A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségeseinek (OPEC+) váratlan döntése a kitermelési kvóták csökkentéséről több mint 5 százalékkal vitte feljebb az olajárakat múlt héten, a piaci mozgások azonban azt mutatják, nem mindenki hiszi el, hogy a lépés tartósan képes megtámasztani a nyersanyag árfolyamát.
Ahogy a Bloomberg írja, több kőolajba fektető alap is jelentős tőkekivonást szenvedett el múlt héten. A WisdomTree egyik alapjából 55,7 millió dollárt vettek ki csütörtökön, ami 2019 vége óta a legnagyobb napi összeg. A ProShares Ultránál pedig a múlt heti 158,5 milliós kivonás 2022 márciusa óta számít a legmagasabb egyheti összegnek.
Ez azért figyelemre méltó, mert az olajárak emelkedése kedvező ezeknek a befektetési alapoknak, vagyis a fenti folyamat azt mutatja, hogy a befektetők nem hisznek abban, hogy a folyamat tartós lesz. A piaci vélemények eleve megoszlottak abban a tekintetben, hogy Kína Covid utáni újranyitása miatt jelentősen drágul majd az olaj, vagy a potenciális amerikai/európai recesszió miatt olcsóbbá válik. Az OPEC+ lépése mindenesetre azt mutatja, hogy a legnagyobb termelő államok is tartanak a piac gyengeségétől.
„A piac egy elég nagy része még mindig aggódik az olajkereslet alakulása miatt, és az OPEC+ lépése csak felerősítette ezeket a félelmeket” – mondta a Bloombergnek az ING szingapúri nyersanyag-kereskedési részlegének vezetője.
Az OPEC+ lépése egyelőre arra volt elég, hogy a nyugati világ két meghatározó olajfajtájával egyaránt 80 dollár felett kereskedjenek – a vágás előtti 70-es szintekhez képest –, a Brent hordója jelenleg 85 dollár körül áll, míg a WTI 80 és 81 dollár között.
Világ
Fontos