A kis- és középvállalkozások támogatására talán soha nem látott mennyiségű, nagy részben már kipróbált gazdaságpolitikai eszköztár áll rendelkezésre. Ilyenek a kedvezményes források, a fizetési moratórium, a kamatstop, a célzott támogatások működésre vagy beruházásra – ezek az intézkedések nagyon sok cég talpon maradásához járulhatnak hozzá.
Győr Tamás, a CIB Bank KKV Üzletág igazgatója volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcastlejátszóban lehet meghallgatni:
A megnövekedett hitelköltségek, az energia- és a munkaerőhelyzet talán a legfontosabb kérdések most a kkv-knak. Ma biztos nem a hitelkínálat a felvétel gátja, hanem a kamatok, 18 százalék a irányadó jegybanki kamat, amire jön a kamatfelár is – ilyen feltételek mellett nincs is nagy kereslet a piaci kamatozású forinthitelek iránt. A cégek inkább a tartalékaikat, illetve meglévő, kedvező hitelkereteiket használják. A Széchenyi Kártya Program és az Exim programok várhatóan továbbra is rendelkezésre állnak majd számukra, és az euróban bevételt szerző cégek euróalapon is kedvezően tudnak hitelhez jutni.
A munkaerőpiacon csalóka a helyzet: eddig nagyon feszes volt, most ez egy kicsit oldódik, de várhatóan ez átmeneti lesz – mondta a szakember. Fontos, hogy továbbra is legyen a cégeknek tervük a hatékonyságnövelésre, legyen ez akár automatizálás, akár robotizálás, folyamatot javítani pedig nagyobb beruházás nélkül is lehet.
A magyar kkv-k kreatívan reagáltak az energiaárak emelkedésére a műszakok átszervezésével, nem használt helyiségek fűtésének kikapcsolásával, és vannak olyan szerencsések is, akiknek akár 2023 végéig fix áras energiaszerződésük van.
Az elmúlt több mint tíz év alatt bebizonyosodott a kkv-k számára, hogy a bankszektorral érdemes tartósan jó bizalmi kapcsolatot ápolni, banki oldalról pedig megtanultuk, hogy a válságok után is van élet. A bankoknak sem mindegy, az ügyfelek hogyan emlékeznek arra, hogy a nehéz időszakban mennyire támogatták őket.
A podcast elkészítését a CIB Bank támogatta.
Podcast
Fontos