Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. április 11. 09:43 Világ

Sokan nem hiszik el, hogy még drágább lesz az olaj

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségeseinek (OPEC+) váratlan döntése a kitermelési kvóták csökkentéséről több mint 5 százalékkal vitte feljebb az olajárakat múlt héten, a piaci mozgások azonban azt mutatják, nem mindenki hiszi el, hogy a lépés tartósan képes megtámasztani a nyersanyag árfolyamát.

Ahogy a Bloomberg írja, több kőolajba fektető alap is jelentős tőkekivonást szenvedett el múlt héten. A WisdomTree egyik alapjából 55,7 millió dollárt vettek ki csütörtökön, ami 2019 vége óta a legnagyobb napi összeg. A ProShares Ultránál pedig a múlt heti 158,5 milliós kivonás 2022 márciusa óta számít a legmagasabb egyheti összegnek.

Ez azért figyelemre méltó, mert az olajárak emelkedése kedvező ezeknek a befektetési alapoknak, vagyis a fenti folyamat azt mutatja, hogy a befektetők nem hisznek abban, hogy a folyamat tartós lesz. A piaci vélemények eleve megoszlottak abban a tekintetben, hogy Kína Covid utáni újranyitása miatt jelentősen drágul majd az olaj, vagy a potenciális amerikai/európai recesszió miatt olcsóbbá válik. Az OPEC+ lépése mindenesetre azt mutatja, hogy a legnagyobb termelő államok is tartanak a piac gyengeségétől.

„A piac egy elég nagy része még mindig aggódik az olajkereslet alakulása miatt, és az OPEC+ lépése csak felerősítette ezeket a félelmeket” – mondta a Bloombergnek az ING szingapúri nyersanyag-kereskedési részlegének vezetője.

Az OPEC+ lépése egyelőre arra volt elég, hogy a nyugati világ két meghatározó olajfajtájával egyaránt 80 dollár felett kereskedjenek – a vágás előtti 70-es szintekhez képest –, a Brent hordója jelenleg 85 dollár körül áll, míg a WTI 80 és 81 dollár között.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegfelezték Oroszország olajbevételeit a szankciókAz orosz olajexport mennyisége nem esett vissza, de sokkal kevesebbet kerestek vele februárban, mint egy évvel korábban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz orosz olajipar a szankciók ellenére él és virulAzért jelentették be a kitermelés csökkentését, mert úgysem lennének képesek azt fenntartani? Az adatok egyelőre nem ezt mutatják.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPutyin elvesztette a gázháborút, de az olajon még rengeteget kereshetA világ egyik legsikeresebb energiakereskedője szerint Vlagyimir Putyin elvesztette az energiaháborút, Európa számára pedig véget ért a gáz- és áramválság legrosszabb időszaka.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brent kőolaj kőolaj-kitermelés olajár OPEC Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.