Közel az összes, mintegy 800 alkalmazottjának felmondott a Tungsram, a nagy többségnek január közepéig tart a felmondási ideje. A Tungsram Operations Kft. korábban előre menekülni próbált, most már csak a felszámolás van hátra. A menedzsment mégis optimista, azzal biztatja az elbocsátott dolgozókat, hogy új tulajdonosokat vonnak be, akik pár hét után majd újra foglalkoztatják a többséget.
A több mint 125 éve működő fényforrásgyár a rendszerváltás idején a General Electric-hez (GE) került, ahonnan 2018-ban önállósodtak újra a német Jörg Bauer vezetése alatt. Az elmúlt években 3000 fős vállalat 60 százalékot meghaladó magyar beszállítói aránnyal bírt, 650 magyar kis és közepes vállalat vett részt a termelési láncban. Azt ugyanakkor már évek óta lehetett tudni, hogy a bevétel döntő hányadát adó hagyományos halogén izzók a magas energia- és munkaerőigényük, valamint a szabályozásváltozás miatt egyre kevésbé versenyképesek a LED-es lámpákkal. A vállalat emiatt egy sor innovációs területen szeretett volna előre menekülni. 2020-ban még Abu Dzabiban terveztek új gyárat építeni, de a profil teljes átalakítására már nem volt pénz, idő és hitelezői türelem.
A Tungsramot az emelkedő energiaárak és a pandémia is súlyosan érintette, a német tulajdonos tavasszal már arról beszélt, hogy azonnali kormányzati segítségre van szükségük. A tömeges elbocsátások előjele volt, hogy februárban a vezetőség felmondta a kollektív szerződés három pontját. Ezek a törvényileg előírtnál kedvezőbb juttatásokat biztosítottak volna a felmondási időre és a végkielégítésre csoportos létszámcsökkentés esetén. Így amikor a Tungsram április végén bejelentette, hogy végleg felhagy a hagyományos lámpagyártással, és megválik 1600 dolgozójától, ez azt jelentette, hogy ők már a ledolgozott időtől függően 2-8,5 hónapnyi munkabérrel kevesebbet kapnak majd.
A korábbi tömeges elbocsátások után a Tungsramnál most decemberben még körülbelül 800-an dolgoztak. Míg az induláskor az állami tulajdonú Eximbank nyújtott hitelt a szükséges fejlesztésekhez (és szintén az Eximbank még 2020-ban is 15 milliárdos kedvezményes hitelt nyújtott a cégnek), májusban ők kezdeményeztek inkasszót ellene. A Tungsram ezután csődeljárásba menekült, és miután az Eximbank a többi hitelezővel ellentétben nem fogadta el az első kilábalási tervét, a cég sajtóhírek szerint felszámolási eljárás alá került.
Hivatalosan azonban a mai napig nem indult meg a felszámolási eljárás a cégbírósági adatok szerint, így még felszámolóbiztos sincs kijelölve. Ebben az átmeneti időben a Tungsram Operations befektetőket keresett és potenciális üzemeltetőkkel tárgyalt abban a reményben, hogy a felszámolás után új céges keretek között folytatódhat a termelés a gyáraiban.
Arról, hogy a Tungsram a még meglévő közel ezer dolgozójának is felmondott, hétfőn a Népszava írt először. A hírt Sallai Gábor, a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke nekünk is megerősítette. Bár a karácsony előtti tömeges kirúgások – ami ma már jóval gyakoribb a világban, mint akár a nyolcvanas években – időzítése különösen visszásnak tűnhet, a szakszervezeti vezető viszonylag derűlátó az eseményekkel kapcsolatban.
Tavasszal a hagyományos lámpagyártást felszámolták, ami megmaradt, az talán már életképes lehet. A cél, hogy a profitábilis telephelyek, üzemegységek új formában a jövőben is tovább működhessenek
– mondta a G7-nek Sallai Gábor. Ő úgy látja, a dolgozók szinte száz százaléka pozitívan vette, hogy végül a felmondás közös megegyezéssel történik, mert ezzel legalább több havi végkielégítést kapnak a tungsramosok.
A dolgozók abban bíznak, hogy egy-két hónapon belül újra felveszik őket a korábbi munkahelyükre, és új befektetők belépésével a többségüket eddigi munkahelyén visszafoglalkoztatják majd. A kisvárdai gyár korábbi különválása után még négy telephelyről van szó: információink szerint Budapesten körülbelül 300 ember, Hajdúböszörményben, illetve a korábban legnagyobb egységeknek helyet adó Nagykanizsán, valamint Zalaegerszegen nagyjából 200-200 álláshely szűnik most meg.
A közeli felszámolás felé haladó Tungsram menedzsmentje is azt kommunikálja a dolgozói felé, hogy „valamilyen formában folytatódni fog a munka”. Múlt héten egy a G7 által is látott belső levélben azt írták a munkatársaknak, hogy
előrehaladott tárgyalások folynak minden telephelyünkön a gyárak üzemeltetéséről, mindegyik helyszínen eredményekről számolhatunk be.
Az elbocsátásokat a vállalat a dolgozók felé azzal magyarázza, hogy ezekre két okból volt szükség: egyrészt, „hogy az érkező felszámoló tisztázott körülmények között tudja átvenni a vállalattal kapcsolatos feladatokat”, másrészt, hogy mindenki időben, gyorsan megkaphassa a végkielégítését. De mint írták, van pozitív hír is: „Az utóbbi hetek megfeszített munkája, a menedzsment széleskörű tárgyalásai ugyanis meghozták első gyümölcseiket. (…) Minden esetben arról van szó, hogy egy cég vagy befektetői csoport üzemeltetné az adott üzemet vagy egy részüket, és a dolgozók egy részének munkát biztosít.”
A szakszervezet abban bízik, hogy a meglévő 800 dolgozó nagy részét továbbfoglalkoztatják, és a dolgozói visszajelzések szerint a többség maradna is. Ez egyebek mellett bizonyára a bértárgyalásoktól is függ majd: a Tungsram dolgozói erősen sérelmezték, hogy a vállalat anyagi nehézségei miatt idén a 20 százalék feletti infláció ellenére sem kaptak béremelést.
Ahhoz azonban, hogy a Tungsram kollektívái nagyjából együtt maradhassanak, nagyon gyors befektetőbevonásra lenne szükség. A többségnek január 15-ig tart a felmondási ideje. Ahhoz, hogy ne induljon meg a tömeges munkahelykeresés és elvándorlás, az év első napjaiban meg kellene egyezni az új befektetőkkel, hogy egy hónapnál nem sokkal hosszabb szünet után az emberek újra dolgozhassanak. Tudomásunk szerint a Samsung gödi akkumulátorgyárába – amely az újpesti Tungsram-egységtől nincs túl messze – közben már intenzíven keresnek új munkaerőt.
Vállalat
Fontos