesszió idején is van pénz, a kormány 22 milliárdot költ saját fegyvergyárának környékére
A nehéz gazdasági helyzet ellenére jelentős pénzekkel támogatja a kormány a várpalotai védelmi ipari park környékének fejlesztését.
Mi történt? Egy szerda este megjelent határozat alapján a kormány nagyjából 22 milliárd forinttal támogatja a Várpalotai Védelmi Ipari Park Komplexum fejlesztését – írta a Hvg.hu.
Főleg a közműveket és az utakat fejlesztik majd, de egy helyi iskolát is felújítanak és munkásszállót is építenek.
Tágabb kontextus: A védelmi ipari parkban német és magyar állami cégek fognak lőszert, robbanóanyagokat és fegyvereket gyártani.
A német Rheinmetall lőszergyárának tavaly év végén volt az alapkőletétele, a gyár a tervek szerint jövőre kezd majd termelni.
Szintén a Rheinmetall közreműködésével létrejön a robbanóanyaggyár is.
A magyar állam által 2019-ben megvásárolt osztrák Hirtenberger Defence Systems aknavetőgyára pedig a tervek szerint szintén jövőre költözik Várpalotára.
Az üzemben gyártott lőszerek egyik legjelentősebb vevője a magyar állam lesz, de a lőszerek egy részét a tervek szerint exportra gyártják majd.
Felülnézet: Magyarország 2018 óta növeli a hadi kiadásait, ebből a pénzből egyrészt jelentős fegyverbeszerzések valósulnak meg, másrészt a hazai hadiipar fejlesztésébe is sok közpénz áramlik.
A fejlesztések a 2016-ben elfogadott Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program alapján valósulnak meg, de az ukrajnai háború kitörése miatt tavaly sok beszerzést előrehoztak.
A hadseregfejlesztés a nehéz gazdasági helyzet ellenére sem áll le, a haderőfejlesztés a jövő évi költségvetés nagy nyertese, a tervek szerint GDP-arányosan a hadi kiadások 2024-re meghaladják a 2 százalékot.
A hazai hadiiparban fontos szerepet kap a német Rheinmetall, amely a hat új magyarországi hadiüzemből négy építésében és üzemeltetésében is részt vesz majd.
Várpalota mellett Zalaegerszergen Lynx lánctalpas gyalogsági harcjárműveket, Kaposváron négykerék-meghajtású páncélozott járműveket, Nyírteleken pedig radarokat gyártanak majd.
Évi tízmilliárdokat költ arra a kormány, hogy fejlődő országokból Magyarországra hozzon egyetemistákat, de végzés után nem ösztönzi, hogy itt is helyezkedjenek el.
Globálisan átlagosan körülbelül ugyanannyian látják egyenlőtlennek a saját országuk egészségügyi rendszerét, ahányan egyenlőnek, utóbbi véleményt viszont csak a magyarok hatoda osztja.
A devizaváltásra vonatkozó illeték a jegybank szerint nem fogja úgy emelni az inflációt, ahogy a tranzakciós illeték emelése. Kérdés, hogy mit lép a Revolut, a Wise és a hasonló, határokon átnyúló fintech szereplők.
Még Monacónál is kedvezőbb adózási feltételeket teremtett a kormány a hazai futballban. Ennek is köszönhetően versenyezhet a Fradi már nyugat-európai klubokkal is játékosokért.