Egy kiszivárgott dokumentum szerint Szerbiában terjeszkedne az MVM, a helyi minisztérium tagadja
Tagadja a szerb energetikai minisztérium, hogy a Szerbiai Villanygazdaság (Elektroprivrede Srbije – EPS) közös vállalat létrehozását tervezné az MVM Zrt.-vel, amelybe 11 EPS-hez tartozó vízerőművet is kiszerveznének.
A tárca egy ellenzéki képviselő által publikált dokumentumra reagált, ami alapján az állami tulajdonban lévő áramszolgáltató cég felügyelőbizottsági ülésén egy ilyen tervet mutattak be.
Számokban: Helyi sajtóértesülések szerint az MVM 600 millió euróval szállt volna be a cégbe, de a tervet az ülésen elvetették.
Reakciók: Van ráció az ilyesfajta együttműködésekben, de az ár erősen alulértékeltnek tűnik a Deloitte Serbia partnere szerint.
Nem példa nélküli, hogy az EPS közös céget hoz létre szomszédos országok energiacégeivel, egy boszniai vízerőművet például egy helyi céggel közösen üzemeltetnek – jegyezte meg Željko Marković a Balkan Green Energy Newsnak nyilatkozva.
Előzmények: Az MVM tavaly szerzett kisebbségi részesedést Szerbia vezető energetikai kivitelezőjének (Maneks) két vállalatában, és ennek bejelentésekor jövőbeli közös projektekről is volt szó.
A cég korábbi elnök-vezérigazgatójatöbbinterjúban is regionális terjeszkedési célokról beszélt, Szerbiát Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia és Bulgária felé nyíló kapunak nevezve.
Felülnézet: Az MVM külföldi piacain 2021-ben 17 százalékos kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredményének (EBITDA) 25 százalékra emelését tűzte ki 2025-ig.
Emellett a régióban több országban is terjeszkedtek, vagy felmerült, hogy helyi cégeket vennének, például Csehországban, Romániában és Szlovákiában.
Igen, de: Miközben az állami cég terjeszkedésre költene, évről-évre több száz milliárdos vesztesége keletkezik a rezsicsökkentés miatt. 2021-ben emiatt például 208 milliárd forintnyi közpénzből emelték az állami cég alaptőkéjét.
Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.
A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.
Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.
Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.
Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.