Észak-Macedónia ismét megpróbálja kiadatni szökésben lévő volt miniszterelnökét, Nikola Gruevszkit Magyarországról, közölte hétfőn Krenar Loga, az ország új igazságügyi minisztere – derül ki a Balkan Insight cikkéből. Gruevszki, akit Orbán Viktor szövetségeseként is említ a lap, 2018 novemberében menekült Magyarországra, miután megbukott a kormánya, és egy luxusautó megvásárlásával kapcsolatos korrupciós eset miatt két év börtönre ítélték hazájában.
Gruevszki ellen már kilenc ügyben zajlik bírósági eljárás, amelyek többnyire hivatali visszaélésekkel kapcsolatosak. Sőt, távollétében tavaly egy ingatlanügylet miatt is elítélték a balkáni országot 2006 és 2016 között vezető volt politikust, akit eddig háromszor próbált kiadatni Észak-Macedónia. E kéréséket Magyarország azonban mindeddig visszautasította, arra hivatkozva, hogy a kiadatás feltételei nem teljesülnek. Gruevszki vélekedése szerint továbbá az ellene zajló eljárások politikai indíttatásúak, és veszélyben lenne az élete, ha visszatérne Észak-Macedóniába.
Loga ezúttal azzal próbálja a magyar hatóságokat meggyőzni, hogy Gruevszkit az ország legnagyobb börtönében a legszigorúbb nemzetközi előírásoknak megfelelő, úgynevezett „hágai” celláinak valamelyikében tartanák fogva. Sőt, az észak-macedón kormány a magyar fél által szabott további feltételek teljesítésére is nyitott.
Az új macedón kormány Görögországgal is felveszi a kapcsolatot két volt titkosszolgálati alkalmazott, Goran Grujevszki és Nikola Boskoski kiadatását kérve, akik szintén Gruevszki rendszerének összeomlása után menekültek el Észak-Macedóniából. A két személyt azzal vádolják, hogy tönkretették a volt titkosrendőrség lehallgatóberendezéseit, amelyekkel ezreket figyeltek meg illegálisan Nikola Gruevszki miniszterelnöksége alatt, továbbá a vádak szerint a Gruevszki leváltását követően felálló macedón parlament elleni 2017-es támadás szervezői között voltak.
A titkosszolgák kiadatását sem először kéri Észak-Macedónia. Egy korábbi kérelemnek már helyt adott egy görög bíróság, de a legfelsőbb bíróság később Grujevszki és Boskoski javára döntött, így szabadlábon maradhattak Görögországban. A két vádlott Gruevszkihez hasonlóan azzal az indokkal kéri a menekültstátuszt a görög hatóságoktól, hogy életveszélyben lenne az életük, ha visszatérnének Észak-Macedóniába.
Világ
Fontos