Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. március 20. 15:10 Világ

Moszkvába utazik és nem Kijevbe, mégis békítőként pozicionálná magát a kínai elnök

Hétfőn először tett látogatást Hszi Csin-ping kínai elnök Moszkvában az ukrajnai orosz invázió kezdete óta.

A látogatást megelőzően a Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűncselekmények gyanúja miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen, aki a hír megjelenését követően látogatást tett a megszállás alatt álló kelet-ukrajnai Mariupolban.

Miért fontos? Hszi látogatása erős diplomáciai gesztus, ami biztosítja Oroszországot a legfontosabb nemzetközi szövetségese támogatásáról a fokozódó nyugati nyomás közepette. A szankciók miatt Kína olajimportőrként és bizonyos technológiák exportőreként is Oroszország egyik legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált.

  • Arról a kínai béketervről is szó lehet a találkozón, amelyet február végén mutattak be, és amit nyugaton szkeptikusan fogadtak. 
  • Az orosz és ukrán álláspontok távolsága miatt kicsi az esélye, hogy ez alapján rendezzék a konfliktust, de Kína a szaúdi-iráni kiegyezés tető alá hozásával rákapcsolt a globális diplomáciai jelentőségének növelésére.

A kínai-amerikai kapcsolatok további romlását kockáztatja Hszi a látogatással, amelyek különösen ellenségessé váltak, mióta az USA február elején lelőtt egy kínai kémballont. Emiatt halasztották el az amerikai külügyminiszter kínai útját, és a Wall Street Journal értesülései szerint Hszi moszkvai útja tovább bonyolítja ennek az útnak a szervezését.

  • Kínának úgy kell egyensúlyoznia, hogy közben ne nagyon haragítsa magára az európai országokat sem, amelyekre kereskedelmi partnerként támaszkodna a zéró Covid után várt gazdasági fellendülés érdekében.

Az egyensúlyozás része lehet, hogy lapértesülések szerint a látogatást követően Hszi az invázió kezdete óta először felveszi a kapcsolatot Vologyimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Ezzel az lehet a szándéka, hogy Kínát mediátorként pozicionálja, és ellensúlyozza az orosz barátság diplomáciai költségeit.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSötétben tapogatózva nehéz elkerülni az új háborúkatAz ellenfél szándékának azonosítása a külpolitika alapvető eleme, mégis erősen vitatott és homályos alapokon nyugszik, ami az ukrajnai orosz inváziótól a kínai-amerikai feszültségekig komoly félreértéseket okoz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ béke gazdaság háború Kína Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.