Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2022. július 18. 15:19 Világ

Az oroszok nem kötöttek le extra kapacitást az ukrajnai gázvezetékeken

Európa tűkön ülve várja, hogy az Északi Áramlat 1 gázvezeték karbantartási munkálatainak befejeztével vajon újraindul-e a szállítás Oroszországból. A munkálatok végét július 21-re ütemezték, tehát most csütörtökön lenne esedékes. 

Az oroszok egyelőre mozdulatlanok: a július 18-i tranzitaukción, ahol az Ukrajnán keresztül futó gázvezetékek kapacitását lehet előre lefoglalni, a Gazprom nem kötött le extra mennyiséget, tehát úgy tűnik, nem készül arra, hogy ebből az irányból több gázt küldjön Európába (lenne még alkalma vásárolni, ha úgy döntene, ám a Bloomberg szerint ez egy szokatlan megoldás volna). Alapvetően a szudzsai vezetéken keresztül naponta 77,2 millió köbméter gázt tudnának küldeni az oroszok, ebből hetek óta csak 42 millió köbméter teljesül, bár Ukrajna többször kérte Oroszországot, hogy növeljék a szállítás mennyiségét. A kilátások borúsak, Németország és Franciaország is arra készül, hogy hiába végeznek az Északi Áramlat 1 karbantartásával, az oroszok visszatartják majd a szállításokat, ez pedig elemi erővel üti majd meg az európai gazdaságot. A Bloomberg információi szerint Németországban már hozzá kellett nyúlni a télre félretett gáztartalékokhoz, Magyarországon pedig az Orbán-kormány energia-veszélyhelyzetet vezetett be, emiatt pedig elkezdték szűkíteni a rezsicsökkentésre jogosult magyarok körét.

A múlt héten írtuk, hogy Putyin kormányzati tisztviselői előtt arról beszélt, hogy ha maradnak a szankciók, annak katasztrofális hatása lesz majd az energiapiacra. A Gazprom elnöke nemrégiben még direktebben fogalmazott: Alekszej Miller azt hangsúlyozta, hogy az új gazdasági struktúrát Moszkva fogja meghatározni. Ha Oroszország nem ad több gázt, az katasztrofális telet jelent Európának, és áramszüneteket, melegvíz-korlátozásokat, a termelés leállítását jósolta. „Ez lesz a legrosszabb tél 1945 óta” – mondta az állami kézben lévő Gazprom vezetője.

Mindeközben Európa energiaéhsége egyre nő: a hőhullámok – melyek miatt most az Egyesült Királyságban ritkaságszámba menő, 40 fokot is elérő napi rekordok dőlnek meg, Spanyolországban és Portugáliában pedig már több mint ezren haltak meg – tovább emelik az árakat, hiszen a forróságban mindenki igyekszik klimatizálni a lakását.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.